Poprzedni artykuł: Izotek na trądzik – skutki uboczne i przeciwwskazania Następny artykuł: Haluksy - co to jest i jak to leczyć

Kaszka na twarzy - przyczyny i sposoby usuwania

Kaszka na twarzy może być objawem alergii, skutkiem zaburzeń hormonalnych lub stosowania nieodpowiednich kosmetyków albo jedną z form trądziku. Żeby się jej pozbyć wystarczy czasem zmienić sposób pielęgnowania cery. Bywa jednak, że konieczne jest leczenie hormonalne.

Kaszką nazywamy zwykle dość charakterystyczne zmiany pojawiające się na skórze twarzy - szczególnie na czole i skroniach. Drobnych, podskórnych grudek pozbawionych czubka nie sposób pomylić ze zwykłymi pryszczami, zaskórnikami czy prosakami. Powstają w efekcie zaburzeń hormonalnych, nietolerancji pokarmowej lub zablokowania porów skóry przez komedogenne składniki kosmetyków.

Wyciskanie, rozdrapywanie czy nadmierne wysuszanie tych zmian uczyni je jeszcze bardziej uciążliwymi. Dlatego, w walce z kaszką na twarzy powinno się wykorzystywać odpowiednie kosmetyki, a często także szukać wsparcia u dermatologa lub endokrynologa.

Fot.: iStock

Kaszka na czole - przyczyny

Chcąc poznać przyczyny drobnych grudek szpecących nam twarz i co za tym idzie, znaleźć skuteczny sposób na ich pozbycie się, musimy dokładnie przyjrzeć się towarzyszącym im objawom. Bo jeżeli oprócz kaszki mamy jeszcze zaczerwienioną skórę, a do tego odczuwamy jej uciążliwe swędzenie, to jest duże prawdopodobieństwo, że te zmiany na twarzy są skutkiem uczulenia. Najczęściej taka drobna, swędząca i czerwona wysypka pojawia się przy alergii pokarmowej, a wywołujące ją alergeny to zwykle:

  • mleko,
  • orzechy,
  • cytrusy,
  • kakao i czekolada.

Jeśli jednak grudki na twarzy nie swędzą, a czerwone stają się tylko po próbach wyciśnięcia, to ich przyczyną jest prawdopodobnie zachwiana równowaga hormonalna wywołana przez niedoczynność lub nadczynność tarczycy albo zespół policystycznych jajników. Ale żeby potwierdzić tę przyczynę kaszki na twarzy i rozpocząć odpowiednie leczenie, konieczne jest zgłoszenie się do endokrynologa i wykonanie serii badań.

Kaszka na twarzy pojawia się także w efekcie zatkania porów. A zapychają je tak zwane komedogenne składniki kosmetyków. Dlatego, zwłaszcza osoby z cerą tłustą i mieszaną powinny uważnie czytać składy stosowanych przez siebie produktów pielęgnacyjnych i zrezygnować z tych zawierających między innymi ekstrakt z alg, olej kokosowy czy kwas laurynowy.

Kaszka na czole - leczenie

Jeżeli kaszka na twarzy jest skutkiem alergii pokarmowej, jej uciążliwość powinno zmniejszyć przyjmowanie wapna oraz rezygnacja z jedzenia zawierającego potencjalne alergeny. Za to jeśli przyczyną powstawania grudek na skórze są zaburzenia hormonalne, lekarz zaleci przyjmowanie odpowiednich leków hormonalnych lub stosowanie antykoncepcji hormonalnej

Niezależnie od przyczyn powstawania, grudek na twarzy nie powinno się wyciskać ani nadmiernie wysuszać. Do pielęgnacji skóry z tymi zmianami dobrze jest stosować kosmetyki zawierające kwas salicylowy. Do złuszczania zrogowaciałego naskórka lepiej nie używać peelingów ziarnistych, tylko enzymatyczne oraz regularnie poddawać się peelingowi kawitacyjnemu.

Zobacz także: Trądzik pospolity – leczenie i dieta!

Zdjęcie główne: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

7 kwietnia 2020, 07:05

Nasze propozycje