Poprzedni artykuł: Twoje zęby są... żółte? Te naturalne płukanki szybko je wybielą Następny artykuł: Kultowe maseczki nareszcie w Polsce! Zapewniają idealnie gładką i rozś...

Liposukcja brzucha HD - na czym polega zabieg?

Pielęgnacja, , tagi: liposukcja
Liposukcja Vaser Lipo HD nie uszkadza naczyń krwionośnych ani nerwów. Dzięki temu ryzyko wystąpienia komplikacji jest naprawdę minimalne, a powrót do codziennego życia dużo szybszy niż w przypadku innych metod. Warto więc o niej pomyśleć, jeśli prowadzisz aktywny tryb życia i nie możesz pozwolić sobie na zbyt długie „wakacje” po zabiegu.

Liposukcja brzucha to jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, płaski brzuch uważany jest za oznakę zdrowia i młodości. Kojarzy się z atrakcyjnością, ale także - siłą, sprawnością fizyczną. Niestety, niektóre osoby nie są w stanie osiągnąć satysfakcjonujących efektów jedynie za pomocą diety i ćwiczeń. Istnieje jednak możliwość uzyskania ich za sprawą nowoczesnych metod liposukcji brzucha.

Odkładanie się tłuszczu na brzuchu - przyczyny

Nawet osoby zdrowe i sprawne fizycznie mogą mieć skłonność do odkładania się tłuszczu na brzuchu. Jest to tzw. tycie typu męskiego, dotyczy jednak także części kobiet, zwłaszcza po menopauzie. Stres, siedzący tryb życia, nieregularna dieta, zespół Hashimoto, niedoczynność tarczycy - to wszystko może mieć wpływ na finalny kształt sylwetki. Dużą rolę gra także genetyka, skłonność do tycia na brzuchu dziedziczy się bowiem po rodzicach.

Jednocześnie, tkanka tłuszczowa zlokalizowana w okolicach brzucha opornie poddaje się działaniom ćwiczeń. Eksperci zalecają wtedy wykonywanie ćwiczeń mających wzmocnić właśnie tę partię ciała oraz dietę redukcyjną. Gdy jednak jesteśmy zadowoleni z własnej wagi, a naszym kompleksem jest jedynie brzuch i klatka piersiowa, dieta tego rodzaju może nie być najlepszym możliwym rozwiązaniem. Jako alternatywę, warto rozważyć wtedy poddanie się zabiegowi liposukcji Vaser-lipo lub jej wariantowi HD - nowoczesnej metodzie odsysania tłuszczu z brzucha.

Liposukcja HD - kto może poddać się zabiegowi?

Na początek warto wyjaśnić, czym właściwie jest liposukcja brzucha HD (ang. high-definition). To nowoczesna metoda rzeźbienia ciała, stosowana w celu podkreślenia naturalnej muskulatury brzucha lub klatki piersiowej. Aby uzyskać zadowalający efekt, stosuje się liposukcję ultradźwiękową (vaser) oraz infradźwiękową (N.I.L). W ramach zabiegu można także wykorzystać pobraną tkankę tłuszczową do przeszczepu, np. poprawiając jednocześnie wygląd pośladków czy piersi.

Niestety, liposukcja HD nie jest metodą, która może zostać zastosowana u każdego pacjenta. Nie jest wskazana dla osób otyłych, ze nadmiarem skóry, po znacznej utracie masy ciała, z rozległymi rozstępami. Można za to ją stosować u pacjentów z ginekomastią - wtedy dodatkowo wycina się nadmiar gruczołów piersiowych.

Z uwagi na to, że liposukcja HD ściśle wiążę się w modelowaniem klatki piersiowej i brzucha, idealnym wskazaniem do zabiegu jest prawidłowa waga ciała, rozwinięta muskulatura i dobry ogólny stan zdrowia, oraz sylwetka wymagająca modelowania.

Liposukcja HD - jak wygląda zabieg?

Jak każdy rodzaj liposukcji, także ten wiąże się z koniecznością przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Pacjent zazwyczaj spędza w klinice jeden dzień, konieczne jest także wstępne wykonanie badań kwalifikujących do wykonania liposukcji.

Zaletą nowoczesnej techniki liposukcji, w tym HD, jest brak konieczności wprowadzania pacjenta w stan narkozy. Podawane są jedynie środki sedacyjne w synergii z analgetykami oraz znieczulenie miejscowe. Każdy zabieg liposukcji HD jest jednak przeprowadzany w asyście anestezjologa, który monitoruje na bieżąco stan pacjenta.

Po podaniu znieczulenia, w niewielkie, kilkumilimetrowe nacięcia w skórze wprowadzane są specjalne sondy. Generują one ultradźwięki, rozbijające wiązania między komórkami tkanki tłuszczowej. Ich natężenie jest tak dobrane, aby nie uszkadzać otaczających nerwów czy naczyń podskórnych. Jest to wielki krok naprzód w porównaniu ze starszymi, bardziej inwazyjnymi metodami liposukcji. W przypadku liposukcji ultradźwiękowej (vaser) tkanki goją się szybciej niż przy zastosowaniu metod tradycyjnych.

Półpłynny tłuszcz zostaje odessany w końcowej fazie zabiegu. Wprowadzane są cieniutkie dreny, odprowadzające użyty do zabiegu roztwór znieczulający, płyn przesiękowy i niewielką ilość wynaczynionej krwi - usuwa się je po kolejnych dwóch, trzech dniach.

Warto nadmienić, że zarówno etap rozbijania tkanki tłuszczowej, jak i odsysania, wiąże się z dokładnym modelowaniem tkanek przez chirurga. Dzięki wysokiej czułości używanych w tym celu narzędzi, osiągany jest lepszy efekt niż w przypadku metod alternatywnych.

Okres rekonwalescencji po zabiegu liposukcji HD

Po zabiegu liposukcji, również wariancie HD, wymagane jest pozostanie w klinice jedynie przez kilka godzin. Pacjent ma więc możliwość powrotu do domu na noc. Następnego dnia wskazana jest kontrola, a po dwóch, trzech dniach konieczne jest usunięcie założonych wcześniej drenów.

Okres rekonwalescencji wymaga noszenia przez około cztery tygodnie specjalnego ubrania uciskowego, mającego na celu zmniejszenie obrzęku i prawidłowe wymodelowanie sylwetki po zabiegu. Zaleca się też wykonywanie regularnych masaży okolic objętych zabiegiem.

Większość pacjentów poddanych liposukcji HD doświadcza niewielkich dolegliwości bólowych. Pojawiają się także zasinienia i niewielkie obrzęki, znikające po kilkunastu dniach. Pełen efekt zabiegu widoczny jest u większości pacjentów po sześciu, dziesięciu miesiącach - jest on stosunkowo trwały. Zdecydowana większość pacjentów nie czuje potrzeby powtarzania liposukcji ponownie. Chociaż należy podkreślić, że efekt odległy zabiegu zależy wyłącznie od pacjenta, w rozumieniu: właściwego żywienia, unikania wahań wagi ciała, aktywności fizycznej.

Jakie badania należy wykonać przed liposukcją HD?

Przed liposukcją należy wykonać następujące badania: Badania z krwi: Morfologia, Koagulogram (INR), Próby wątrobowe (ASPAT, ALAT), Lipidogram, Glukoza, Jonogram (Na, K), Mocznik, Kreatynina, USG piersi (dotyczy kobiet w przypadku przeszczepu tłuszczu, dotyczy mężczyzn w przypadku zabiegu usunięcia ginekomastii prawdziwej, gruczołowej) Badanie EKG: każdy pacjent po ukończeniu 50. r. życia.

Jakie są bezwzględne przeciwwskazania do zabiegu liposukcji HD?

Zdroworozsądkowe. Choroby przewlekłe, takie jak np. tarczyca, nadciśnienie, powinny być uregulowane, a potencjalny zabieg nie powinien wpływać np. na zaostrzenie objawów.

Jakie są wskazania do zabiegu liposukcji HD?

Estetyczne, poprawiające nasze samopoczucie. Rzadko kiedy prozdrowotne (wyjątkiem są bardzo otyłe osoby z cukrzycą i/lub nadciśnieniem).

Jakie są efekty zabiegu u kobiet i mężczyzn?

Nie ma różnicy w efektach u kobiet i mężczyzn. Bardziej zależy to od wielkości okolicy poddawanej zabiegowi, jakości skóry, mięśni itp.

Jakie są zalecenia po zabiegu, aby efekt był trwały i satysfakcjonujący?

Jest to kluczowe pytanie. Należy z całą mocą podkreślić, że dla większości pacjentów decydujących się na zabieg, liposukcja jest PIERWSZYM, a nie ostatnim krokiem na drodze przemian własnego ciała. Cez odpowiedniego zaangażowania, zmiany przyzwyczajeń czy trybu życia efekt może być krótkotrwały i niesatysfakcjonujący.

Na pytania odpowiedział dr. Marek Batijewski z Centrum Liposukcji

materiał powstał we współpracy z Centrum Liposukcji

zdjęcia: mat. prasowe


Zobacz także

Nasze propozycje