Poprzedni artykuł: Mam problem: suche stopy Następny artykuł: Walentynkowy masaż

Jak myć zęby?

Mycia zębów uczymy się od najmłodszych lat, jednak nie wszyscy wiemy jak należy to robić prawidłowo. Sprawdź jak wybrać szczoteczkę i pastę do zębów oraz jak odpowiednio szczotkować i nitkować zęby.

jak myć zęby

Jak wybrać szczoteczkę do zębów?

Zwróć uwagę na włosie szczoteczki do zębów: zbyt twarde kaleczy dziąsła, dlatego bezpieczniej jest wybierać te oznaczone jako „medium” lub najdelikatniejsze - „soft”, zwłaszcza gdy przy szczotkowaniu pojawia się krwawienie. Giętka główka ułatwia dotarcie do trudniej dostępnych zakamarków jamy ustnej.

Szczoteczkę należy wymieniać co 3 miesiące – podczas wymiany zwróć uwagę na stan włosia - nie powinien odstawać ANI JEDEN włosek. Jeśli jest inaczej, to znaczy że myjesz zęby nieprawidłowo i zbyt agresywnie. Poproś dentystę lub higienistkę w gabinecie stomatologicznym o pokazanie prawidłowej techniki mycia zębów.

Jak wybrać pastę do zębów?

Najprościej jest kupić pastę uniwersalną, która o jamę ustną dba kompleksowo. Gdy chcesz usunąć osad i płytkę nazębną, sięgaj po pasty wybielające, najlepiej takie, które mają niski współczynnik ścieralności (RDA). Podobnie działające środki są polecane dla palaczy - dodatkowo zwalczają nieprzyjemny zapach wydychanego tytoniu. Preparaty o właściwościach kojących złagodzą dolegliwości związane z nadwrażliwością zębów lub chorobami dziąseł.

Jak prawidłowo myć zęby?

Co może być trudnego w myciu zębów? Okazuje się, że tak naprawdę niewiele osób zdaje sobie sprawę z własnych błędów w tej dziedzinie. - Wielu pacjentów pozostaje przy znanej z dzieciństwa technice okrężnej - mówi dr Gnach-Olejniczak. - Rzeczywiście dość często uczy się jej dzieci, bo jest łatwiejsza do opanowania, ale to nie znaczy, że najskuteczniejsza. Dla prawidłowej pielęgnacji polecamy przede wszystkim technikę wymiatającą.

Jak myć? Chwyć szczoteczkę i ustaw jej główkę pod kątem 45 stopni do powierzchni zęba. Delikatnym ruchem od dziąsła do korony „wymiataj” wszelkie zanieczyszczenia. Czynność tę powtarzaj na każdym zębie, zarówno od strony policzka, jak i wewnętrznej, bo wymiatanie całego łuku zamaszystym ruchem przynosi znacznie gorsze efekty. Bądź uważny - zdarza się, że podczas czyszczenia pomijane są np. ósemki.

Jak długo szczotkować zęby? Często mówi się, że 2 minuty - po 30 sekund dla każdej ćwiartki uzębienia. Ale tak naprawdę czas poświęcany na tę czynność to sprawa bardzo indywidualna, a miarą skutecznego oczyszczenia jamy ustnej jest uczucie czystości. Na pewno dłużej i częściej szczotkować powinni właściciele chropowatych zębów, podatnych na odkładanie kamienia oraz osoby noszące aparat ortodontyczny. Pamiętaj również o codziennym, delikatnym czyszczeniu dziąseł, języka i wewnętrznej strony policzków.

Które mycie zębów jest ważniejsze? - Najważniejsze jest mycie wieczorne, bo gdy je zaniedbamy, bakterie będą miały całą noc, by siać spustoszenie w jamie ustnej. Dlatego szczególnie wieczorem róbmy wszystko, by pójść spać z jak najczystszymi zębami, dziąsłami, językiem - radzi stomatolog. - Poranne szczotkowanie - oczywiście, ale bez przesady, bo niedługo po nim i tak zwykle coś jemy. Ale już mycie po każdym posiłku często wystarczy zastąpić zwykłym płukaniem ust wodą.

Jak prawidłowo nitkować zęby?

Nicią dentystyczną skutecznie oczyścisz przestrzenie międzyzębowe. Weź w dwie dłonie ok. 45-50 cm nici i trzymaj ją owiniętą wokół środkowych palców. Używając kciuków i palców wskazujących, napnij ok. 5 cm i powoli umieść nitkę między zębami. Zawiń ją wokół zęba na kształt litery „C”. Łagodnymi ruchami góra-dół oczyść przestrzeń międzyzębową i powtórz to przy każdej szparze, pamiętając, by za każdym razem odwinąć czysty fragment nici. W nitkowaniu istotny jest moment oczyszczania zęba lekko poniżej linii dziąsła - ten ruch trzeba wykonać szczególnie delikatnie.

Konsultacja: Iwona Gnach-Olejniczak, klinika UNIDENT UNION Dental Spa we Wrocławiu

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

7 lipca 2020, 08:27

Nasze propozycje