Poprzedni artykuł: Sposoby na cellulit przed wakacjami Następny artykuł: Naturalnie i odżywczo – podstawy letniej pielęgnacji ciała

Bezbolesne usuwanie włosów? Wypróbuj krem do depilacji

Ta metoda depilacji jest doskonała dla osób, które mają niski próg tolerancji bólu. Ale krem do depilacji nie tylko usunie niechciane włoski. Poznaj jego pozostałe zalety!

Znalezienie odpowiedniego dla siebie sposobu usuwania zbędnego owłosienia nie jest łatwe. Metody zapewniające długotrwały efekt wymagają sporej inwestycji, są bolesne lub wiążą się ze sporym ryzykiem wrastania odrastających włosków. A nie powodujące dyskomfortu zgolenie włosów - oprócz krótkotrwałego efektu - też ma sporo wad. Za to całkiem nieźle na tle tych wszystkich metod wypada depilacja kremem rozpuszczającym włoski. Dobrze dobrany i właściwie używany krem do depilacji to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla osób z niskim progiem tolerancji bólu i grubymi, ciemnymi włoskami.

Fot.: iStock

Zobacz także: Oto 6 błędów, które najczęściej popełniamy goląc nogi!

Jak działa krem do depilacji?

W składzie większości kremów do depilacji znajdziemy kwas tioglikolowy - substancję, którym kremy te zawdzięczają swój dość charakterystyczny, nieprzyjemny zapach oraz właściwości depilujące. Kwas ten redukuje tak zwane poprzeczne mostki disiarczkowe cysteiny - związku siarkowego wchodzącego w skład keratyny. A keratyna to białko, z którego zbudowany jest każdy włosy. Zawarty w kremie do depilacji kwas tioglikolowy powoduje rozpuszczenie keratyny i niszczy łodygę włosa. Jego cząsteczki są jednak na tyle duże, że nie wnika on pod skórę i w związku z tym nie uszkadza znajdującego się w niej korzenia z cebulką włosa. Dlatego właśnie jakiś czas po takiej depilacji włos ponownie odrasta. 

Rodzaje kremów do depilacji

Na rynku dostępnych jest mnóstwo kremów depilujących. Kiedyś mieliśmy do wyboru co najwyżej dwa rodzaje takich kremów - zwykłe i dla osób ze skórą wrażliwą. Z czasem pojawiły się kremy usuwające włoski w ekspresowym tempie oraz takie przeznaczone do depilacji konkretnych miejsc na ciele - pach, okolic bikini i twarzy. Na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że te wszystkie rodzaje kremów depilujących to tylko chwyt marketingowy, ale wystarczy wczytać się w skład tych kosmetyków, żeby zauważyć występujące między nimi różnice.

Pierwsze miejsca na liście ich składów są na ogół takie same - z kwasem tioglikolowym zajmującym zwykle trzecią albo czwartą pozycję (w wyjątkowo delikatnych i wolniej działających produktach może on być na piątej pozycji). Kremy do depilacji miejsc wrażliwych albo po prostu przeznaczone dla osób ze skórą suchą lub wrażliwą mają jednak w swoim składzie między innymi także:

  • kojący aloes,
  • działającą przeciwzapalnie alantoinę, 
  • nawilżający i zmiękczający skórę mocznik,
  • nawilżającą glicerynę,
  • regenerujący i chroniący skórę przed wysychaniem olej arganowy.

Jak dobrać odpowiedni dla siebie krem do depilacji?

Wybredne w trakcie wybierania kremu do depilacji powinny być przede wszystkim osoby ze skórą wrażliwą, skłonną do podrażnień, suchą i alergicy. Radzimy im zrezygnować z kremów usuwających włosy w ekspresowym tempie i stosować kosmetyki ze składnikami łagodzącymi, wspierającymi regenerację skóry oraz je nawilżającymi. I wszyscy - niezależnie o tego czy mają skórę normalną czy też wymagającą powinny przed użyciem kremu do depilacji zrobić sobie tak zwaną próbę uczuleniową, czyli:

  1. nanieść niewielką ilość kosmetyku na skórę w okolicy nadgarstka,
  2. zmyć go po wskazanym przez producenta czasie,
  3. odczekać 24 godziny i sprawdzić, w jakim stanie jest fragment skóry poddany testowi,
  4. jeżeli w tym miejscu pojawi się zaczerwienienie, krostki, pęcherzyki wypełnione płynem lub swędzenie swędzenie, to znak, że dany kosmetyk nie jest odpowiedni.

Zobacz także: Wybraliśmy najlepsze kremy do depilacji okolic bikini!

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

19 lipca 2019, 19:13

Nasze propozycje