Poprzedni artykuł: Tani zestaw kosmetyków na prezent z Lidla Następny artykuł: „Świetne kosmetyki dla osób ze skórą suchą i wrażliwą”. Dermokosmetyki...

Olejek herbaciany sprawdza się nie tylko w leczeniu trądziku!

Olejek herbaciany, dzięki swojemu działaniu antybakteryjnemu i przeciwzapalnemu, doskonale sprawdza się w walce z krostkami. Ale można go też stosować na pięty i skórę głowy...

Olejek herbaciany to jeden z najpopularniejszych olejków eterycznych. Choć był znany ludziom od dawna, uznanie lekarzy zdobył dopiero w latach 30-tych ubiegłego wieku. Zaczęto go wtedy używać do leczenia zakażonych i trudno gojących się ran, czyraków i ropni. Olejek ten jest wytwarzany przez destylację parą wodną gałązek rosnącego w Australii drzewa herbacianego. 

Fot.: iStock

Olejek herbaciany – skład i działanie

Olejek z drzewa herbacianego to jasnożółta ciecz o intensywnym, korzennym zapachu. Pod wpływem światła i ciepła olejek zaczyna tracić swoje właściwości, dlatego warto przechowywać go w temperaturze pokojowej i zacienionym miejscu. Najwięcej jest w nim terpenów, czyli organicznych związków chemicznych, które działają przeciwdrobnoustrojowo, zwalczając wirusy, grzyby i bakterie.

Olejek herbaciany hamuje rozwój zarówno bakterii Gram-dodatnich, jak i bakterii Gram-ujemnych – w tym także tych odpowiedzialnych za powstawanie trądziku. Hamuje także rozwój grzybów drożdżoidalnych i grzybów pleśniowych. Jeśli zaś chodzi o jego działanie przeciwwirusowe, do nieźle sprawdza się w łagodzeniu objawów opryszczki.

Olejek herbaciany – zastosowanie

Olejek herbaciany działa przeciwzapalnie, miejscowo znieczula oraz przyspiesza gojenie się ran. Wcierany w skronie lub przyjmowany doustnie uspokaja. Wykazuje działanie antytoksyczne, dlatego jest polecany przy ukąszeniach owadów (pająków, komarów). Można go stosować do inhalacji, żeby wyleczyć infekcje górnych dróg oddechowych. A ginekologii jest używany do leczenia zapalenia pochwy.

Największą popularnością cieszy się jednak olejek herbaciany w dermatologii. Doskonale sprawdza się w leczeniu zakażonych i trudno gojących się ran. Maści z nim w składzie są stosowane przy grzybicy stóp oraz ich... wyjątkowo brzydkim zapachu. Lekarze sięgają olejek z drzewa herbacianego lub zawierające go maści i płyny przy leczeniu łuszczycy, egzemy i opryszczki. Kosmetyki go zawierające lub namaczanie stóp w jego roztworze zaleca się stosować osobom, którym pęka skóra na piętach.

Olejek herbaciany na trądzik

Olejek herbaciany świetnie sprawdza się też w leczeniu trądziku. Okazało się nawet, że jest równie skuteczny jak popularny nadtlenkiem benzoilu. Przy czym stosowaniu olejku nie towarzyszyły żadne skutki uboczne. Olejek z drzewa herbacianego nie tylko hamuje rozwój bakterii przyczyniających się do powstawania pryszczy, ale też zmniejsza przetłuszczanie się skóry.

Tani olejek herbaciany, czyli taki kosztujący mniej niż 10 zł, prawdopodobnie będzie miał w swoim składzie jakieś inne substancje. Można się natomiast spodziewać, że czysty olejek z drzewa herbacianego będzie miał wyższą cenę, zbliżającą się nawet do 30 zł. Taka inwestycja na pewno się jednak opłaci, bo ten olejek najlepiej jest stosować na skórę po dodaniu kilku jego krople do innego kosmetyku (serum, kremu, olejku). 100-procentowy olejek herbaciany może bowiem podrażniać.  

Zobacz także: Meghan Markle nie rozstaje się z olejkiem z drzewa herbacianego. To jemu księżna Sussex zawdzięcza wolną od krostek cerę!

Zdjęcie główne: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

12 grudnia 2019, 19:46

Nasze propozycje