Poprzedni artykuł: Najlepsze szczoteczki soniczne do twarzy [RANKING] Następny artykuł: Zielona glinka – najlepsza dla cery tłustej i trądzikowej!

Olejki eteryczne - działanie i zastosowanie

Olejki eteryczne sprawdzają się zarówno w leczeniu ciała, jak i duszy. Stosowane w pielęgnacji działają na skórę odkażająco, zwężają jej pory, wyrównują koloryt, regulują wydzielanie sebum i łagodzą podrażnienia.

Olejki eteryczne są wykorzystywane do leczenia i pielęgnacji ciała od kilku tysięcy lat. Pozyskiwane są przez tłoczenie na zimno, destylację parą wodną lub ekstrakcję alkoholem. Ich źródłem są kwiaty, łodygi, korzenie, nasiona i żywica około 2000 roślin rosnących na całym świecie. Wykorzystywane są w aromaterapii, przy produkcji kosmetyków i perfum oraz w przemyśle farmaceutycznym i gastronomicznym. Stosowane bezpośrednio na skórę, mogą znacząco poprawić jej stan. Trzeba jednak używać ich ostrożnie, bo zdarza im się wywoływać reakcje alergiczne i powodować podrażnienie.

Fot.: iStock

Olejki eteryczne a oleje - różnice

Olejki eteryczne często mylone są z pozyskiwanymi z roślin olejami. Błędnie do tej samej grupy zalicza się na przykład olejek lawendowy lub eukaliptusowy oraz olej jojoba czy olej kokosowy. Tymczasem olejki eteryczne i oleje to substancje zdecydowanie różniące się składem chemicznym i właściwościami.

Oleje to ciekłe tłuszcze pochodzenia roślinnego, pozyskiwane między innymi z owoców, pestek lub kiełków. W ich skład wchodzą kwasy tłuszczowe, tokoferole (formy witaminy E), fitosterole (związki przypominające cholesterol, wykazujące między innymi działanie przeciwzapalne), karotenoidy (substancje barwnikowe będące antyoksydantami) i witaminy.

Tymczasem olejki eteryczne to ciekłe i lotne substancje zapachowe. Są one mieszaniną takich związków chemicznych, jak działające bakteriobójczo aldehydy i eugenol, alkohole, kwasy. Charakteryzuje je silny i zwykle przyjemny zapach, który jest wykorzystywany w aromaterapii.

Olejki eteryczne i aromaterapia

Aromaterapia to lecznicze wykorzystywanie olejków eterycznych, które są wprowadzane do organizmu przez drogi oddechowe, skórę lub błony śluzowe. Podczas aromaterapii olejki eteryczne są rozpylane za pomocą dyfuzorów lub kominków albo - bezpośrednio po dodaniu do olejów roślinnych - wmasowywane w skórę.

Najważniejszy w aromaterapii jest wpływ zawartych w olejkach eterycznych substancji zapachowych na psychikę człowieka. Substancje zapachowe mogą bowiem poprawiać ukrwienie mózgu lub wpływać na korę mózgową, i w efekcie powodować u człowieka pobudzenie lub relaks. Olejków eterycznych używa się, żeby zmniejszyć ból głowy i stany lękowe, pomóc w zasypianiu lub pobudzić seksualnie.

Olejki eteryczne w pielęgnacji skóry

Olejki eteryczne są także wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym i perfumiarskim. W składzie kosmetyku mogą odpowiadać za jego zapach oraz pełnić rolę pielęgnacyjną. A jak zachowują się nakładane bezpośrednio na skórę? Nierozcieńczone mogą ją podrażnić. Dlatego najlepiej jest dodawać kilka ich kropel do innego kosmetyku (serum lub kremu), żelu aloesowego albo aplikować na skórę po rozcieńczeniu wodą.

Dzięki swojemu działaniu antybakteryjnemu, antywirusowemu, przeciwgrzybiczemu oraz łagodzącemu i przeciwzapalnemu część olejków eterycznych (np. z drzewa herbacianego, eukaliptusowy lub kadzidłowy) świetnie wspomagają leczenie trądziku. Za to olejki eteryczne stymulujące regenerację skóry i działające antyoksydacyjnie (np. jaśminowy, kadzidłowy lub z drzewa różanego) polecane są do walki ze zmarszczkami.

Zobacz także: Zwalczaj trądzik... olejem! Podpowiadamy, które są najlepsze dla cer problematycznych!

Uwaga, przed zastosowaniem olejku eterycznego, dobrze jest zrobić sobie próbę uczuleniową, gdyż u niektórych może on wywołać reakcję alergiczną.

Zdjęcie główne: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

12 grudnia 2019, 21:20

Nasze propozycje