Poprzedni artykuł: Najlepsze kosmetyki z kwasami? Znajdziesz je na topestetic.pl! Następny artykuł: Woda różana na twarz, trądzik i włosy – jak ją stosować?

Dobry krem na przebarwienia po trądziku - jaki wybrać?

Dobry krem na przebarwienia sprawi, że szpecące twoją twarz plamy lub piegi będą stopniowo stawały się coraz jaśniejsze. Sprawdź, jak wybrać odpowiedni dla siebie kosmetyk!

Chociaż od kilku lat piegi są tak modne, że niektóre kobiety gotowe są je sobie wytatuować na twarzy, ideałem dla większości z nas jest cera o równomiernym kolorycie. Ale jednolita skóra to rzadkość. Większość z nas ma na twarzy ciemniejsze plamki będące przykrymi "pamiątkami" po opalaniu bez odpowiednich kosmetyków ochronnych lub dawno już zagojonych pryszczach. Na szczęście można sobie z nimi poradzić z pomocą peelingów chemicznych, mikrodermabrazji lub lasera oraz używając kremu na przebarwienia.

Fot.: iStock

Jak powstają przebarwienia?

Przebarwienia pojawiające się na skórze twarzy i ciała powstają wskutek nieprawidłowego, miejscowego nagromadzenia melaniny - barwnika odpowiedzialnego za kolor skóry, włosów i tęczówek. Do tego nagromadzenia melaniny dochodzi, gdy melanocyty (komórki barwnikowe) pracują intensywniej niż normalnie, lub gdy jest ich w danym miejscu zdecydowanie więcej.

Przebarwienia mogą mieć wewnętrzną lub zewnętrzną przyczynę. Te wewnątrzpochodne zawdzięczamy zwykle hormonom. Za to zewnątrzpochodne przebarwienia są skutkiem działania promieni słonecznych. Na przebarwienia będące efektem wpływu hormonów na melanogenezę (proces powstawania melaniny) narażone są głównie kobiety.

Przebarwienia hormonalne powstają głównie w okresie ciąży, w związku ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej lub podczas menopauzy. Przebarwienia powstają także w konsekwencji stanów zapalnych. Proces zapalny pobudza wtedy melanogenezę i w miejscu stanu zapalnego skóra staje się wyraźnie ciemniejsza. Przebarwienia pozapalne mogą powstać u osób z liszajem, łuszczycą lub trądzikiem.

Krem na przebarwienia - co powinien zawierać

Najskuteczniejsze metody usuwania przebarwień zaproponuje nam kosmetyczka i dermatolog. Ale z przebarwieniami posłonecznymi czy potrądzikowymi możemy też walczyć w domu. Pomogą nam w tym odpowiednie kosmetyki. Peelingi kwasowe złuszczające naskórek oraz rozjaśniające skórę kremy. Jakich substancji szukać w składzie kremu na przebarwienia?

Kremy na przebarwienia zawierają:

  • witaminę C, która złuszcza skórę i chroni ją przed wywołującym przebarwienia promieniowaniem UV,
  • kwas azelainowy, który złuszcza skórę i hamuje wzrost oraz nadmierną aktywność melanocytów,
  • arbutynę, która hamuje aktywność tyrozynazy - enzymu przyczyniającego się do powstawania melaniny,
  • hamujący wytwarzanie melaniny niacynamid,
  • zatrzymujące tyrozynazę polifenole z winogron,
  • wytwarzany z korzenia lukrecji kwas glicyryzynowy, który hamuje wytwarzanie Prostaglandyny 2 (PGE2), czyli czynnika odpowiedzialnego za przemieszczanie się barwiącej skórę melaniny,
  • retinol, który zatrzymuje aktywność melanocytów i przyczynia się do równomiernego rozłożenia zgromadzonej w nich melaniny.

Zobacz także: Masz stale czerwoną twarz? Sprawdź, co jest powodem tego problemu i jak sobie z nim poradzić!

Zdjęcie główne: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

29 stycznia 2020, 09:39

Nasze propozycje