Yves Rocher
Chcę testować
OnlyBio
Chcę testować
Bielenda
Chcę testować
Garnier
Chcę testować
 Routines by Alkmie
Chcę testować
Zestaw kosmetyków Orientana
Wyniki testu
Ziaja Kokos Pomarańcza
Wyniki testu
Papier nawilżany Velvet
Wyniki testu
tołpa.® ideal age
Laureaci
Max Factor - kosmetyki do makijażu z efektem WOW
Wyniki testu
La Roche-Posay Mela B3
Chcę testować
Lirene – kosmetyki C+E Vitamin Energy
Laureaci
Kosmetyki Bourjois i Miss Sporty
Laureaci
Wyniki testu
Oeparol
Wyniki testu
Garnier Fructis Curls Method
Laureaci
SheCare Laboratories Clean Skin Therapy
Laureaci
Avène VITAMIN ACTIV Cg
Wyniki testu
MIXA LAB SERUM
Laureaci
Laureaci
peeling enzymatyczny do twarzy
Pielęgnacja

Peeling enzymatyczny - jak działa i jak go stosować?

Peeling enzymatyczny to doskonała opcja dla wrażliwców, osób z cerą naczynkową i aktywnym trądzikiem. Odpowiednio używany złuszcza naskórek bez podrażnień czy ryzyka rozniesienia stanu zapalnego.

Peeling enzymatyczny to typ złuszczającego kosmetyku, który nie zaszkodzi żadnej cerze, w przeciwieństwie do peelingów kwasowych i mechanicznych Jest skuteczny w usuwaniu zrogowaciałego naskórka, ale znacznie delikatniejszy. Regularnie stosowany pomoże zachować skórę w dobrej kondycji, bez zanieczyszczeń i suchych skórek.

Spis treści:

  1. Co to jest peeling enzymatyczny
  2. Do jakiej cery peeling enzymatyczny będzie najlepszy?
  3. Jak stosować peeling enzymatyczny
  4. Jakie efekty daje peeling enzymatyczny
  5. Cena peelingu enzymatycznego
  6. Peeling enzymatyczny a peeling drobnoziarnisty
  7. Peeling enzymatyczny a peeling kwasowy
  8. Peeling enzymatyczny w ciąży
  9. Peeling enzymatyczny do ciała 
  10. Peeling enzymatyczny do skóry głowy
  11. Peeling enzymatyczny do cery trądzikowej 
  12. Domowy peeling enzymatyczny

Co to jest peeling enzymatyczny?

Peelingi enzymatyczne są przez niektórych zaliczane w poczet peelingów chemicznych. Ich działanie opiera się na wchodzących w ich skład enzymach, które rozpuszczają keratynę – jeden z głównych budulców skóry. W ten sposób peeling enzymatyczny umożliwia usunięcie zrogowaciałych komórek naskórka. A dzięki temu, że działa tylko na najbardziej zewnętrzne warstwy skóry (wnika w nią na głębokość do 0,45 mm) i sięga zaledwie do warstwy kolczastej naskórka, nie powoduje podrażnień.

Enzymami, którym peelingi enzymatyczne zawdzięczają swoje złuszczające działanie są:

  • papaina - otrzymywana z mleczka owoców i liści melonowca właściwego nazywanego powszechnie papają,
  • bromelaina - pozyskiwana z ananasa, która oprócz właściwości złuszczających wykazuje także działanie przeciwzapalne,
  • aktynidyna - znajdująca się w miąższu owoców kiwi,
  • arbutyna - działająca złuszczająco (rozjaśniająco) i przeciwbakteryjnie, otrzymywana z jagód mącznicy lekarskiej, borówki brusznicy oraz z liści gruszy pospolitej i bergenii. 

Do jakiej cery peeling enzymatyczny będzie najlepszy?

Peelingi enzymatyczne nadają się w zasadzie do pielęgnacji każdego typu cery – zarówno suchej, jak i tłustej, dojrzałej czy trądzikowej. Ale w związku z tym, że ich używaniu nie towarzyszy pocieranie skóry, jej rozgrzewanie czy głębsze uszkadzanie, polecana jest zwłaszcza osobom z aktywnym trądzikiem z ropnymi zmianami zapalnymi, cerą naczynkową lub wrażliwą. Taka cera zdobędzie najwięcej korzyści z delikatnego złuszczania peelingiem enzymatycznym.

Jak stosować peeling enzymatyczny? 

Pierwsze użycie peelingu enzymatycznego dobrze jest poprzedzić próbą alergiczną. Jeżeli nasza skóra nie zareaguje na ten kosmetyk pieczeniem, zaczerwienieniem lub wysypką, możemy spokojnie nakładać peeling enzymatyczny na twarz. Zanim jednak to zrobimy, należy dokładnie ją oczyścić, najlepiej wykonać dwustopniowe oczyszczanie twarzy.

Po oczyszczeniu nakładamy peeling enzymatyczny na twarz tak jak maseczkę i zostawiamy go na niej na czas wskazany przez producenta (zwykle jest to 5-10 minut). Nie pocieramy twarzy z peelingiem, jak w przypadku peelingów mechanicznych.

Działanie enzymów złuszczających intensyfikuje się pod wpływem ciepła i wilgoci. Dlatego dobrym pomysłem jest nałożenie tego kosmetyku na twarz przed wejściem pod prysznic. Peeling enzymatyczny zmywamy z twarzy wodą albo ściągamy go z niej mokrą gąbeczką kosmetyczną czy wilgotnym ręczniczkiem.

Po złuszczeniu naskórka dobrze jest przetrzeć twarz tonikiem lub spryskać ją hydrolatem (polecamy zwłaszcza hydrolat lawendowy), a następnie nałożyć na nią serum z kwasem hialuronowym i krem nawilżający.

Jakie efekty daje peeling enzymatyczny?

Stosowany regularnie peeling enzymatyczny wygładza skórę, wyrównuje jej koloryt i zmniejsza widoczność porów. Dzięki niemu poszarzała cera odzyskuje blask, a nakładane na nią po złuszczeniu kosmetyki mają szansę lepiej zadziałać. Nie zauważymy natychmiastowego efektu, po jednokrotnym zastosowaniu cera będzie nieco wygładzona, ale kluczem do sukcesu jest tu systematyczne stosowanie peelingu enzymatycznego, najlepiej raz w tygodniu.

Cena peelingu enzymatycznego

Cena peelingu enzymatycznego może mocno się wahać - wiele zależy od marki kosmetyków, która go wyprodukowała. Zwykle jednak nie zapłacimy za dobry peeling enzymatyczny więcej niż 40 zł, a standartowa cena peelingu enzymatycznego z drogerii to 20-30 zł. Taki peeling z pewnością wystarczy na przynajmniej 2-3 miesiące regularnego stosowania. Na jaki najlepiej się zdecydować? Zachęcamy do przeczytania naszego rankingu peelingów enzymatycznych, gdzie zestawiłyśmy ze sobą popularne peelingi z enzymami Tołpa, Dermedic, Miya. 

Peeling enzymatyczny a peeling drobnoziarnisty 

Peeling enzymatyczny różni się od peelingu drobnoziarnistego sposobem użycia - ten pierwszy nakładamy na twarz jak maseczkę, a z kolei tym drugim pocieramy twarz mechanicznie, aby spowodować złuszczenie. Stąd też peeling enzymatyczny zaliczany jest do peelingów chemicznych, a drobnoziarnisty do peelingów mechanicznych. Nawet najbardziej drobny peeling może nadmiernie podrażnić wrażliwą cerę i spowodować zaczerwienienie, z kolei enzymatyczny nie powinien tego robić (o ile nie mamy uczulenia na żaden jego składnik). Producenci decydują się jednak czasem na połączenie tych dwóch rodzai peelingów w jednej formule, ale dać nam natychmiastowe uczucie wygładzenia naskórka. 

Peeling enzymatyczny a peeling kwasowy

Peeling enzymatyczny podobnie jak peeling kwasowy złuszczają naskórek za pomocą reakcji chemicznej. Peelingi kwasowe jednak zdecydowanie głębiej penetrują skórę. W zależności od tego, jaki kwas wybierzemy, mogą działaś rozjaśniająco lub redukująco na trądzik i przebarwienia. Peeling enzymatyczny nie ma aż tak silnych właściwości - zawarte w nim enzymy stopniowo i delikatnie pobudzają naturalne procesy złuszczania się skóry. 

Peeling enzymatyczny w ciąży 

Peeling enzymatyczny jest bezpieczny do stosowania w ciąży. Nie spowoduje podrażnienia cery ani nowych przebarwień. Ponieważ jednak ciąża to stan, w którym dochodzi do gwałtownych zmian hormonalnych, cera może być zdecydowanie bardziej wrażliwa. Dlatego bezwzględnie należy wykonać próbę uczuleniową przez nałożeniem peelingu enzymatycznego w ciąży na większy obszar ciała. 

Peeling enzymatyczny do ciała 

Z reguły spotykamy się z peelingami mechanicznymi do ciała - to peelingi cukrowe, drobnoziarniste i gruboziarniste. W drogerii znajdziemy jednak także peelingi enzymatyczne do ciała. To dobra propozycja dla osób, które mają wyjątkowo wrażliwą skórę całego ciała, a mechaniczne pocieranie kończy się u nich zaczerwienieniem i swędzeniem. Taki peeling złuszczy martwy naskórek, ale bez nieprzyjemnych doznań. Czasami producenci łączą w produkcie do ciała enzymy z niewielkimi ścierającymi drobinami - warto zwrócić na to uwagę.  

Peeling enzymatyczny do skóry głowy

Na fali popularności włosingu nauczyłyśmy się robić peeling także na skórę głowy. Większość tych dostępnych w sklepach to połączenie peelingu enzymatycznego z drobnoziarnistym, znajdziemy jednak produkty w pełni składające się z enzymów. Taki peeling jest delikatniejszy dla skóry głowy i włosów, ale jego największą zaletą jest łatwość w wypłukiwaniu resztek produktów z pasm, dlatego to dobra propozycja dla długowłosych.

Peeling enzymatyczny do cery trądzikowej 

Peeling enzymatyczny do cery trądzikowej, to zaraz obok peelingu z kwasami, najlepszy produkt dla tego typu cery. Dzięki enzymom cera zostaje złuszczona, ale nie naruszona jej bariera lipidowa - a to bardzo ważne w przypadku trądziku. Dodatkowo mamy pewność, że kosmetyk nie przesuszy ani nadmiernie nie podrażni skóry. Peeling enzymatyczny nie wyleczy trądziku, ale z pewnością wspomoże jego leczenie oraz zapobiegnie jego zaognieniu. 

Domowy peeling enzymatyczny

Oprócz gotowych produktów, możemy sięgnąć także po domowy peeling enzymatyczny. Enzymy naturalnie występują w owocach, a najlepszych ich źródłem do domowego przepisu jest ananas. Plaster ananasa wystarczy zmiksować z łyżeczką mąki kukurydzianej. Domowy peeling enzymatyczny o konsystencji gęstej papki nakładamy na oczyszczoną twarz (lub ciało). Po ok. 10 minutach spłukujemy, a resztkę mieszanki zmywamy delikatną pianką lub żelem. Taki domowy peeling możemy wykonać raz w tygodniu. 

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
Samarite
Pielęgnacja
Upiększenie i ochrona w jednym. Poznaj Divine Skin Perfector SPF 50 od Samarité
Współpraca reklamowa
renee
Trendy
Kampania House of renee - marka zaprasza do świata ceniącego autentyczność, oryginalność oraz odważne podejście do mody
Współpraca reklamowa
glov
Pielęgnacja
Recenzentki oceniły, jak się sprawdza zrównoważona pielęgnacja z GLOV®. 94% poleci ją innym kobietom
Współpraca reklamowa
Garnier Vitamin C
Pielęgnacja
Czy warto zainwestować w kosmetyki z witaminą C? Wizażanki znają odpowiedź!
Współpraca reklamowa
Test linii do pielęgnacji włosów wysokoporowatych so!flow by Vis Plantis
Fryzury
Puch i szorstkość zniknęły już po 1 myciu! Linia do włosów wysokoporowatych so!flow od Vis Plantis dała mi gładkie i miękkie pasma
Współpraca reklamowa
Soraya Ultra nawilżająca emulsja do ciała beauty Rx
Pielęgnacja
Ultra nawilżająca emulsja do ciała beauty Rx marki Soraya receptą na piękną skórę? Wizażanki to sprawdziły
Współpraca reklamowa
OnlyBio i Tymbark
Fryzury
Najbardziej orzeźwiająca kolekcja tej wiosny OnlyBio i Tymbark
Współpraca reklamowa
FaceBoom make-up X Kinga Sawczuk
Makijaż
Nowość! Poznajcie FaceBoom make-up X Kinga Sawczuk
Współpraca reklamowa
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Modne paznokcie 2024
Manicure
Modne paznokcie 2024. TOP 9 trendów, które będą hitem tego roku 
Aneta Zygmuntowicz Iga Pejas
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Diety
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – najczęstsze przyczyny wypadania włosów. Co powoduje łysienie? 
Dominika Zabost Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost