Poprzedni artykuł: Azulan na trądzik Następny artykuł: Bubble mask pojawiły się w Lidlu!

Kiedy zacząć stosować retinol?

Retinol jest uznawany za najskuteczniejszy z dostępnych składników odmładzających. Świetnie też radzi sobie z trądzikiem. Niektórym jednak trudno się do niego przekonać...

Jest tak skuteczny i na tyle wszechstronny, że nie możemy sobie wyobrazić pielęgnacji bez niego. Retinol nie bez powodu trafił na naszą listę najważniejszych składników pielęgnacyjnych! Najbardziej cenimy go za jego działanie odmładzające, bo nie ma chyba substancji z równie dobrym wynikiem spłycającej zmarszczki i przywracającej skórze utraconą jędrność oraz elastyczność. Ale cenimy też jego działanie przeciwtrądzikowe i polecamy zwłaszcza tym, którzy borykają się z trądzikiem dorosłych. Ostrzegamy jednak przed zbyt entuzjastycznym jego stosowaniem! Retinol to składnik, który wymaga cierpliwości, ostrożności i wiedzy.

Fot.: iStock

Zobacz także: Skuteczny, ale trudny w użyciu. Najczęstsze błędy w stosowaniu retinolu!

Jak działa retinol?

Retinol to główna forma witaminy A w czystej postaci. Działając powierzchownie na naskórek, złuszcza go. W efekcie czego skóra staje się gładsza, jej koloryt bardziej jednolity, a rogowacenie mniejsze. Za to działając w głębszych warstwach skóry, retinol stymuluje produkcję kwasu hialuronowego oraz kolagenu i elastyny - białek, dzięki którym skóra jest sprężysta i elastyczna. Ponadto, retinol uczestniczy w odbudowywaniu zniszczonych włókien kolagenowych. Skutkiem jego działania jest lepsze nawilżenie skóry, spłycenie zmarszczek oraz poprawienie owalu twarzy.

Po kilku miesiącach stosowania retinolu możemy spodziewać się nie tylko wygładzenia skóry, ale też jej pogrubienia. Od razu uprzedzamy, że jest to dobra zmiana! Skóra pogrubiona, to skóra bardziej "gęsta", zwarta. Kosmetyczki i dermatolodzy mówią o przeciwieństwie pogrubionej skóry - skórze ścieńczonej - opisując objawy jej genetycznego starzenia się. Ale na odmłodzeniu skóry działalność retinolu się nie kończy!

Retinol doskonale sprawdza się także w walce z trądzikiem. Złuszczając naskórek i regulując wydzielanie łoju, witamina A zapobiega blokowaniu porów skóry. Zmniejszenie łojotoku powoduje także ograniczenie namnażania się bakterii, dla których łój jest pożywką. Retinol przyspiesza również gojenie się stanów zapalnych i rozjaśnia przebarwienia potrądzikowe.

Kiedy zacząć używać retinolu?

Skóra zaczyna się starzeć około 25. roku życia i właśnie wtedy dobrze jest zacząć wprowadzać do swojej pielęgnacji kosmetyki zawierające składniki przeciwstarzeniowe - w tym także retinol. Jeśli jednak dopiero powoli zbliżasz się do 20-tych urodzin, ale za to męczy cię trądzik (zwłaszcza grudkowo-krostkowy), możesz już zacząć stosowanie kosmetyków z retinolem - najlepiej takie dedykowane walce z pryszczami.

Tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z witaminą A, radzimy stosować ją w możliwie jak najniższym stężeniu (0,2-0,5) i - na początek - tylko dwa razy w tygodniu. Kiedy skóra przyzwyczai się już do tego złuszczającego i mogącego wywoływać podrażnienia składnika, możemy zacząć używać zawierającego go kosmetyku co drugi dzień, a po jakimś czasie - co wieczór.

Kuracja z użyciem retinolu powinna trwać do 6 miesięcy. Potem dobrze jest zrobić sobie przerwę w stosowaniu witaminy A. Ze względu na uwrażliwianie skóry na działanie promieni UV, używaniu kosmetyków z retinolem powinno towarzyszyć regularne stosowanie kremów z filtrem - najlepiej SPF 50.

Serum z retinolem

Szukając produktów zapewniających skórze rzeczywistą zmianę, zwykle sięgamy po serum, czyli kosmetyk najbardziej "nasycony" składnikami aktywnymi. Tą samą zasadą kierujemy się używając retinolu - wybieramy raczej serum niż krem z witaminą A. Robimy tak także dlatego, że po nałożeniu na skórę serum z retinolem, smarujemy ją jeszcze kremem nawilżającym, który zwykle łagodzi uciążliwe skutki uboczne stosowania retinolu - podrażnienie i wysuszenie cery.

Zobacz także: Przełom w leczeniu trądziku! Opatentowano nowy składnik będący pochodną retinolu

A wy stosujecie już retinol?

Zdjęcie główne: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

13 grudnia 2019, 05:53

Nasze propozycje