Poprzedni artykuł: Nietypowe zastosowania odżywki do włosów. Nie uwierzysz do czego może... Następny artykuł: Redakcja poleca: Oczyszczanie twarzy. 4 najlepsze alternatywy dla pien...

Jak prawidłowo dobrać olejek do typu cery?

Olejek to kosmetyk, który powoduje świecenie i zapychanie cery? Nie, jeśli odpowiednio dobierzemy go do typu swojej skóry. Zobaczcie, jak nie popełnić przy tym błędów.

Najpopularniejszy podział olejków, który pomaga w prawidłowym doborze do typu cery to rozróżnianie ze względu na zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Podział ten wyróżnia oleje nieschnące (z zawartością mniej niż 20 proc. wspomnianych kwasów), półschnące (zawartość kwasów na poziomie 20-50 proc.), a także oleje schnące, które zawierają więcej niż 50 proc. wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Jakim cerom są one dedykowane?

Oleje schnące

Oleje schnące są polecane posiadaczkom cer mieszanych, a głównie tłustych, problematycznych. Wchłaniają się dość szybko, gdyż mają dość lekką konsystencję. Nie pozostawiają na cerze tłustej warstwy, nie powinny także powodować zapychania skóry. Mogą być stosowane pod makijaż.

Olej z pestek malin, olej z pestek truskawek, olej lniany, olej jojoba, olej z wiesiołka, olej konopny, olej z ogórecznika

Oleje nieschnące

Przeciwieństwo olei schnących, czyli oleje nieschnące najlepiej sprawdzą się w pielęgnacji cery suchej, oraz dojrzałej. Tego rodzaju oleje wchłaniają się wolnej, dzięki czemu na długo przynoszą przyjemne uczucie mocnego nawilżenia. Niestety mogą zapychać cerę, dlatego też powinny stosować je osoby z cerą bez skłonności do zaskórników. Do grona najbardziej polecanych olei nieschnących należą:

Olej kokosowy, olej arganowy, olej makadamia, olej z pestek brzoskwini, olej z dzikiej róży, olej marula, olej z awokado

Oleje półschnące

Obok olei schnących i nieschnących wyróżniamy także oleje półschnące polecane przede wszystkim w pielęgnacji cery normalnej. Wśród olei z tej kategorii wyróżniamy:

Olej z pestek śliwki, olej ze słodkich migdałów, olej z pestek moreli

Prawidłowy dobór olejku do twarzy

Podczas zakupu olejku do twarzy oprócz podziału ze względu na zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych należy zwrócić uwagę także na inne kwestie. Po pierwsze warto upewnić się czy nasz olej na pewno jest nierafinowany, a więc nie został poddany dodatkowemu oczyszczaniu. Unikajmy olei rafinowanych, które zostały poddane właśnie takiej obróbce.

Kolejną ważną kwestią jest sposób tłoczenia – zdecydowanie bardziej wartościowe są oleje tłoczone na zimno, te tłoczone na gorąco pod wpływem temperatury tracą wiele właściwości. Pamiętajmy także o tym, aby sięgać po oleje w ciemnych, najlepiej szklanych opakowaniach, aby dostęp produktu do światła był jak najmniejszy.

Czytaj także: 5 najwyżej ocenianych olejków do twarzy w KWC

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

19 marca 2019, 20:23

Zobacz także

Nasze propozycje