Poprzedni artykuł: Sprawdź, jak Wizażanki oceniły Micelarny Żel Oczyszczający NIVEA Micel... Następny artykuł: Paski wybielające zęby - czy mogą niszczyć szkliwo?

Kubeczek menstruacyjny dla dziewic

Czy kubeczek menstruacyjny może być stosowany przez dziewice? Zapytałyśmy o to ginekologa.

Kubeczki menstruacyjne to środki higieny intymnej, które zyskują duże grono wielbicielek. Są coraz tańsze i coraz łatwiej dostępne - możemy kupić je w każdym Rossmannie za niewiele ponad 30 złotych. Czy kubeczek menstruacyjny może być jednak używany przez wszystkie kobiety, a przede wszystkim te, które jeszcze nie współżyły?

Źródło: Istock

Zobacz także: Czy warto kupić kubeczek menstruacyjny z Rossmanna?

Kubeczek menstruacyjny dla dziewic 

O to, czy z kubeczka menstruacyjnego mogą korzystać dziewice zapytałyśmy dr n. med. Tomasza Bastę, ginekologa z Intima Clinic w Krakowie. Lekarz stwierdził, że używanie przez dziewice kubeczka może być utrudnione.

Nie ma możliwości jego wygodnego założenia, jeśli kobieta ma nadal błonę dziewiczą. Jest to jeszcze trudniejsze niż aplikacja tamponu - mówi Tomasz Basta. 

Wszystkie kobiety, które już miesiączkują, ale jeszcze nie współżyją regularnie nie powinny decydować się na kubeczek, nawet jeśli ważny jest dla nich ekologiczny aspekt ich stosowania. Zakładanie go może okazać się bolesne, a czasem nawet niemożliwe. 

Na szczęście to jedyne ograniczenie, bo poza tym kubeczek menstruacyjny może być stosowany przez wszystkie kobiety. Zarówno te, które nigdy nie rodziły, jak i te, którą są matkami kilkorga dzieci. 

Zobacz także: Jak włożyć i wyjąć kubeczek menstruacyjny

Podpaska wielorazowa a kubeczek menstruacyjny 

Równie ekologiczną, ale na razie mniej popularną alternatywą dla jednorazowych środków higieny intymnej mogą być wielorazowe chłonne podpaski. Osoby, które jeszcze nie mają za sobą 'pierwszego razu' mogą je bezpiecznie stosować, nie produkując przy tym zbędnych śmieci. 

Źródło: Istock

Po użyciu zamacza się je w zimnej wodzie, a następnie pierze. Odpowiednio stosowane, podobnie jak kubeczek menstruacyjny, posłużą nawet przez 5 lat. Ponadto, wykonane są z 100% naturalnych materiałów, takich jak bambus i niewybielane chemicznie, dzięki czemu mogą być stosowane przez osoby o bardzo wrażliwej skórze. Niestety, kłopotem może być ich dostępność - na ten moment wielorazowe podpaski dostępne są tylko w drogeriach internetowych. 

Źródło zdjęcia głównego: Istock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

12 grudnia 2019, 18:42

Nasze propozycje