Poprzedni artykuł: Kochasz długie kąpiele? Mamy dla ciebie ZŁE wieści... Następny artykuł: Masz problemy z cerą? Uważaj na... swój telefon komórkowy! I nie chodz...

Jak wrócić do seksu po porodzie?

Pielęgnacja, , tagi: higiena intymna, suchość pochwy
Macierzyństwo to piękny, ale i bardzo wymagający dla kobiety czas. Na początku młoda mama zmęczona jest połogiem, opieką nad dzieckiem i zupełnie nową rolą w życiu. Ale z czasem powraca do formy i pomiędzy nią a partnerem zaczynają pojawiać się pierwsze łóżkowe „próby”. Jednak współżycie po urodzeniu dziecka może okazać się niekoniecznie tak przyjemne jak kiedyś. Co wtedy?

Mimo, że po porodzie ciało kobiety szybko wraca do sprawności, to jej organizm funkcjonuje na trochę innych zasadach. Zmiany zauważalne są w różnych sferach, w tym seksualnej. Współżycie, mimo, że dotychczas w pełni satysfakcjonujące u wielu zmienia się nie do poznania, od często zupełnego braku ochoty na seks, po zbliżenia kończące się fiaskiem, bo są nieprzyjemne, piekące i wywołują ból. Warto jednak zachować spokój, bo jak się okazuje wiele młodych mam przechodzi podobne problemy i są skuteczne sposoby na ich rozwiązanie.

Dlaczego jest nieprzyjemnie i boli?

Po porodzie zmienia się proces wydzielania hormonów płciowych. Kiedy kobieta karmi piersią zwiększa się poziom prolaktyny, odpowiedzialnej za laktację, obniżając tym samym wysoki do tej pory poziom estrogenów i dopaminy odpowiedzialnej za pożądanie. Niski poziom estrogenów i wysoki prolaktyny mogą powodować problemy z nieodpowiednim nawilżeniem okolic intymnych – czyli suchość pochwy. A gdy pochwa jest niewystarczająco nawilżona, seks staje się nieprzyjemny i bolesny. Zbliżeniom towarzyszą pieczenie, obtarcia i ogólny dyskomfort, który odczuwalny jest później często także w ciągu dnia, co może powodować problemy natury psychicznej – frustrację, kompleksy i niezadowolenie.

Dlatego jeśli zależy nam na udanym współżyciu (i życiu!) warto na jakiś czas wyzbyć się wstydu i otwarcie porozmawiać ze swoim partnerem, tak by on także miał świadomość dolegliwości, które dokuczają w danym momencie jego partnerce i mogą zniechęcać ją do podejmowania aktywności seksualnej.

Suchość pochwy – jak zatem sobie z nią poradzić?

To, jaką terapię należy zastosować zależy zawsze od diagnozy lekarza. Warto jednak pamiętać, że na rynku farmaceutycznym obecnych jest bardzo wiele produktów łagodzących objawy suchości pochwy i pomagających przywrócić naturalną wilgotność. Przy czym młode mamy powinny mieć świadomość, że część z nich zawiera hormony, które niekoniecznie mogą być wskazane dla nich w tym okresie.

Szybką i skuteczną pomoc może przynieść zastosowanie intymnego kremu nawilżającego Vagisan®, który jest pierwszym niezawierającym hormonów kremem na suchość pochwy: zapewnia nawilżenie oraz działa kojąco dzięki lipidom zawartym w formule kremu. Intymny krem nawilżający Vagisan® może być używany zależnie od potrzeb np. codziennie lub 2-3 razy w tygodniu. Może być stosowany dopochwowo przy użyciu wygodnego aplikatora lub na zewnętrzne okolice intymne. Intymny krem nawilżający Vagisan® jest dostępny w aptekach bez recepty – dostępne wielkości opakowań: 10 g (rekomendowana cena detaliczna 18,90 PLN), 50 g.

Więcej informacji i możliwość zakupu: www.vagisan.pl

zdjęcia: materiały PR

Nasze propozycje