Poprzedni artykuł: Tą pastą wyleczysz problemy z dziąsłami i... pryszcze! Następny artykuł: Tonik usuwający wypryski, rozświetlacz idealny - te kosmetyki zachwyci...

Uważnie obejrzyj swoje pachy. Ich kolor może świadczyć o chorobie!

Ciemniejsza skóra pod pachami to coś, czego nie powinno się ignorować. Taki jej wygląd może być oznaką między innymi nowotworu!

Wygląd naszych pach rzadko spędza nam sen z powiek. A gdy nadchodzi jesień i topy bez rękawków zamieniamy na longsleeve'y, nasze zainteresowanie tymi częściami naszego ciała tym bardziej słabnie. Tymczasem warto pachom regularnie się przyglądać. Dlaczego? Bo zaalarmowani ich kolorem możemy poprawić sobie jakość życia lub wręcz je... przedłużyć.

Fot.: iStock

Zobacz także: Acne inversa przypomina zwykły trądzik. Z czasem jednak rozwija się w poważną chorobę...

O czym świadczy kolor skóry pod pachami?

Skórze należy się przyglądać regularnie i z uwagą! Stan tego największego ludzkiego organu może nam bowiem wiele powiedzieć o tym, co dzieje się w głębi naszego organizmu. Zdarza się przecież, że zmiany na skórze są objawem złego stanu naszej psychiki lub poważnej choroby. Tak jest na przykład ze skórą pod pachami. 

Skóra pod pachami może ciemnieć z zupełnie błahego powodu. Jej zmieniony kolor może być efektem genetycznej predyspozycji, częstej depilacji, uczulenia na dezodorant lub grzybicy. Może jednak także być oznaką znacznie poważniejszej dolegliwości. 

Jeżeli skóra pod pachami oraz na szyi, dłoniach czy w pachwinach brązowieje, staje się wyraźnie grubsza i na dodatek pojawiają się na niej brodawki, warto zgłosić się do lekarza. Takie zmiany na skórze w tym miejscu mogą być skutkiem ubocznym:

  • przyjmowania niektórych leków (np. statyn, antykoncepcji doustnej),
  • choroby uwarunkowanej genetycznie (np. prowadzącej do uszkodzenia wątroby choroby Wilsona),
  • insulinooporności oraz
  • nowotworu (między innymi raka trzustki).

Zobacz także: Twarz tej kobiety pokryła się czerwonymi krostami. Wszystko przez maść leczącą inny problem skórny...

W pierwszej kolejności należy wyleczyć pierwotną przyczynę ciemnienia skóry pod pachami, czyli chorobę, której jest to objaw. Następnie można próbować rozjaśnić pociemniałą skórę z pomocą lekarza dermatologa. Zabiegi, które w tym przypadku się sprawdzają to specjalistyczne peelingi i laseroterapia. 

Zdjęcie główne: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

14 października 2019, 19:04

Nasze propozycje