Poprzedni artykuł: Wizażanki pokochały nowości od marki Mixa – poznaj wyniki testu! Następny artykuł: Rossmann szykuje kolejną wielką promocję!

Kubeczki menstruacyjne – fakty i mity

Pielęgnacja, , tagi: kubeczki menstruacyjne, Selenacup
Czy kubeczki menstruacyjne są bezpieczną, ekologiczną i wygodną alternatywą dla tradycyjnych produktów higienicznych? Czy jeden wykonany z silikonu medycznego pojemnik może służyć nawet przez kilka lat? Podpowiadamy, co jest prawdą, a w co nie warto wierzyć.

Kubeczki menstruacyjne są produktami wielokrotnego użytku

Fakt. Kubeczek menstruacyjny należy zdezynfekować po zakupie oraz każdorazowo pomiędzy miesiączkami. W trakcie miesiączki wystarczy, że po opróżnieniu przemyjesz go czystą wodą. Gdy już to zrobisz, produkt gotowy jest do ponownego użycia. Możesz z niego korzystać nawet przez kilka lat.

Kubeczki menstruacyjne starczają na dłużej niż podpaski i tampony

Fakt. W zależności od tego, jak bardzo obfita jest Twoja miesiączka, kubeczka menstruacyjnego możesz używać bez opróżniania nawet do 12 godzin (taką ochronę gwarantuje m.in. producent dostępnych w Polsce kubeczków menstruacyjnych marki Selenacup). Jest on bardziej pojemny niż tradycyjne produkty higieniczne i o połowę rzadziej od nich przecieka.

Kubeczki menstruacyjne są przyjaźniejsze dla środowiska

Fakt. Dzięki temu, że jeden kubeczek menstruacyjny wystarcza Ci na kilka lat, nie przyczyniasz się do produkcji trudnych do rozłożenia odpadów, które uwalniają mnóstwo toksycznych substancji.

Kubeczki menstruacyjne to bardziej ekonomiczne rozwiązanie

Fakt. W dłuższej perspektywie czasowej wybór kubeczka menstruacyjnego jest tańszym rozwiązaniem niż jednorazowe środki do higieny intymnej. Dla przykładu: wartość kubeczka menstruacyjnego Selenacup zwraca się już po 4 miesiącach.

Kubeczki menstruacyjne są bezpieczniejsze

Fakt. Stosowanie tamponów wiąże się z ryzykiem wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego. Tampony i podpaski wybielane są chlorem, co często nie pozostaje bez znaczenia dla zdrowia. Kubeczek menstruacyjny to w pełni bezpieczne rozwiązanie - powstaje z medycznego sylikonu, który nie zawiera szkodliwych substancji i nie zaburza naturalnego pH pochwy. W odróżnieniu do tamponów, produkt ten nie wysusza pochwy, ponieważ nie wchłania płynu miesiączkowego, ale go gromadzi. Dodatkowo, aplikuje się go płycej niż tampon, przez co nie może w żaden sposób uszkodzić błony śluzowej szyjki macicy i nie powoduje podrażnień ani odparzeń. Inaczej niż podpaski, kubeczek menstruacyjny nie przyczynia się do powstawania warunków sprzyjających infekcjom grzybiczym i bakteryjnym.

Wkładanie i wyjmowanie kubeczka menstruacyjnego jest bardzo skomplikowane

Mit. Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z kubeczkiem menstruacyjnym, wystarczy, że dokładnie przeczytasz instrukcję dołączoną przez producenta, w której opisano, jak krok po kroku stosować produkt. Z czasem nabierzesz wprawy.

W internecie znajdziesz również przydatne instrukcje wideo:

Kubeczki menstruacyjne są niewygodne w użytkowaniu

Mit. Po prawidłowym włożeniu kubeczka menstruacyjnego nie powinnaś odczuwać żadnego dyskomfortu. Produkt dopasowuje się do ścianek pochwy - jest miękki i elastyczny, a tym samym niewyczuwalny dla osoby go noszącej.

Dobór odpowiedniego rozmiaru kubeczka menstruacyjnego sprawia wiele problemów

Mit. W ofercie większości marek produkujących kubeczki menstruacyjne znajdziesz ich trzy rozmiary: mały, średni i duży. Wybór zależy od Twojego wzrostu i budowy ciała. Nie bez znaczenia jest także to, czy rodziłaś już siłami natury.

Jeśli nie masz pewności, jaki jest właściwy dla Ciebie rozmiar, pomoże Ci tabelka dostępna na stronie selenacup.pl.

Kubeczki menstruacyjne nie pozwalają na uprawianie sportu

Mit. Podczas korzystania z kubeczka menstruacyjnego możesz robić wszystko, na co masz ochotę – tańczyć, jeździć konno, a nawet pływać. Produkt jest szczelny i nie przecieka. Pojemnik sam nie wypadnie, jeżeli właściwie dobrałaś rozmiar – po rozłożeniu całkowicie przylega do ścianek pochwy.

mat. sponsorowany


Zobacz także

Nasze propozycje