Poprzedni artykuł: Zmarszczki na czole – jak im zapobiegać i jak je zlikwidować Następny artykuł: Jak poprawnie wykonać masaż rollerem do twarzy?

Jak dbać o zęby i jamę ustną? Zapytaliśmy eksperta!

Pielęgnacja, , tagi: Philips, szczoteczka soniczna
W jaki sposób należy szczotkować zęby? Czy to prawda, że po ich umyciu nie wolno płukać jamy ustnej? O odpowiedzi na te i inne pytania poprosiliśmy eksperta współpracującego z marką Philips Sonicare.

Już po raz kolejny razem z marką Philips zorganizowaliśmy na naszym instagramowym profilu Q&A. Tym razem pytania użytkowniczek Wizaz.pl dotyczyły pielęgnacji zębów i jamy ustnej, a odpowiedzi udzielił stomatolog Michał Ganowicz. Najciekawsze nagrodziliśmy soniczną szczoteczką do zębów – modelem Philips Sonicare Diamond Clean Smart o wartości 1 300 zł!

Szczotkowanie to podstawa pielęgnacji jamy ustnej, ale wciąż nie brakuje osób, które niespecjalnie się do tego przykładają i nie posiadają wystarczającej wiedzy w tym zakresie. Piękny uśmiech zachowasz dzięki systematyczności (czyść zęby 3 razy dziennie!), precyzji i nie wykonywaniu tej czynności w pośpiechu. Nie bez znaczenia jest też szczoteczka, z jakiej korzystasz. Philips Sonicare Diamond Clean Smart i zsynchronizowana z nią aplikacja monitorują naszą technikę szczotkowania i udzielają wskazówek, które pomagają wypracować dobre nawyki. Szczoteczkę wyposażono w 5 programów (Clean, Deep Clean, White+, Gum Health, Tongue Care), umożliwiających kompleksową higienę jamy ustnej. Do wyboru mamy także 3 ustawienia intensywności czyszczenia – w zależności od stopnia wrażliwości zębów.

Philips Sonicare Diamond Clean Smart naprawdę jest smart! Szczoteczka sygnalizuje, kiedy niepoprawnie czyścimy zęby i jamę ustną. Czujnik siły nacisku ostrzega, gdy nacisk podczas szczotkowania jest zbyt intensywny, natomiast funkcja TouchUp za pomocą aplikacji informuje, które obszary zostały pominięte.

Zakres ruchu włosia Philips Sonicare Diamond Clean Smart jest bardzo szeroki (wyraźny ruch wymiatający w prawo i lewo, rekomendowany do czyszczenia zębów). Dla porównania, niektóre szczoteczki soniczne tylko wibrują, nie powodując żadnego ruchu włosia lub bardzo słaby. Duża ilość ruchów (do 62 tys. na minutę!) i szeroki zakres włosia w połączeniu z mieszanką pasty, wody i śliny wytwarzają mikrobąbelki, które są wtłaczane głęboko między zęby, czyszcząc przestrzenie międzyzębowe nawet poza zasięgiem włosia. Szczoteczka Philips Sonicare Diamond Clean Smart jest rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Ortodontyczne, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Implantologii Stomatologicznej oraz zaakceptowana przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne*. Skuteczność i bezpieczeństwo jej stosowania potwierdzają badania kliniczne. 

Q&A - pytania do eksperta Philips Sonicare

Jedną z kwestii, jaką poruszono w naszym Q&A było prawidłowe szczotkowanie zębów. Padło też pytanie o to, jak często należy usuwać kamień nazębny.

Wspólnie z dr n. med. Michałem Gonowiczem obaliliśmy także kilka mitów. Czy to prawda, że po umyciu zębów nie wolno płukać jamy ustnej? Czy powinno się unikać past, które zawierają fluor? Odpowiedzi poniżej!

A jak jest z tymi cytrusami? Czy od razu po ich zjedzeniu można czyścić zęby? I wreszcie – kiedy należy zacząć myć zęby dziecku? Ekspert marki Philips Sonicare rozwiał wszelkie wątpliwości dotyczące higieny jamy ustnej!

Użytkowniczki Wizaz.pl interesowało też, na które płukanki do ust postawić. Dr n. med. Michał Gonowicz wyjaśnił, czy bardziej skuteczne są te z alkoholem czy bez. Dodatkowo, nie zabrakło pytania o to, jaką szczoteczkę wybrać, jeżeli nosimy aparat ortodontyczny.

Warto także wspomnieć, że Wizażanki chciały dowiedzieć się czegoś więcej o technologii sonicznej. Były ciekawe, czym szczoteczki soniczne wyróżniają się na tle zwykłych szczoteczek elektrycznych.

Ekspert potwierdził, że szczoteczki soniczne różnią się od tradycyjnych elektrycznych ruchami, jakie wykonują same szczoteczki i ich włosie. W pierwszych drga z bardzo wysoką częstotliwością, a włosie wykonuje ruchy wymiatające (w zależności od marki są różnice w efektywności tych ruchów), w drugich w zależności od modelu kręci się lub oscyluje (włosie obraca się naprzemiennie w prawo i w lewo). Wysoka częstotliwość drgań w szczoteczce sonicznej sprawia, że w pewnym zakresie oczyszczamy też powierzchnie, do których włosie nie dociera. Jej główka jest zwykle większa, a zakres ruchu włosia stosunkowo duży, dzięki czemu w danym momencie oczyszczamy większą powierzchnię niż w przypadku innych szczoteczek elektrycznych. 

*Dla modeli: Philips Sonicare Diamond Clean Smart, Philips Sonicare Protective Clean 6100, 2020 r.

Materiał powstał z udziałem marki Philips Sonicare

materiały graficzne: Instagram Wizaz.pl, test redakcji 


Nasze propozycje