Poprzedni artykuł: Dzięki temu patentowi zapomnisz o wrastających włoskach! Następny artykuł: Dzięki kosmetykom z nowej serii Ziai pozbędziesz się zaskórników!

Oczyszczanie twarzy to podstawa! Wybierz idealną dla siebie metodę

Jeśli nie usuniesz dokładnie z cery makijażu, zanieczyszczeń i nadmiaru sebum, jej stan zacznie się pogarszać. Grozi ci trądzik, podrażnienia lub przyspieszone starzenie się skóry...

Odpowiednie oczyszczanie cery to podstawa pielęgnacji. Niedokładnie oczyszczaną skórę rozpoznamy po zaskórnikach i krostkach, poszerzonych porach i poszarzałym kolorycie. Za to cera nieprawidłowo oczyszczana może być zaczerwieniona, nieprzyjemnie napięta, łuszcząca się i nieestetycznie błyszcząca oraz niejednokrotnie pokryta trądzikiem.

Gdy zostawiamy na twarzy resztki makijażu, nadmiar sebum i nagromadzone w ciągu całego dnia zanieczyszczenia, utrudniamy działanie nakładanym na nią serum i kremowi. Źle oczyszczana cera może się też z czasem uwrażliwić, nabawić trądziku, a nawet zacząć się marszczyć.

Fot.: iStock

Zobacz także: OCM? Sprawdź, dlaczego tak wiele Wizażanek w ten sposób oczyszcza swoje twarze!

Jak wybrać odpowiednią metodę oczyszczania twarzy?

Tak jak wielu ekspertów, jesteśmy przekonani, że właściwe oczyszczanie skóry to fundament prawidłowej pielęgnacji. Cała reszta - nawilżanie, profesjonalne zabiegi kosmetyczne, masaże czy pielęgnacja ukierunkowana na konkretne problemy (np. zmarszczki, przebarwienia) - nie ma większego znaczenia, jeżeli cera nie jest uprzednio dobrze oczyszczona. Dlaczego? Bo resztki makijażu, zanieczyszczenia i łój tworzą skuteczną zaporę dla składników aktywnych kosmetyków, a efekty okazjonalnych zabiegów kosmetycznych nie mają szansy utrzymać się dłużej na regularnie zaniedbywanej skórze.

Ale cerze szkodzimy nie tylko odmawiając jej dokładnego mycia! Nie służy jej także źle dobrana metoda oczyszczania. Nieodpowiednie kosmetyki lub niewłaściwy sposób mycia twarzy mogą spowodować, że cera tłusta stanie się sucha, normalna zacznie się nadmiernie przetłuszczać i pokrywać pryszczami, a wrażliwa będzie stale zaczerwieniona.

Zobacz także: Łojotok, podrażnienia i zmarszczki? To mogą być efekty uszkodzenia bariery wodno-lipidowej skóry!

Przede wszystkim, niezależnie od tego, jaki ma się rodzaj cery trzeba pamiętać, że - zwłaszcza jeśli na co dzień się malujemy - samo przetarcie twarzy wacikiem z płynem micelarnym czy umycie wodą i pieniącym się żelem nie wystarczy. Jesteśmy przekonani, że oczyszczanie cery powinno być co najmniej dwustopniowe, jeśli wręcz nie trzystopniowe.

Tylko oczyszczając skórę w etapach i różnymi kosmetykami, możemy mieć pewność, że usunęliśmy z niej zanieczyszczenia, a nie tylko rozmazaliśmy je na twarzy. Metodę i stosowane kosmetyki należy także dobrać do rodzaju cery.

Zobacz także: To recepta na piękną cerę? Poznaj metodę mycia twarzy 4-2-4!

Oczyszczanie twarzy z cerą suchą i wrażliwą

Takie skóry wymagają dużej ostrożności i niezwykłej łagodności. Tego typu cera nie lubi pocierania, dlatego do demakijażu, zamiast wacików z płynem micelarnym, polecamy emulgujące oleje lub balsamy - tłuste kosmetyki, które po rozpuszczeniu produktów do makijażu można spłukać wodą.

Można też umyć twarz delikatną emulsją, którą z twarzy można ściągnąć jednorazową chusteczką lub zmyć wodą. Kolejnym krokiem w oczyszczaniu cery wrażliwej lub suchej niech będzie umycie jej delikatnym i słabo pieniącym się żelem lub delikatną pianką.

Oczyszczanie twarzy z cerą normalną i mieszaną

Skóra normalna i mieszana wydaje się być najmniej problematyczna. Tymczasem, oczyszczając ją trzeba bardzo uważać, żeby nie "przedobrzyć". Bo usuwając z niej zanieczyszczenia niewłaściwymi kosmetykami lub zbyt radykalną metodą możemy ją wysuszyć lub zintensyfikować u niej produkcję sebum.

Mycie takiej twarzy proponujemy rozpocząć od zastosowania uwielbianej przez Brytyjki metody "hot cloth", czyli od wmasowania w skórę oleju do demakijażu oraz starcia go z niej zmoczonym w ciepłej wodzie i wyciśniętym ręczniczkiem lub ściereczką. Oczyszczając cerę w ten sposób, usuniemy z niej nie tylko makijaż, ale też martwy naskórek (przetarcie mokrym ręcznikiem lub ściereczką działa jak peeling mechaniczny). Następnie dobrze jest jeszcze umyć twarz delikatnym żelem lub pianką.

Oczyszczanie twarzy z cerą tłustą i trądzikową

Higiena jest w przypadku skóry tłustej ze skłonnością do trądziku niezwykle istotna. Chcąc uniknąć powstawania zaskórników i krostek, trzeba regularnie i gruntownie usuwać z twarzy zanieczyszczenia i nadmiar sebum. Posiadaczki tego typu cery powinny raczej unikać olejów do demakijażu (chyba, że będą je stosować z mokrą ściereczką).

W pierwszym etapie oczyszczania twarzy i usuwaniu z niej makijażu dobrze w ich przypadku sprawdzi się mleczko lub płyn micelarny. Do przecierania nimi twarzy polecamy jednak używać nie wacików, tylko delikatnie złuszczającej skórę gazy. Kolejnym etapem oczyszczania cery powinno być umycie jej żelem kilka razy w tygodniu zamienianym na kosmetyk myjąco-złuszczający (np. z kwasem salicylowym, glinkami lub ścierającymi drobinkami).

Zobacz także: Umyłaś buzię, a mimo to pojawił się na niej nowy pryszcz? Pewnie popełniłaś ten błąd!

Jeśli marzysz o pięknej cerze, oczyszczają ją w odpowiedni dla niej sposób. Jeśli twoja skóra nadmiernie się nie przetłuszcza, możesz zrezygnować z porannego mycia twarzy i tylko opłukać ją zimną wodą, przed nałożeniem kosmetyków pielęgnacyjnych. Ale nigdy nie idź spać z brudną buzią, bo takiego zaniechania twoja cera ci nie wybaczy.

Zdjęcie główne: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

4 sierpnia 2020, 20:34

Nasze propozycje