Poprzedni artykuł: To najpopularniejsze płyny micelarne ostatnich 18 lat. Są megaskuteczn... Następny artykuł: Kobieta przedłużyła rzęsy i tymczasowo oślepła! Jak do tego doszło?

Kawa nie tylko nie szkodzi cerze, ale wręcz łagodzi objawy trądziku różowatego!

Wyniki najnowszych badań nie pozostawiają cienia wątpliwości! Kawa nie tylko nie szkodzi cerze, ale wręcz łagodzi jedną z najpoważniejszych jej chorób.

Przez wiele lat kawa nie miała najlepszej opinii. Zarzucono jej, że szkodzi naszemu zdrowiu i urodzie - miała nas miedzy innymi odwadniać, wypłukiwać z organizmu potrzebne elektrolity... W ostatnich latach jednak większość ze stawianych kawie zarzutów została obalona, a jedyną jej wadą niezmiennie pozostał pozostawiany przez nią na zębach ciemny osad. Teraz okazało się, że kawa jest wybawieniem dla osób ze skłonnością do trądziku różowatego, gdyż chroni ona przed wystąpieniem stanu zapalnego, a według niektórych może wręcz złagodzić jego objawy.

Fot.: Pinterest

Zobacz także: Sprawdź, co nasila objawy trądziku różowatego i jak pielęgnować ten typ skóry!

Kawa chroni przed trądzikiem różowatym

Trądzik różowaty to przewlekła choroba zapalna skóry objawiająca się silnym zaczerwieniem skóry, pękającymi naczynkami krwionośnymi i krostkami. Chociaż na trądzik różowaty cierpi około 5 procent ludzi na świecie (tylko w USA chorych jest 14 milionów ludzi), naukowcy nie są do końca pewni, co jest przyczyną tej choroby. Wiadomo, że narażone na nią są osoby z cerą jasną i naczyniową, a jej wystąpieniu sprzyja łojotok lub nieprawidłowy skład łoju, alergie pokarmowe, nieprawidłowa dieta, zakażenie bakteryjne i gwałtowne zmiany temperatur. 

Fot.: Pinterest

Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Stowarzyszenie Medyczne JAMA wynika, że regularne picie kawy zmniejsza ryzyko wystąpienia trądziku różowatego. Naukowcy wykorzystali dane dotyczące 82737 kobiet, które uczestniczyły w badaniu w latach 1991-2005. W ciągu 14 lat u 4945 z nich zdiagnozowano trądzik różowaty. W trakcie tego badania zbierano między innymi informacje na temat ilości spożywanej przez jego uczestniczki kawy. Okazało, że u kobiet, które dziennie piły co najmniej cztery filiżanki kawy ryzyko wystąpienia trądziku różowatego było o 23 procent niższe niż u kobiet, które piły co najwyżej jedną filiżankę kawy miesięcznie. 

Jak działa kawa?

W kawie znajdują się cenne flawonoidy. Te antyoksydanty znane są miedzy innymi ze swoich właściwości przeciwzapalnych, antybakteryjnych i detoksykujących. Prawdopodobnie właśnie za sprawą flawonoidów kawa chroni osoby podatne na wystąpienie trądziku różowatego przed zachorowaniem na tę chorobę. I to nie wszystko!

Fot.: Pinterest

Przewidujemy, że spożywanie kawy może być także korzystne jeśli chodzi o łagodzenie intensywności trądziku różowatego - przyznał jeden z analizujących wyniki badania naukowców, profesor dermatologii z Uniwersytetu Browna Wen-Qing Li.

Zobacz także: Kobieta twierdzi, że koszmarny trądzik wyleczyła... zieloną herbatą!

Tym, którzy chcą się uchronić przed wystąpieniem trądziku różowatego lub złagodzić jego objawy radzimy pić nieprzetworzoną kawę zawierającą kofeinę, najlepiej mrożoną lub w temperaturze pokojowej, bez dodatku cukru i mleka.

zdjęcia: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

21 stycznia 2019, 06:38

Zobacz także

Nasze propozycje