Poprzedni artykuł: To lekarstwo wyleczy najgorszy trądzik! Sprawdź, dlaczego warto o nie... Następny artykuł: 'Rewelacja za grosze!' - maseczka węglowa z Biedronki teraz jest w pro...

Twoja skóra nadmiernie się przetłuszcza? Możliwe, że brakuje jej... wody!

Nadmierne przetłuszczanie się cery to często efekt nieodpowiedniej pielęgnacji i skutek uboczny odwodnienia. Sprawdź, jak zapanować nad pracą swoich gruczołów łojowych!

Przetłuszczanie się skóry wiąże się nie tylko z nieestetycznym połyskiem twarzy. Każdy, kto boryka się z nadmiernym łojotokiem wie, że to właśnie jemu "zawdzięcza" zanieczyszczające cerę zaskórniki i regularnie pojawiające się zapalne wykwity. Nadmierna produkcja łoju (i towarzyszące jej wągry i pryszcze) to często skutek odwodnienia skóry. Bo gdy naszej cerze brakuje wody, wzmaga ona pracę gruczołów łojowych, by – między innymi – uchronić się przed dalszą utratą wody. Na szczęście, zmiana sposobu pielęgnowania skóry i cierpliwość wystarczą, żeby uregulować produkcję sebum i uzyskać (prawie) matową, czystą cerę.

Fot.: Pinterest

Zobacz także: Te 10 rzeczy, które powinnaś jeść, żeby nawilżyć skórę od środka!

Nadmierne wydzielanie łoju

Jak rozpoznać, czy przetłuszczająca się skóra jest odwodniona? To proste: jej intensywnemu połyskowi towarzyszy zwykle wyraźne i dość nieprzyjemne uczucie ściągnięcia, jej pory są widoczne i miejscami się łuszczy. Zwykle same jesteśmy winne takiemu stanowi rzeczy. Bo równoczesne przesuszenie i nadmierne przetłuszczanie się cery często jest wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji. To efekt naruszenia płaszcza wodno-lipidowego (hydro-lipidowego) – mieszaniny substancji tłuszczowych (wyprodukowanych przez gruczoły łojowe i keratynocyty) oraz wody (pochodzącej z gruczołów potowych).

Ta mieszanina tworzy na powierzchni skóry warstwę ochronną, która zabezpiecza przed działaniem czynników zewnętrznych. Ponadto zapewnia ona skórze kwaśny odczyn, który utrudnia rozwój bateriom i grzybom. Płaszcz hydrolipidowy zapobiega też odparowywaniu wody, utrzymując odpowiednie nawilżenie skóry. Barierę hydro-lipidową naruszamy używając detergentów (np. myjąc twarz mydłem), kosmetyków zawierających alkohol lub nadużywając tak zwanych substancji sebostatycznych (np. kwasu azelainowego, retinoidów, oczaru wirginijskiego), które w obrębie gruczołu łojowego ograniczają produkcję hormonu odpowiedzialnego za ilość wytwarzanego łoju.

Jak zmniejszyć wydzielanie łoju i odwodnienie skóry?

Żeby odbudować płaszcz hydro-lipidowy, musimy przede wszystkim zmienić sposób, w jaki pielęgnujemy skórę. Mocno się pieniące żele do mycia twarzy, lepiej zastąpić delikatnymi emulsjami usuwającymi zanieczyszczenia (np. Cetaphilem lub Physiogelem). Trzeba też (wbrew pokusie) regularnie nawilżać skórę – najlepiej stosując kosmetyki zawierające kwas hialuronowy, skwalan i ceramidy.

Zobacz także: Matują i wygładzają skórę jak Photoshop. Wybraliśmy najlepsze pudry!

A wy jak sobie radzicie z nadmiernym przetłuszczaniem się cery?

Zdjęcia: Pinterest

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

21 kwietnia 2019, 18:52

Zobacz także

Nasze propozycje