Poprzedni artykuł: Kiedyś sama miała straszny trądzik, dziś chce pokazać, że jest piękny.... Następny artykuł: Sprawdź, jak Wizażanki oceniły nowy zapach Naomi Campbell!

'Trądzik to nie choroba, a stan fizjologiczny' - ekspert tłumaczy, jak pozbyć się pryszczy

Co wybrać: lekarstwa do smarowania czy przyjmowane doustnie? Pozostać przy domowej pielęgnacji czy wybrać się na zabieg w gabinecie? I wreszcie, u kogo szukać pomocy – u ginekologa, dermatologa czy może kosmetyczki? Oto pytania, które zadają sobie osoby z trądzikiem. Teraz odpowie na nie nasza zaprzyjaźniona ekspertka!

O trądziku – jego przyczynach i leczeniu – rozmawiamy z prawdziwą specjalistką. Magdalena Łopuszańska to doktor nauk medycznych, dermatolog i certyfikowany lekarz medycyny estetycznej oraz właścicielka gabinetu kosmetyki lekarskiej "Bella". Jej wiedza i doświadczenie to gwarancja pięknej cery. Lepiej nie mogłyśmy trafić! 

Zobacz także: Pożegnaj się z potrądzikowymi przebarwieniami! Co zrobić, żeby ślady po krostach zniknęły?

Wizaż.pl: Pani doktor, skąd się bierze i jak powstaje trądzik?

Dr nauk med. Magdalena Łopuszyńska: Trądzik powstaje, gdy dochodzi do nadmiernego rogowacenia ujść gruczołów łojowych, co skutkuje ich zatykaniem i prowadzi do powstawania mikrozaskórnikow. W takim środowisku bakterie Propionibacterium, które normalnie zasiedlają ujście gruczołu łojowego, zaczynają się uaktywniać, prowadząc do powstawania stanów zapalnych – a w zasadzie zapoczątkowując lawinę procesów zapalnych. 

Co uruchamia proces powstawania stanów zapalnych?

Bardzo ważną rolę przypisuje się tu receptorom, które są licznie reprezentowane w gruczole łojowym. Są to cząsteczki białkowe odpowiedzialne za kontakt miedzy gruczołem, a światem zewnętrznym. Na te receptory działają hormony, układ immunologiczny, różne czynniki zapalne, układ nerwowy, sam łój... Budowa i wrażliwość receptorowa jest różna u różnych ludzi – jest uwarunkowana genetycznie i zmienia się na przestrzeni lat. 

A czy to jak żyjemy, wywołuje trądzik? 

Takie czynniki jak promieniowanie UV, dym papierosowy, stres oraz dieta o wysokim indeksie glikemicznym wpływają poprzez receptory na nadmierne wytwarzanie lipidów prozapalnych. Styl życia wpływa na powstawanie trądziku i może decydować o jego ciężkości. Ostatnio jednak bardzo dużą rolę w powstawaniu trądziku przypisuje się także składowi łoju. U osób cierpiących na tę dolegliwość obserwuje się podwyższoną w nim zawartość skwalenu utlenionego oraz kwasu oleinowego. A skwalen i kwas oleinowy wywołują zmiany w gruczołach łojowych – a konkretnie nadmierną keratynizację (rogowacenie naskórka), stan zapalny oraz powstawanie mikrozaskórnikow. W takiej sytuacji duże znaczenie ma dostarczenie organizmowi działających przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie kwasu linolowego i witaminy E.

Zobacz także: Nie możesz pozbyć się trądziku z czoła i skroni? Wszystkiemu winny może być szampon...

Leczenie trądziku – najlepsze metody

Jak leczy się trądzik?

Leczenie trądziku ma charakter objawowy, a nie przyczynowy, i powinno się je rozpocząć od wizyty u dermatologa (a nie u ginekologa), który dopasuje indywidualną terapię i zaleci właściwą, codzienną pielęgnacji. W zależności od postaci trądziku i jego ciężkości stosuje się leczenie miejscowe za pomocą retinoidów, kwasu azelainowego, nadtlenek benzoilu oraz antybiotyków, leczenie ogólne, w trakcie którego pacjent przyjmuje antybiotyki, leki hormonalne lub isotretinoinę oraz leczenie fizykalne polegające na zabiegach w gabinecie, ale zawsze poprzedzone wizytą u dermatologa.

Którą z tych metod poleciłaby Pani, jako najlepszą?

Najlepsze efekty leczenia, zarówno w przypadku rozległych zmian, jak i tłustej, zaskórnikowej cery, dają leki doustne z grupy retinoidów, zwykle zawierające izotretinoinę. Działają one na wszystkie mechanizmy powstawiania zmian trądzikowych: zmniejszają wydzielanie łoju, rogowacenie ujść gruczołów łojowych, zasiedlanie bakterii i tendencję do stanów zapalnych. Poza tym bardzo korzystnie wpływają na pobudzenie syntezy kolagenu, co zauważamy zwłaszcza u dorosłych pacjentów ze skórą trądzikową – w czasie terapii tymi lekami dochodzi u nich do znacznego odmłodzenia skóry. Jeśli jednak są przeciwwskazania do jej przyjmowania, lub zmiany nie są aż tak bardzo nasilone, można stosować terapię antybiotykami doustnymi połączoną z jednoczesnym stosowaniem leków zewnętrznych z retinolem, kwasem azelainowym, retinaldehydem, salicylem lub antybiotykami. Niektóre z tych substancji poprawiają również wygląd skóry, rozjaśniając przebarwienia i zmniejszając zmarszczki.

Leczenie trądziku – najczęstsze błędy

Jakie błędy najczęściej popełniają osoby z trądzikiem?

Często pacjenci stosują terapię miesiąc, dwa, i odstawiają leki zaraz po uzyskaniu poprawy. I problem powraca… Trądzik to nie choroba tylko stan fizjologiczny i trzeba go tak długo leczyć, dopóki powstają nowe zmiany – czasem rok, czasami kilka lat. Inny często popełniany przez pacjentów błąd to stosowanie leków punktowo, na krostę, a nie na okolicę, gdzie jest tendencja do pojawiania się zmian. Leki należy też stosować na skórę, gdzie są zaskórniki, łojotok, a nie tylko tam, gdzie są już gotowe krosty. Pacjenci często też nie dbają o dietę i higienę życia – a to też zmniejsza skuteczność leczenia.

Cera trądzikowa w domu i gabinecie kosmetycznym

Jak pielęgnować cerę trądzikową w domu?

Powinno się ją myć żelem dostosowanym do stopnia jej przetłuszczenia lub wysuszenia. Dwa razy w tygodniu stosować pilling drobnoziarnisty lub enzymatyczny. Ważne jest też używanie preparatów nawilżających, które zapobiegałyby nadmiernemu wysuszeniu skóry.

A zabiegi w salonie kosmetycznym – które pomogą w walce z trądzikiem?

Zabiegi gabinetowe są dopełnieniem kuracji – przyspieszają ustępowanie zmian chorobowych, wspomagają leczenie dermatologiczne i pozwalają uzyskać lepsze efekty kosmetyczne. Skuteczne w walce z trądzikiem są pillingi lekarskie, mikrodermabrazja, światło LED oraz lasery IPL i Isolaz. Trzeba jednak pamiętać, że zabiegi gabinetowe zawsze powinny przebiegać pod czujnym okiem lekarza. W leczeniu trądziku pierwszoplanową rolę powinien grać dermatolog, do którego należy opanowanie ostrego stanu zapalnego. Potem – ściśle współpracując – lekarz i kosmetyczka mogą razem skutecznie walczyć z trądzikiem i powikłaniami po nim.

Zobacz także: "Brak zaskórników, niedoskonałości, świecenia i przebarwień". Który krem tak ratuje cerę?

Mnóstwo wiedzy i cennych wskazówek – nam rozmowa z dr Magdaleną Łopuszańską bardzo się podobała. A wy co myślicie? Macie jeszcze jakieś pytania dotyczące leczenia trądziku?

zdjęcia: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

22 lutego 2019, 08:56

Zobacz także

Nasze propozycje