Poprzedni artykuł: Szczoteczka Foreo w megapromocji w Super-Pharm Następny artykuł: Kosmetyki Kylie Skin nareszcie dostępne w Polsce. Jest też hitowa pian...

Modzele – jak powstają i jak się ich pozbyć?

Pielęgnacja,
,
, tagi: modzele
Modzele na stopach pojawiają się najczęściej przy noszeniu szpilek, zbyt małych lub za dużych butów, lecz nie tylko. Powodem mogą być również choroby stóp. Małe modzele bez problemu możemy usunąć w domu, większe jedynie w podologa lub kosmetologa.

Małe modzele bez problemu możemy usunąć w domu. Wystarczy zastosować domową metodę z kąpielą dla stóp lub użyć plastrów albo maści złuszczających. Aby zapobiec ich powstawaniu, należy unikać niewygodnego, źle dopasowanego obuwia i nosić miękkie wkładki w butach. Nie pomyl modzeli z nagniotkami, które są zdecydowanie mniejsze i wywołują ból!

modzele na stopach

Jak wyglądają modzele?

Modzele to odciski o żółtym lub szarawym zabarwieniu, które najczęściej pojawiają się na stopach, a niekiedy na dłoniach. Odcisk jest miękki, otoczony zaczerwienioną, tkliwą skórą. Czasami może wystąpić pieczenie w okolicach pojawienia się modzeli, lecz zazwyczaj nie odczuwamy bólu.

Zazwyczaj umiejscowione są na podeszwach i dużych palcach stóp oraz u podstawy palców u dłoni. 

Modzele - czym się różnią od nagniotek?

Zarówno modzele, jak i nagniotki to rodzaje odcisków. Jednak znacząco różnią się wyglądem. Nagniotki to małe, bezbarwne punkty w przeciwieństwie do modzeli, które są duże i mają żółte zabarwienie. Ponadto nagniotki najczęściej pojawiają się na palcach u stóp, a modzele na podeszwach. Dodatkowo nagniotki są bardzo bolesne, gdyż w skórę wrasta twardy rdzeń, który uciska nerwy.

Przyczyny powstawania modzeli na stopach

Modzele powstają na skórze w miejscach, które narażone są na otarcia przez materiał lub obuwie. Organizm wytwarza tam grubszą, twardą warstwę skóry, aby uniknąć powstania rany. W narażonym miejscu naskórek się ściera, tworząc warstwę rogową, która się nawarstwia tworząc modzel.

Najczęstsze przyczyny powstawania modzeli to:

  • noszenie zbyt małego lub zbyt dużego obuwia,
  • noszenie butów na obcasach,
  • noszenie butów z twardego materiału,
  • noszenie obuwia z cienką podeszwą,
  • zakładanie butów bez skarpetek,
  • płaskostopie,
  • ostrogi piętowe,
  • chodzenie boso po twardych powierzchniach.

Zobacz także:Odciski na stopach - jak się ich pozbyć?

Jak usunąć modzele na stopach?

Małe modzele bez problemu możemy usunąć w domu. Najlepszym naturalnym sposobem jest kąpiel solna i złuszczenie naskórka. Na rynku dostępne są także plastry i maści na modzele. Inaczej wygląda sytuacja przy dużych odciskach, które wywołują ból przy chodzeniu. W tym przypadku nie należy usuwać ich w domu, lecz umówić się na wizytę u podologa lub ewentualnie kosmetologa. Wtedy modzel zostanie usunięty za pomocą frezarki lub dłutka z wiertłem.

Naturalne sposoby na modzele

Naturalne sposoby zadziałają w przypadku małych modzeli. Wystarczy zrobić kąpiel dla stóp z dodatkiem soli lub sody oczyszczonej, która zmiękczy naskórek. Po około 20-30 minutach wykonujemy peeling stóp lub delikatnie usuwamy zgrubiały naskórek pumeksem. Po pozbyciu się twardej skóry warto nawilżyć ja za pomocą kremu do stóp lub naturalnych olejów.

Plastry na modzele

W aptekach i drogeriach dostępne są również specjalne plastry na modzele. Znajduje się w nich kwas salicylowy, który rozpuszcza martwy naskórek i złuszcza skórę. Plastry naklejamy na oczyszczoną skórę i pozostawiamy na czas opisany na opakowaniu produktu.

Maść na modzele

Alternatywą dla plastrów są maści złuszczające dostępne bez recepty w aptece. Zawierają one nie tylko kwas salicylowy, ale również nawilżający mocznik. Przed użyciem maści warto zmoczyć stopy w wodzie z mydłem. Maść stosujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Modzele powinny zniknąć po kilku dniach.

Przeczytaj również:Skarpetki złuszczające - jak ich używać i jakie kupić?

zdjęcia: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

30 maja 2020, 10:10

Nasze propozycje