Poprzedni artykuł: Olejek z kiełków pszenicy – właściwości i zastosowanie w kosmetyce Następny artykuł: Karboksyterapia pod oczy – jakie daje efekty?

Naturalny krem do twarzy – dlaczego go używać, jak go rozpoznać

Naturalny krem do twarzy powinien zawierać specyficzne składniki i mieć przyznane odpowiednie certyfikaty. Ale spełnienie tych warunków wcale nie oznacza, że ten kosmetyk będzie dla ciebie dobry.

Jeśli stoisz przed półką z kremami do twarzy z postanowieniem, że tym razem wyjdziesz z drogerii z naturalnym produktem, to czeka cię trudne zadanie. Bo nie każdy krem, którego producent deklaruje jego naturalność, faktycznie spełnia wymogi konieczne, by móc być nazwanym "naturalnym". Dlatego, zamiast ślepo wierzyć w rzucające się w oczy napisy na pudełku czy słoiczku kosmetyku, lepiej jest wczytać się w to, co zostało napisane znacznie mniejszym drukiem – skład INCI.

Fot.: iStock

Jaki powinien być naturalny krem do twarzy?

W 2000 roku Komitet Ekspertów Produktów Kosmetycznych przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy określił, jakie kosmetyki można nazywać naturalnymi. Zgodnie z wytycznymi Komitetu naturalny krem do twarzy:

 • nie może w swoim składzie zawierać zanieczyszczeń i związków chemicznych, które mogą negatywnie oddziaływać na ludzki organizm,
 • jego receptura musi być oparta na składnikach pochodzenia naturalnego,
 • metody uzyskania jego składników to tłoczenie, destylacja, ekstrakcja, filtracja, suszenie oraz techniki mikrobiologiczne lub enzymatyczne,
 • może zawierać tylko rozpuszczalniki naturalne lub pochodzenia naturalnego, takie jak woda, alkohol etylowy i gliceryna,
 • może zawierać tylko emolienty i emulgatory otrzymane z substancji naturalnych drogą hydrolizy, estryfikacji lub reestryfikacji (np. oleje roślinne, woski, lanolina),
 • może zawierać tylko naturalne substancje zapachowe (niedozwolone są syntetyczne olejki eteryczne, substancje modyfikowane chemicznie oraz syntetyczne reprodukcje naturalnych zapachów).

Naturalny krem do twarzy z certyfikatem

Pewnym ułatwieniem przy poszukiwaniu naturalnego kremu do twarzy będą certyfikaty, przyznawane przez międzynarodowe organizacje oceniające zarówno jakość i pochodzenie składników kosmetyków, jak i warunki, w jakich są one produkowane. Certyfikaty potwierdzające naturalność kosmetyku COSMOS, ECOCERT, NaTrue lub BDIH.

COSMOS

Certyfikat COSMOS (COSMetic Organic Standard) jest przyznawany kosmetykom, które zawierają co najmniej 95 procent składników naturalnych. COSMOS dopuszcza używanie produktów pochodzenia zwierzęcego oraz określonych konserwantów, jeśli nie ma innych akceptowalnych zastępników. 

ECOCERT

Żeby uzyskać certyfikat ECOCERT, kosmetyk musi zawierać minimum 95 procent składników pochodzenia naturalnego i maksymalnie 5 procent składników syntetycznych. Do jego produkcji nie wolno używać surowców modyfikowanych genetycznie, syntetycznych substancji zapachowych i barwiących, sztucznych tłuszczy, olejów, silikonów, parafiny i innych substancji uzyskiwanych przy destylacji ropy naftowe czy emulgatorów PEG (Polyethylene glycol, glikol polietylenowy).

Do konserwacji kosmetyków z certyfikatem ECOCERT mogą być używane sorbinian potasu, benzoesan sodu, kwas sorbinowy, salicylowy, kwas dehydrooctowy i kwas cytrynowy. Naturalny krem z tym certyfikatem nie będzie testowany na zwierzętach, a znajdujące się w nim składniki pochodzenia zwierzęcego będą uzyskane tylko od zwierząt żywych (np. mleko, miód).

NaTrue

Certyfikat NaTrue przyznawany jest kosmetykom nietestowanym na zwierzętach oraz wyprodukowanym ze składników i substancji pochodzących z certyfikowanych organicznych upraw. NaTrue wyklucza używanie genetycznie modyfikowanych organizmów i nakazuje stosować naturalne substancje zapachowe oraz biodegradowalne detergenty. Krem naturalny do twarzy z certyfikatem NaTrue zostanie wyprodukowany z surowców naturalnych lub tożsamych z naturalnymi oraz wody. 

BDIH

Naturalny krem do twarzy z certyfikatem roślinne surowce z kontrolowanych upraw ekologicznych oraz certyfikowanych dzikich zbiorów. Nie znajdziesz w nim syntetycznych środków barwiących i zapachowych, sztucznych konserwantów, silikonów, parafiny i innych substancji uzyskiwanych przy destylacji ropy naftowej. Kupując krem do twarzy z tym certyfikatem możesz być pewna, że nie był on testowany na zwierzętach oraz że nie znajdziesz w nim surowców pochodzących od martwych zwierząt (np. kolagenu zwierzęcego).

Naturalny krem do twarzy bez certyfikatu?

Szukając dla siebie naturalnego kremu do twarzy będzie pewnie zaskoczona, widząc jak niewielu markom udało się uzyskać uznane na świecie certyfikaty potwierdzające naturalność kosmetyku. Ale nie zrażaj się! Zdobycie takiego certyfikatu wiąże się z wysokimi kosztami, koniecznością przeprowadzenia badań i wielu producentów kosmetyków po prostu nie ma na to środków. 

Wobec tego, często trzeba zaufać deklaracjom marki o pochodzeniu składników jej kosmetyków. Nie zwalnia nas to jednak z uważnego przeczytania ich składów. W naturalnym kremie do twarzy szukaj między innymi:

 • łagodzącego podrażnienia, chroniącego skórę przed wolnymi rodnikami i zapobiegającego jej wysychaniu skwalanu
 • przyspieszających regenerację skóry i odmładzających ją fitosteroli,
 • działającego antyoksydacyjnie i stymulującego regenerację oleju z oliwek,
 • łagodzącego podrażnienia, działającego przeciwzapalnie i nawilżająco oleju arganowego,
 • przyspieszającego regenerację skóry i spowalniającego procesy starzenia oleju jojoba,
 • nawilżającego i spowalniającego starzenie się skóry oleju ze słodkich migdałów,
 • stymulującego regenerację skóry i przywracającego jej elastyczność masła shea, 
 • działającego antybakteryjnie i przeciwzapalnie ekstraktu z wąkroty azjatyckiej,
 • olejków eterycznych oraz
 • hydrolatów

Zobacz także: Krem nawilżający to jeden z najważniejszych kosmetyków! Podpowiadamy, jak wybrać ten najlepszy

Pamiętaj, że naturalny krem do twarzy – pomimo swojej naturalności – nadal może cię zapychać lub uczulać. Tego typu kosmetyki zawierają bowiem często olejki eteryczne, które mogą wywoływać podrażnienia lub reakcje alergiczne oraz substancje komedogenne.

Zdjęcie główne: iStock


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

7 kwietnia 2020, 14:20

Nasze propozycje