Poprzedni artykuł: Wyglądają jak błoto na twarzy, ale świetnie oczyszczają cerę Następny artykuł: Sandra Kubicka walczy o piękną cerę z pomocą selera! I zachęca wszystk...

Sprawdź, dlaczego szukać w kosmetykach TEGO słodkiego składnika!

Ksylitol trafił najpierw do past do zębów i płynów do płukania ust, ale jego właściwości sprawdzają się także w pielęgnacji cery.

Ksylitol występuje naturalnie w liściach i korze brzozy, a w przemyśle spożywczym wykorzystywany jest jako zdrowsza alternatywa dla cukru buraczanego lub trzcinowego. Jest to związane z tym, że – choć smakiem ksylitol nie różni się od tradycyjnego cukru – jest od niego mniej kaloryczny. Na dodatek, przysmaki, które swoją słodycz zawdzięczają właśnie ksylitolowi, nie tylko nie szkodzą zębom, ale wręcz chronią je przed próchnicą. I na tym zalety cukru brzozowego się nie kończą!

Fot.: iStock

Pielęgnacyjne właściwości ksylitolu

Cukier brzozowy zdecydowanie warto jest mieć zarówno w kuchni, jak i w łazience. Przysłuży on się bowiem nie tylko cukrzykom czy osobom próbującym zrzucić zbędne kilogramy. Przede wszystkim warto szukać go w produktach służących do higieny jamy ustnej – pastach do zębów i płynach do płukania ust. 

Ksylitol hamuje wzrost bakterii odpowiedzialnych za powstawanie płytki nazębnej, przywraca właściwą równowagę zasadowo-kwasową w jamie ustnej, utrudniając w ten sposób namnażanie się bakterii odpowiedzialnych za próchnicę. Ponadto cukier brzozowy pozytywnie wpływa na mineralizację szkliwa zębów, czyniąc je mocniejszym.

Ksylitolu warto szukać także w kosmetykach do pielęgnacji cery. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że ksylitol hamuje rozwój niektórych drożdżaków i bakterii. Ponadto działa on przeciwzapalnie i zmniejsza przeznaskórkową utratę wody. Skóra pielęgnowana kosmetykiem zawierającym ksylitol będzie gładsza, jędrniejsza, mniej zaczerwieniona. Będzie też na niej pojawiało się mniej wyprysków.

Zobacz także: To pielęgnacyjni superbohaterowie. Sprawdź, których składników szukać w kosmetykach!

Ksylitolu w kremach powinny szukać zwłaszcza osoby z atopowym zapaleniem skóry, cerą suchą lub odwodnioną i wrażliwcy. 

Zdjęcie główne: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

20 września 2019, 18:21

Nasze propozycje