Poprzedni artykuł: Odżywka do rzęs i brwi – jak zrobić ją w domu? Następny artykuł: Olej z wiesiołka na twarz i włosy – sprawdź jego działanie

Olejek eukaliptusowy – właściwości, działanie

Olejek eukaliptusowy działa antyseptycznie, przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo i regenerująco. Doskonale wpływa też na nastrój!

Olejek eukaliptusowy to – obok olejku herbacianego czy lawendowego – jeden z najpopularniejszych olejków eterycznych. Dzięki swojemu wszechstronnemu działaniu i zaskakującej skuteczności jest on wykorzystywany przez przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny oraz chętnie stosowany w czystej postaci do aromaterapii. 

Fot.: iStock

Olejek eukaliptusowy – właściwości i działanie

Olejek eukaliptusowy uzyskuje się przez destylację parą wodną liści i świeżych wierzchołków gałęzi drzew rosnących w Australii, Indonezji, Nowej Zelandii, Brazylii, Chinach, Indiach, Hiszpanii, Portugalii i Kalifornii. Jest on bezbarwny i ma charakterystyczny zapach, który jest tak intensywny, że odstrasza komary, mole i pchły

Głównym składnikiem olejku eukaliptusowego jest eugenol. Ponadto zawiera on terpeny, aldehydy i ketony. Eugenol i monoterpeny działają przeciwdrobnoustrojowo, niszcząc bakterie, grzyby drożdżopodobne i pleśniowe, wirusy i pierwotniaki

Ze względu na swoje działanie przeciwzapalne olejek eukaliptusowy jest wykorzystywany do leczenia chorób dróg oddechowych (kaszel, katar, zapalenie zatok, krtani i gardła). Stosuje się go do inhalacji przy nieżycie oskrzeli.

Olejek eukaliptusowy działa także przeciwbólowo, przez co sprawdza się przy bólach reumatycznych i mięśniowych, przy artretyzmie oraz jako środek łagodzący swędzenie po ukąszeniu przez owady. Aplikowany na skórę działa chłodząco.

Rozpylany w powietrzu czy dodawany do kąpieli ułatwia rozluźnienie się, koi nerwy, odświeża. Dzięki niemu zarówno łatwiej będzie nam zasnąć, jak i zmobilizować się do działania. Jest zalecany przy bólach głowy, niskim ciśnieniu tętniczym i nadmiernej senności.

Olejek eukaliptusowy na trądzik

Olejek eukaliptusowy jest wykorzystywany do produkowania perfum i kosmetyków – najwięcej znajdziemy go w pastach do zębów i płynach do płukania jamy ustnej. Ale ze względu na jego działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwbólowe doskonale sprawdza się w leczeniu trądziku.

Czysty olejek eukaliptusowy możemy wsmarować punktowo w krostkę, przyspieszając w ten sposób jej gojenie się. Można też dodać kilka kropel olejku eukaliptusowego do ulubionego serum, kremu lub olejku (jojoba, skwalanu). Jego użycie powinno jednak poprzedzić wykonanie próby alergicznej.

Zobacz także: Olejek rozmarynowy przyspiesza porost włosów oraz pomaga zwalczyć łupież i trądzik!

Za buteleczkę olejku eukaliptusowego zapłacimy zwykle około 10 zł

Zdjęcie główne: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

12 lipca 2020, 06:15

Nasze propozycje