Poprzedni artykuł: Olej z pestek winogron na twarz i na włosy – jak działa? Następny artykuł: Jak zregenerować dłonie wysuszone myciem i dezynfekcją?

Fibroblasty – sekret gładkiej i jędrnej skóry

Pielęgnacja,
,
, tagi: starzenie się skóry, fibroblasty
Fibroblasty to komórki skóry, które sprawiają, że jest ona odpowiednio nawilżona, gładka i jędrna. Niestety z wiekiem ich aktywność się zmniejsza. Jak temu zaradzić?

Fibroblasty to rodzajów komórek skóry właściwiej, które odpowiadają za produkcję kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego. Mają one bardzo duży wpływ na kondycję i wygląd naszej skóry. Czym jesteśmy starsi, tym ich aktywność stopniowo się zmniejsza, co prowadzi do zwiotczenia skóry, suchości, pojawienia się pierwszych zmarszczek. Na szczęście istnieją sposoby na pobudzenie aktywności fibroblastów, szczególnie skuteczne będą odpowiednia dieta oraz zabiegi medycyny estetycznej.

fibroblasty

Czym są fibroblasty?

Fibroblasty są komórkami skóry właściwej, które mają duże znaczenie dla prawidłowej budowy skóry.

Odpowiadają przede wszystkim za:

  • produkcję kolagenu, kwasu hialuronowego i elastyny,
  • produkcję włókna istoty międzykomórkowej,
  • wydzielanie enzymów, takich jak stromelizyna i kolagenaza,
  • syntezę proteoglikanów.

Fibroblasty ze względu na udział w syntezie kwasu hialuronowego wpływają na odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Dodatkowo mają za zadanie utrzymać jej gęstość i jędrność.

Fibroblasty a starzenie się skóry

Z wiekiem aktywność fibroblastów jest coraz mniejsza. Włókna kolagenowe i elastynowe tracą swoją moc, zdecydowanie zmniejsza się ilość kwasu hialuronowego w skórze. Wtedy pojawiają się wszelkie problemy związane ze starzeniem się skóry. Struktura skóry niszczeje, staj się ona mniej napięta, gęsta i gładka. W tym momencie pojawiają się pierwsze zmarszczki, wiotkość, a z czasem kontur twarzy nie jest już taki wyraźny.

Zobacz także:Kolagen w proszku, w tabletkach, w płynie - jak uzupełnić kolagen?

Jak pobudzić fibroblasty do działania?

Istnieje kilka sposobów na to, by pobudzić fibroblasty do produkcji kolagenu, elastyny i kwasy hialuronowego, które są niezbędne do młodego i zdrowego wyglądu skóry.

Odpowiednia dieta

Aby opóźnić procesy starzenia się skóry, należy wprowadzić zdrową i urozmaiconą dietę. Na działanie fibroblastów szczególny wpływa ma witamina C. Po pierwsze pobudza fibroblasty do syntezy kolagenu. Dodatkowo aktywuje enzymy, które wpływają na stabilizowanie i krzyżowanie się włókien kolagenowych. Równie ważne są składniki mineralne ze szczególnym uwzględnieniem wapnia. 

Zabiegi medycyny estetycznej

Niezwykle skutecznym i szybkim sposobem na pobudzenie fibroblastów do działania są zabiegi medycyny estetycznej. Najskuteczniej zadziałają te, które opierają się na pobudzeniu krążenia skóry i dostarczeniu składników odżywczych w jej głębokie warstwy. Aby aktywować produkcję kolagenu i elastyny, warto wybrać się na:

zdjęcia: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

7 kwietnia 2020, 15:29

Nasze propozycje