Poprzedni artykuł: Joga twarzy – jak ją wykonywać? Następny artykuł: Krem na noc przeszkadza skórze? Dlaczego warto wypróbować bezkremowe n...

Jonoforeza w kosmetyce - co to jest i jak działa na skórę?

Jonoforeza to krótki zabieg, który zapewnia niesamowite efekty! Regularnie wykonywany poprawia jędrność i elastyczność skóry, zmniejsza łojotok i nadpotliwość oraz leczy trądzik.

Jonoforeza to zabieg, w którym na tkanki działa się prądem stałym (galwanicznym). W fizjoterapii wykorzystuje się go w leczeniu zwyrodnień stawów, przy nerwobólach czy problemach ze zrastaniem się kości. Ale jonoforeza sprawdza się też w kosmetyce! Dzięki niej można przywrócić twarzy młody wygląd lub zdecydowanie zmniejszyć uciążliwość trądziku - i to nawet tego różowatego.

Jonoforeza kosmetyczna - co to jest?

Podczas jonoforezy kosmetycznej wykorzystuje się różne urządzenia - może to być maska z podłączonymi do niej dwiema elektrodami, metalowe wałeczki (elektrody czynna i bierna) lub to samo urządzenie, którym wykonuje się peeling kawitacyjny. Wykorzystywany w zabiegu prąd stały powoduje tak zwaną dysocjację elektrolityczną, czyli rozpad na jony dodatnie i ujemne.

W trakcie jonoforezy w głębsze warstwy skóry - za pomocą jonów - wprowadzone zostają substancje aktywne. Na skórę nakładany jest preparat pielęgnacyjny będący wodnym roztworem substancji zdolnych do jonizacji. Najczęściej stosuje się w tym zabiegu:

 • chlorek wapnia, który działa przeciwzapalnie i uszczelnia naczynia krwionośne,
 • kwas askorbinowy (witaminę C), który łagodzi stany zapalne i wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych,
 • kwasy AHA i BHA, które złuszczają skórę, działają antybakteryjnie i stymulują produkcję kolagenu,
 • sodę oczyszczoną, która działa przeciwzapalnie, rozmiękczająco i bakteriobójczo.

Ponadto dochodzi do podgrzania tkanek i co za tym idzie, pobudzenia w nich krążenia krwi, ich lepszego dotlenienia i odżywienia.

Jonoforeza kosmetyczna - wskazania i efekty

Jonoforezę kosmetyczną poleca się przy rozszerzonych naczyniach włosowatych, trądziku różowatym, trądziku pospolitym, nadmiernym przetłuszczaniu się skóry, jej wiotkości, bliznach lub nadpotliwości. Pojedynczy zabieg trwa około 10 minut i jest bezbolesny (czuć w trakcie niego mrowienie). Żeby uzyskać wymierny efekt trzeba poddać się serii 10-15 zabiegów wykonywanych codziennie lub co drugi dzień. Dopiero przy takiej częstotliwości można oczekiwać:

 • rozjaśnienia skóry,
 • jej większej elastyczności,
 • spłycenia zmarszczek,
 • zmniejszenia widoczności blizn,
 • podleczenia stanów zapalnych,
 • mniejszego łojotoku,
 • mniej potliwości.

Zobacz także: Infuzja tlenowa – efekty zabiegu. Czy warto go wykonać?

Jonoforezie nie mogą poddawać się osoby z ropnymi stanami zapalnymi, uszkodzonym naskórkiem, gorączką, miażdżycą, ropnym zapaleniem w jamie ustnej (np. ropny stan migdałków), będące w ciąży.

Cena jednego zabiegu to około 40 zł.

Zdjęcie główne: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

3 kwietnia 2020, 10:33

Nasze propozycje