Poprzedni artykuł: Ta odżywka za kilka złotych działa cuda. Efekt sztucznych rzęs gwarant... Następny artykuł: TEST REDAKCJI: Czy "wampirzy lifting" naprawdę odmładza? Wypróbowałam...

Eksperci zapowiadają, że ten składnik będzie pielęgnacyjnym hitem 2019 roku!

Jeszcze do niedawna sięgaliśmy po melatoninę, żeby się dobrze wyspać. Teraz będziemy nakładać ją na twarz, żeby przywrócić jej piękny wygląd!

Kiedyś była przede wszystkim ratunkiem dla wszystkich niedosypiających nieszczęśników. W przeciwieństwie do tradycyjnych leków na bezsenność, melatonina zapewniała pełnowartościowy sen bez ryzyka uzależnienia. Odkryto jednak, że "hormon snu" albo inaczej "hormon ciemności" – bo tak nazywana jest melatonina – doskonale sprawdza się także w pielęgnacji skóry. Eksperci rynku beauty przewidują, że melatonina jako składnik kosmetyków będzie hitem 2019 roku

Zobacz także: Oto 5 czynników, które znacznie przyśpieszają starzenie twojej skóry! 

Czym jest melatonina?

Melatonina to hormon wytwarzany naturalnie przez szyszynkę – gruczoł wydzielania wewnętrznego znajdujący się w mózgu. Sygnałem do produkcji melatoniny jest dla szyszynki ciemność. Część układu nerwowego odpowiedzialna za widzenie odbiera bodźce świetlne z siatkówki oka i w ten sposób reguluje pracę szyszynki. Jak łatwo się domyślić, jednym z powodów zaburzeń snu, które tak często dotykają współczesnych ludzi, jest wszechobecność sztucznych źródeł światła. Żarówki, monitory komputerów, wyświetlacze smartfonów – wszystkie te urządzenia przyczyniają się do spowolnienia pracy produkującej melatoninę szyszynki, obniżenia poziomu tego hormonu w organizmie i w efekcie – bezsenności. W połowie lat 90-tych wprowadzono do sprzedaży suplementy diety z syntetyczną melatoniną, które okazały się być bezpieczniejszą alternatywą dla dość kontrowersyjnych leków na bezsenność. 

Jak działa melatonina w kremie?

W ostatniej dekadzie naukowcy udowodnili, że melatonina jest efektywnym antyoksydantem (nawet dwukrotnie silniejszym niż witamina E). Okazało się także, że hormon ten nie tylko wymiata wolne rodniki, ale także wspiera naturalne mechanizmy obronne organizmu i stymuluje produkcję odpowiedzialnego za sprężystość skóry kolagenu. Ponadto, melatonina doskonale rozpuszcza się w roztworach wodnych i tłuszczach oraz – dzięki temu, że jej cząsteczki są dość małe – bardzo dobrze przekracza bariery biologiczne i doskonale penetruje komórki. Wobec tych odkryć, naturalnym kolejnym krokiem było dodanie melatoniny do kosmetyków. np:

  • Melatoninowy krem odmładzający Maxclinic, 299 zł,
  • Serum Flavo C Melatonin Isdin Isdinceutics, 149,99 zł,
  • Krem Melatonina Eurovital Nutraceuticals, 148,15 zł

Zobacz także: Skończyłaś 25. rok życia? Masz tylko 5 lat, żeby uchronić się przed zmarszczkami!

Melatonina w kremach czy serach zapobiega starzeniu się skóry i wspomaga jej regenerację, przywracając dojrzałej cerze młody wygląd. Ale melanina doskonale sprawdza się w pielęgnacji młodszych skór. Dlaczego? Bo młode twarze – na skutek działania promieni słonecznych, zanieczyszczeń powietrza czy dymu papierosowego – także są narażone na działanie wolnych rodników. 

zdjęcia: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

24 kwietnia 2019, 13:52

Zobacz także

Nasze propozycje