Poprzedni artykuł: Ten laser zmniejsza zmarszczki, likwiduje przebarwienia i czyni pory m... Następny artykuł: Najlepsze kremy na przebarwienia i piegi

Masz na skórze objawy alergii? Podpowiemy ci, jak się ich w miarę szybko pozbyć

Swędzące czerwone plamy, obrzęk lub wysypka to oznaka, że na coś się uczuliłaś. Sprawdź, jak poradzić sobie z objawami alergii skórnej!

Temat alergii skórnej jest mi bardzo bliski! Uczulenie na pokarm, kosmetyki czy słońce to coś czego doświadczyłam na... własnej skórze. Po kilku takich przykrych "przygodach" nauczyłam się szybko rozpoznawać u siebie objawy alergii i zawsze mam w domu produkty, które stosunkowo szybko przynoszą mi ulgę i poprawiają mój wygląd. Wiem też, że są sytuacje, w których nie warto zwlekać i samemu się leczyć, tylko trzeba zgłosić się do dermatologa.

Fot.: iStock

Skąd się bierze alergia skórna?

Alergia to stan zapalny w organizmie. Do niektórych alergii możemy mieć predyspozycje genetyczne, a innych nabawić się z wiekiem. Możemy też same "zafundować" sobie reakcję alergiczną, nieostrożną pielęgnacją zmieniając pH naszej skóry lub wręcz uszkadzając jej naturalną barierę ochronną.

Zwykle alergia skórna objawia się w miejscu kontaktu z alergenem (chociaż alergia pokarmowa też może mieć objawy skórne). Pojawia się obrzęk, zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie, wysypka w postaci grudek, krostek lub wypełnionych płynem surowiczym pęcherzyków. Najczęstszymi chorobami alergicznymi skóry są pokrzywka, wyprysk kontaktowy, rumień i atopowe zapalenie skóry.

Pokrzywka

Pokrzywkę alergiczną rozpoznamy po charakterystycznym dla niej obrzęku tkanki podskórnej i pojawiających się na niej bąblach. Może się pojawić w wyniku uczulenia na pokarm (np. mleko, orzechy), leki (np. aspirynę), pyłki roślin, sierść zwierząt, lateks lub kosmetyki. Do leczenia pokrzywki stosuje się leki przeciwhistaminowe, a czasem też sterydy.

Wyprysk kontaktowy

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry objawia się zwykle grudką wysiękową, pęcherzykiem i rumieniem. Zmiany na skórze pojawiają się w wyniku kontaktu z alergenem, którym może być między innymi nikiel zawarty w biżuterii lub składnik kosmetyku (np. olejek eteryczny, konserwant). Wyprysk kontaktowy alergiczny jest leczony za pomocą preparatów odkażających i przeciwobrzękowych, leków przeciwhistaminowych i kortykosteroidów.

Rumień

To zaczerwienienie pojawia się na skórze w efekcie rozszerzenia i napłynięcia krwi do naczyń położonych w jej powierzchownych warstwach. Rumień jest zwykle skutecznie leczony lekami przeciwhistaminowymi. Typowe dla rumienia zmiany pojawiają się jednak nie tylko jako reakcja alergiczna. Rumień może być oznaką boreliozy, nadwrażliwości na niektóre leki lub niedoboru witamin, dlatego warto w przypadku jego wystąpienia zgłosić się na wszelki wypadek do lekarza.

Atopowe zapalenie skóry

AZS to rodzaj alergii skórnej, do której ma się genetyczną skłonność. Na skutek wrodzonego upośledzenia właściwości ochronnych skóry, jest ona bardziej narażona na działanie alergenów. Objawami atopowego zapalenia skóry są jej zaczerwienienie oraz pokrywające ją grudki, pęcherzyki, a nawet drobne ranki. Skóra staje się sucha, pogrubiała, może swędzieć. AZS to często choroba na całe życie, której objawy okresowo się nasilają i słabną. Można złagodzić jej przebieg stosując delikatną, natłuszczającą pielęgnację oraz – pod opieką lekarza –glikokortykosteroidy, antybiotyki (w przypadku wdania się zakażenia) i leki przeciwhistaminowe (łagodzące świąd).

Alergia skórna – co mieć zawsze pod ręką?

Na mojej skórze swędząca pokrzywka pojawia się zwykle po opalaniu, dlatego na plażę zabieram ze sobą kremy z wysokim filtrem UV oraz rozpuszczalne wapno do picia. Za to z rumieniem i grudkami będącymi reakcją alergiczną mojej skóry na niektóre kosmetyki, radzę sobie zmieniając pielęgnację. Przede wszystkim całkowicie rezygnuję z uczulających produktów. Delikatnie oczyszczam skórę, nawilżam i natłuszczam sprawdzonymi łagodnymi i kojącymi kosmetykami. Używam hipoalergicznego żelu do mycia twarzy Physiogel, żelu do mycia ciała Lipikar La Roche-Posay i kremu regenerującego Cicalfate Avène.

A wy jak sobie radzicie z alergiami skórnymi?

Zobacz także: Acne inversa z początku przypomina zwykły trądzik. Ale może rozwinąć się w bardzo uciążliwą chorobę...

Zdjęcie główne: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

22 listopada 2019, 03:21

Nasze propozycje