Poprzedni artykuł: Liposukcja kawitacyjna (ultradźwiękowa) – opis zabiegu, efekty, cena Następny artykuł: Mezoterapia skóry głowy – cena, efekty, jak wygląda zabieg?

Peeling chemiczny - działanie i efekty. Czy warto go robić w domu?

Peeling chemiczny to zabieg, który - w zależności od dobranych składników i ich stężenia - będzie działał w zewnętrznych albo głębokich warstwach skóry. I w każdej z nich zrobi porządek!

Istnieje wiele sprawdzonych i świetnie działających na skórę składników. Wiemy, jakich efektów możemy się spodziewać po retinolu, kwasie salicylowym, glikolowym, azelainowym... Możemy też sobie wyobrazić, jakie niesamowite skutki można by osiągnąć, gdyby umiejętnie połączyć ich działanie, i jak dramatycznie mogłoby się skończyć ich nieostrożne mieszanie. Poddając się peelingowi chemicznemu w salonie kosmetycznym lub gabinecie lekarskim mamy gwarancję pozytywnych rezultatów.

Fot.: iStock

Peeling chemiczny - skład i działanie

Peeling chemiczny, nazywany także chemobrazją, to zabieg złuszczający wykonywany w gabinetach lekarskich. Podczas takiego zabiegu na twarz pacjenta w odpowiedniej kolejności nakładane są silnie działające substancje lub ich mieszanki. Zabieg poprzedza konsultacja dermatologiczna i to lekarz zwykle decyduje, jaki peeling chemiczny zostanie zastosowany i czy zabieg w ogóle może zostać przeprowadzony. Dermatolog dobiera wykorzystywane w zabiegu substancje i ich stężenie do typu skóry pacjenta oraz jego stanu zdrowia (np. powinno paść pytanie, czy osoba chcąca poddać się zabiegowi jest zakażona wirusem opryszczki).

W peelingach chemicznych stosuje się:

  • kwasy BHA i AHA,
  • retinol,
  • kwas trójchlorooctowy (TCH) - głęboko złuszczającą pochodną kwasu octowego,
  • fenol (kwas karbolowy) złuszczając tkanki aż do warstwy siateczkowatej skóry właściwej,
  • działającą bakteriobójczo, ściągająco i rozjaśniająco rezorcynę oraz
  • roztwór Jessnera, czyli roztwór alkoholowy, zawierający kombinację kwasu salicylowego, kwasu mlekowego i rezorcyny.

Głównym efektem działania peelingów chemicznych jest złuszczenie skóry. W zależności od mocy i głębokości działania rozróżnia się:

  • peelingi powierzchniowe, działające w zewnętrznych warstwach naskórka (rogowej i ziarnistej),
  • peelingi średniogłębokie, które docierają do warstwy podnaskórkowej i stymulują tam produkcję kolagenu i elastyny,
  • peelingi głębokie, które - usuwając naskórek - docierają do skóry właściwej.

Peelingi chemiczne są wykorzystywane do leczenia trądziku, odmładzania skóry, usuwania z niej przebarwień i spłycania pokrywających ją zmarszczek. Po zabiegu chemobrazji skóra jest czystsza, gładsza, jaśniejsza

Peeling chemiczny w domu

W sprzedaży dostępne są kosmetyki do użytku domowego, które można określić jako peelingi chemiczne. Są to zwykle mieszanki kwasów i substancji nawilżających. Używając ich, należy zachować ostrożność i stosować się do zaleceń zamieszczonych w dołączonych do preparatów ulotkach. Warto też powoli przyzwyczajać skórę do tych kosmetyków i stopniowo wydłużać czas, przez jaki trzymamy je na twarzy - aż do osiągnięcia długości trwania zabiegu wskazanej przez producenta. Nigdy nie można zostawiać ich na twarzy dłużej, bo mogą spowodować silne podrażnienia skóry.

Zobacz także: Peeling z kwasami BHA i AHA The Ordinary sprawia, że znikają krostki i zaskórniki, a skóra mniej się przetłuszcza!

Zdjęcie główne: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

3 kwietnia 2020, 09:56

Nasze propozycje