Poprzedni artykuł: Olej kokosowy jako płukanka do ust - test zakończony Następny artykuł: Bubble mask - przepis na piękną cerę i idealne zdjęcie na Instagrama

Nieodpowiednie nawilżenie okolic intymnych

Pielęgnacja, , tagi: higiena intymna, Vagisan
Pozytywne postrzeganie własnego ciała, jego akceptacja i uczucie komfortu są ważnymi czynnikami, decydującymi o samopoczuciu kobiety. Tymczasem trudno o dobre samopoczucie, gdy w intymnym miejscu coś swędzi, piecze i boli. Suchość pochwy to wyjątkowo dokuczliwa dolegliwość. Dyskomfort w okolicach intymnych nie tylko w czasie seksu, ale w czasie codziennych czynności, wywołuje frustrację, kompleksy i niezadowolenie.

Przyczyny suchości pochwy

Menopauza, zaburzenia hormonalne i stres – przyczyn suchości pochwy jest wiele. Suchość pochwy najczęściej pojawia się w okresie menopauzy i jest spowodowana zmniejszającą się produkcją żeńskich hormonów płciowych (m.in. estrogenów). Dolegliwości związane z suchością pochwy mogą występować również u młodszych kobiet, np. w okresie ciąży i karmienia piersią, po operacji macicy lub jajników, w trakcie przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych. Problem może być również skutkiem ubocznym stresu, chemioterapii i radioterapii w leczeniu nowotworu oraz przyjmowania niektórych leków, np. u kobiet cierpiących na cukrzycę, astmę, depresję i endometriozę. Uczuciu suchości często towarzyszą inne objawy, takie jak swędzenie, pieczenie i ból okolic intymnych, które mogą powodować dyskomfort w codziennym życiu i podczas stosunków.

Bolesne stosunki

Przy suchości pochwy pojawia się wielokrotnie uczucie wstydu. Trudno bowiem otworzyć się przed otoczeniem i wyjaśnić powody złego samopoczucia, zwłaszcza gdy w dzisiejszych czasach łatwość oceniania innych i stygmatyzowania jest na porządku dziennym. Niełatwo też powiedzieć o tym partnerowi, choć tu wiele zależy od tego, na czym opiera się ta partnerska relacja. Suchość pochwy to także ból w trakcie stosunku. Taki regularnie powtarzany ból, może sprawić, że kobieta zaprzestanie aktywności seksualnej, będzie unikać seksu, co może wpływać na jej samoocenę. Często kobieta wstydzi się także sama przed sobą, bo czuje, że zagrożona jest jej kobiecość. W ten sposób poczucie wstydu i bezradności narasta i rodzi się przeciw temu wewnętrzny bunt: mój własny organizm sprzeciwia mi się!

Odpowiednia kuracja

Jak temu zaradzić? Najlepiej zapobiegać, dbać o siebie z myślą, że robi się to nie tylko dla otoczenia, ale przede wszystkim dla samej siebie, dla swojej kobiecości. Szybką i skuteczną pomoc może przynieść zastosowanie intymnego kremu nawilżającego Vagisan®, który jest pierwszym niezawierającym hormonów kremem na suchość pochwy: zapewnia nawilżenie oraz działa kojąco dzięki lipidom zawartym w formule kremu. Intymny krem nawilżający Vagisan® może być używany zależnie od potrzeb np. codziennie lub 2-3 razy w tygodniu. Może być stosowany dopochwowo przy użyciu wygodnego aplikatora, lub na zewnętrzne okolice intymne. Intymny krem nawilżający Vagisan® może być używany podczas ciąży (bez aplikatora), w okresie karmienia piersią oraz przed stosunkiem (bez prezerwatywy). Doskonała kompatybilność ze skórą oraz wyższa skuteczność działania intymnego kremu nawilżającego Vagisan®  na suchość pochwy została potwierdzona klinicznie w porównaniu z żelem dopochwowym niezawierającym lipidów.

Intymny krem nawilżający Vagisan® jest dostępny w aptekach bez recepty – dostępne wielkości opakowań:

10 g (rekomendowana cena detaliczna 18,90 PLN), 50 g.

Więcej informacji i możliwość zakupu znajdziesz tutaj.

materiał sponsorowany

zdjęcia: materiały PR

Zobacz także

Nasze propozycje