Poprzedni artykuł: Prawdopodobnie źle używasz kremu nawilżającego! Przez ten błąd cera św... Następny artykuł: Nie musisz wydawać 15 zł na maskę w płachcie. Taniej zrobisz ją w domu

Widzisz wrośnięty włosek? Nie wyciskaj go! Zobacz, czym to grozi

Na wrośnięty włosek na nodze patrzysz z rosnącym poczuciem bezsilności? A może kusi cię, żeby go wycisnąć? Rozwiąż ten szpecący problem nie ryzykując przy okazji oszpeceniem skóry.

Wrastające włoski to codzienność zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Depilacja niejednokrotnie kończy się taką szpecącą niespodzianką. Wielu ulega pokusie i próbuje wrastającego włoska wycisnąć tak, jakby był ropną krostką. Czasami efekt jest zadowalający. Włosek wychodzi razem z blokującym ujście mieszka włosowego czopem z komórek naskórka i łoju.

Często jednak, próbując wycisnąć wrastający włosek, wciskamy go jeszcze głębiej w skórę, często razem ze zgromadzonymi na niej zanieczyszczeniami i bakteriami. W efekcie mały problem urasta do prawdziwej katastrofy.

Zobacz także: 6 błędów, które najczęściej popełniamy goląc nogi. Sprawdź, czy ich nie popełniasz!

Dlaczego nie wyciskać wrastającego włoska?

W takiej sytuacji włosek dalej wrasta, a przy okazji robi się wokół niego stan zapalny lub cysta. Usunięcie takiego problemu jest trudne i czasochłonne. Miejsce z cystą należy cierpliwie smarować silnie złuszczającym kosmetykiem na bazie kwasów AHA i czekać, aż stan zapalny oraz cysta zmniejszą się. W skrajnych przypadkach usunięcie takiego wrośniętego włoska i powstałej wokół niego cysty wymaga  interwencji lekarza. Dlatego z wyciskaniem wrośniętych włosków trzeba bardzo uważać lub najlepiej w ogóle z niego zrezygnować.

Pinterest

Jak bezpiecznie usunąć wrośnięty włosek?

Jeśli włosek znajduje się dość płytko i rośnie równolegle do powierzchni skóry, usunięcie go powinno być dość łatwe. Na tę okazję warto zaopatrzyć się w ostro zakończoną pęsetę punktową, igłę, spirytus kosmetyczny i przyspieszającą gojenie zasypkę (np. Alantan). Najpierw spirytusem dezynfekujemy skórę, igłę i pęsetę. Igłą płytko rozcinamy skórę, a następnie pęsetą wydostajemy z niej wrośnięty włos. Na koniec dezynfekujemy rankę i nakładamy na nią odrobinę ułatwiającego gojenie proszku.

Pinterest

Usuwanie wrośniętych włosków jest dość uciążliwe i niepozbawione ryzyka w postaci zakażenia lub przebarwienia na skórze. Dlatego dobrze jest pamiętać o tym, że wrastaniu włosków można zapobiegać. I gorąco do tego zachęcamy! ;-)

zdjęcia: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

16 lutego 2019, 17:08

Zobacz także

Nasze propozycje