Poprzedni artykuł: "Paznokcie stały się mocniejsze i twardsze. Nie łamią się ani nie rozd... Następny artykuł: Ta kobieta twierdzi, że lek na trądzik rozjaśnił jej brwi. Jak to możl...

Trądzik odwrócony to poważna choroba. Sprawdź, jak go rozpoznać!

Acne inversa z początku przypomina zwykły trądzik. Z czasem jednak rozwija się w bardzo uciążliwą chorobę...

Trądzik odwrócony zaczyna się tak "niewinne", że można go pomylić z trądzikiem pospolitym. Pojawia się przy fałdach skóry, w takich miejscach jak pachwiny i pachy, pośladki i okolice narządów płciowych oraz owłosiona skóra głowy. Najpierw są bolesnymi guzkami, ale z czasem zamieniają się w rozległe stany zapalane, które na dodatek drastycznie zmieniają wygląd skóry.

Zobacz także: W leczeniu tego trądziku często uczestniczy psycholog lub psychiatra...

Jak rozpoznać trądzik odwrócony?

We wczesnych stadiach choroby dochodzi do tak zwanej hiperkeratozy ujścia mieszka włosowego, czyli pogrubienia warstwy rogowej naskórka w tym miejscu. Tworzą się wtedy krosty i zaskórniki bardzo przypominające trądzik pospolity. Z czasem dochodzi do pęknięcia mieszka włosowego i pojawia się nasilony naciek zapalny – rozszerzenie naczyń krwionośnych, obrzęk i zebranie się płynu surowiczego, które są reakcją organizmu na wtargnięcie do niego drobnoustrojów (bakterii, grzybów). Na tym etapie w miejscu powstania stanu zapalnego może pojawić się ropień i przetoki.

W kolejnym stadium choroby dochodzi do uszkodzenia lub wręcz zniszczenia tak zwanych gruczołów apokrynowych – specyficznych gruczołów potowych, które nie wytwarzają wydzieliny, żeby uregulować temperaturę ciała (tak jak zwykłe gruczoły potowe), ale są stymulowane przez hormony i silne emocje (np. stres). W późnym stadium trądziku odwróconego dochodzi między innymi do zwłóknienia skóry właściwej i tkanki podskórnej (robią się grubsze i mniej elastyczne) oraz poważnego stanu zapalnego.

Przyczyny trądziku odwróconego nie są do końca znane. Część naukowców twierdzi, że jest on chorobą dziedziczną lub chorobą, do której dziedziczy się predyspozycje. Na trądzik odwrócony najczęściej chorują mężczyźni po okresie pokwitania oraz osoby otyłe i palące papierosy (nikotyna powoduje miedzy innymi nasilenie hiperkeratozy).

Zobacz także: Atopowe zapalenie skóry to choroba uciążliwa i przewlekła. Jak ją rozpoznać?

Trądzik odwrócony leczony jest zwykle antybiotykami podawanymi doustnie (np. tetracykliną) lub stosowanymi miejscowo (np. erytromycyna). Często jednak konieczne jest leczenie operacyjne, podczas którego wycina się chore tkanki wraz z marginesem zdrowej skóry. 

Zdjęcie główne: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

20 września 2019, 18:38

Nasze propozycje