Poprzedni artykuł: Kultowy zapach marki Calvin Klein teraz kupisz na promocji w Rossmanni... Następny artykuł: Płyn do demakijażu – rodzaje i sposób użycia

Kąpiel solankowa - jak działa i jak przygotować ją w domu

Pielęgnacja, , tagi: kąpiel
Kąpiel solankowa uzdrowi i ciało i duszę! Dzięki tej leczniczej kąpieli poradzisz sobie z nadpotliwością, zmniejszysz uciążliwość łuszczycy i zapomnisz o stresie. Sprawdź, jak przygotować kąpiel solankową w domu!

Jeśli planujesz zrobić sobie domowe spa (najlepiej zgodnie z naszą instrukcją), radzimy ci najważniejszą jego częścią uczynić kąpiel solankową. Dlaczego? Bo po wymoczeniu się w wysoko zmineralizowanej wodzie poczujesz się pod każdym względem lepiej. A my podpowiemy ci, jak ten rodzaj kąpieli leczniczej oferowany normalnie przez sanatoria i gabinety odnowy biologicznej przygotować sobie w domu. 

Fot.: iStock

Co to jest solanka?

Solanka to rodzaj wody wysoko zmineralizowanej, w której składzie znajdziemy głównie chlorek sodu. Jony chlorkowe i sodowe wpływają na pracę układu nerwowego. Pod ich wpływem zwiększa się wydzielanie hormonów:

  • histaminy, która reguluje napięcie mięśni gładkich, wydzielanie gruczołowe, wspomaga koncentrację oraz gojenie ran,
  • serotoniny, która jest odpowiedzialna za nasze zasypianie, nastrój, potrzeby seksualne i apetyt oraz
  • adrenaliny, która między innymi powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Oprócz jonów chlorkowych i sodowych w solance znajdują się również związki siarki, potasu, magnezu, jodu i bromu.

Kąpiel solankowa - działanie

W trakcie kąpieli solankowej związki chemiczne przenikają przez skórę, docierając do zakończeń nerwowych, uśmierzając ból oraz wpływając na stan psychiczny kąpiącej się osoby. Podczas kąpieli dochodzi także do inhalacji, czyli wdychania pary wodnej wzbogaconej substancjami oddziałującymi na organizm. 

W sanatoriach czy gabinetach odnowy biologicznej lecznicza kąpiel solankowa jest zalecana przy:

  • przewlekłych chorobach dróg oddechowych i zatok,
  • zwyrodnieniowych chorobach reumatycznych,
  • obniżonej odporności organizmu i rekonwalescencji po ciężkich chorobach,
  • otyłości,
  • niektórych chorobach ginekologicznych,
  • astmie oskrzelowej będącej reakcją alergiczną oraz
  • przy zaburzeniach neurowegetatywnych u dzieci (zaburzeniach snu, oddychania, trawienia, oddawania moczu).

Kąpiel solankowa wpływa też na stan skóry, łagodząc objawy łuszczycy, grzybicy i alergii oraz zmniejszając nadpotliwość.

Kąpiel solankowa w domu

Terapeutyczną kąpiel solankową można zrobić sobie w domu. Bogatą w minerały sól do niej znajdziemy w drogeriach lub sklepach ekologicznych. Przed kąpielą solankową należy umyć ciało. Pierwsza kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 10 minut, a jej temperatura nie powinna przekraczać 36°C.

Czas trwania każdej kolejnej kąpieli wydłużamy o 2 minuty - przy czym spędzamy w wannie maksymalnie 20 minut. Stopniowo możemy też podwyższać temperaturę wody, dochodząc do 40°C. Po kąpieli solankowej nie wycieramy ciała, tylko pozwalamy mu wyschnąć - dzięki temu wchłonie ono jeszcze większą ilość dobroczynnych substancji.

Zobacz także: Kąpiel w soli Epsom leczy trądzik, rozluźnia mięśnie i relaksuje!

Kąpiel solankowa nie jest dla każdego! Nie powinny robić sobie jej osoby z niewydolnością krążenia, chorobą wieńcową, po zawale, z wadami zastawek, nadczynnością tarczycy, w ciąży i chore na raka.

Zdjęcie główne: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

29 lutego 2020, 14:23

Nasze propozycje