Poprzedni artykuł: Rozjaśnia przebarwienia i chroni przed poceniem - czy antyperspiranty... Następny artykuł: Wygładza cerę i przedłuża trwałość podkładu - hitowy kosmetyk wreszcie...

Ta domowa maseczka to hit internetu, ale czy jest bezpieczna dla skóry? Zapytałyśmy eksperta

Jej działanie porównuje się do efektów po mikrodermabrazji, ale co soda oczyszczona tak naprawdę robi naszej skórze? Poznajcie opinię eksperta!

Maseczki z sody oczyszczonej to jeden z popularniejszych internetowych "trików" na walkę z wągrami i przebarwieniami. Przepisy na oczyszczającą pastę, którą często określa się mianem "domowej mikrodermabrazji" znajdziemy na wielu blogach i grupach w mediach społecznościowych. Tylko czy na pewno warto z nich korzystać?

Jak soda oczyszczona działa na skórę?

Usuwa martwe komórki, oczyszcza pory, spłyca zmarszczki, łagodzi trądzik - sodzie oczyszczonej przypisuje się sporo pielęgnacyjnych właściwości, przez co wiele osób uważa ją za "cudowny składnik", którego atrakcyjność dodatkowo zwiększa niska cena i ogólna dostępność. Okazuje się jednak, że domowe eksperymenty z sodą w kontekście oczyszczania skóry twarzy niekoniecznie należą do najbardziej trafionych pomysłów. Dlaczego?

Soda oczyszczona to wodorowęglan sodu, który w połączeniu z wodą daje zasadowy roztwór. Taki roztwór jest niezwykle drażniący i szkodliwy dla skóry. Co prawda oczyści ją z zaskórników i złuszczy naskórek, ale też jest wysoce prawdopodobne, że wywoła podrażnienie i w konsekwencji alergię kontaktową nawet na te kosmetyki, które były stosowane dotychczas. - mówi Bartosz Pawlikowski, specjalista dermatolog z Kliniki Pawlikowski. 

- Wielokrotne stosowanie sody oczyszczonej może trwale uszkodzić naskórek, a to jedyna ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. - ostrzega ekspert. - Jeśli na skórze będzie obecne nawet mikrouszkodzenie, może dojść do powstania nadżerki i niekontrolowanego procesu rozwoju uszkodzenia wierzchniej warstwy skóry z przebarwieniem lub nawet blizną. Pomimo "dobrych rad" w internecie peelingi z sodą oczyszczoną to bardzo zły pomysł. -dodaje Bartosz Pawlikowski. 

Czy to oznacza, że kwaśne peelingi są całkowicie zabronione? Niekoniecznie - pod warunkiem, że zdecydujemy się na przeprowadzanie takich zabiegów pod okiem specjalisty. Osoby przeszkolone w zakresie używania takich preparatów dbają o bezpieczeństwo ich stosowania, kontrolując ich czas pozostawania na skórze oraz odpowiednią neutralizację.

Jak widać, w kwestii pielęgnacyjnych przepisów na produkty do pielęgnacji twarzy z sodą w roli głównej lepiej zachować ostrożność. Choć zdjęcia "przed i po" często kuszą nas obietnicą wspaniałych rezultatów, przynajmniej w części przypadków rzeczywistość może okazać się... rozczarowująca.

Polecamy gotowe, bezpieczne maseczki oczyszczające do twarzy:

Od lewej: Fitomed, Maseczka-peeling K+K, 27 zł (zobacz opinie w KWC); KLAPP Cosmetics, Regulating Black Mask, 57 zł; The Body Shop, Japanese Matcha Tea Pollution Clearing Mask, 99 zł; Sephora, Maseczka z oczyszczająca i zamykająca pory z zielonej glinki, 25 zł (dodaj opinię do KWC).

Zobacz też: Już nie usta ani pośladki - trudno w to uwierzyć, ale coraz więcej kobiet chce sobie powiększać...

Źródło zdjęcia głównego: Instagram

Polecamy wysoko oceniane peelingi do twarzy z KWC:

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

16 lutego 2019, 00:48

Zobacz także

Nasze propozycje