Poprzedni artykuł: Urodowy kwestionariusz: ulubione kosmetyki i pielęgnacja Anny Jagodziń... Następny artykuł: 5 złych nawyków pielęgnacyjnych, które szkodzą Twojej cerze

Perfumy niszowe – od jakich zacząć?

Pielęgnacja, , tagi: perfumy, perfumy niszowe
Jakie perfumy wybrać na początek swojej przygody z niszowymi zapachami? Sprawdźcie koniecznie nasze zestawienie!
Perfumy niszowe – od jakich zacząć?

Zapachy niszowe z roku na rok przyciągają coraz więcej zwolenników, co niezwykle cieszy. Znajdujemy w sobie coraz więcej odwagi, ciekawości i chęci do przełamywania stereotypów – kobieta wszak nie musi pachnieć perfumami zaszufladkowanymi jako damskie. Nie musi też wybierać zapachów wyłącznie słodkich, a często na dłuższą metę płaskich. Zresztą to samo dotyczy mężczyzn. Jestem zdania, że „nisza” pewnego dnia po prostu do nas przychodzi. Zaczyna się od popularnych perfum dostępnych w sieciowych perfumeriach, którymi interesujemy się nieco bardziej od innych osób. Zapachy zaczynamy rozkładać na czynniki pierwsze, analizować, dostrzegać w nich coraz więcej subtelnych niuansów. W końcu perfumy, które podobają się wszystkim przestają być wystarczające. Zaczynamy szukać bardziej wyrazistych zapachów. Takich, które bezsprzecznie opowiadają historię. Zapachów początkowo trudnych, a przez to niebanalnych i uzależniających.

Jak więc najlepiej rozpocząć przygodę z niszowymi zapachami?

Przygodę z niszowymi perfumami najlepiej rozpocząć od… wizyty w niszowej perfumerii. To najlepszy sposób aby określić, co nam się najbardziej podoba z szerokiej oferty dostępnych marek i ich zapachów. Oczywiście to może być tylko początek drogi. Nasz gust będzie z czasem ewoluował. Perfumy, które w pierwszej chwili wydały nam się zbyt intensywne i odrzucające za kilka lat, a nawet miesięcy mogą stać się zapachem życia.

Nasz gust bowiem się zmienia. Im więcej wąchamy i zastanawiamy się nad zapachami tym więcej niuansów jesteśmy w stanie odkryć. Nasz nos, a tak naprawdę mózg, może przyswajać coraz więcej olfaktorycznych bodźców. Odkrywamy piękno w tym, czego na początku się obawialiśmy.

Najpopularniejsze składniki niszowych zapachów

Jest kilka składników często używanych w niszowych perfumach, z którymi warto się zapoznać już na początku drogi przez niszę. Po pierwsze kadzidło. W węższym rozumieniu to olibanum, czyli kadzidło frankońskie, a w szerszym to całą rodzina żywic kadzidlanych, czyli takich, które można spalić uzyskując aromatyczny dym. Kadzidło to perfumeryjny archetyp, używany od zarania dziejów. Miał i nadal ma donośną funkcję sakralną. Jego biały dym, w zasadzie we wszystkich religiach, traktowano jako łącznik człowieka z Bogiem. W krajach arabskich używano go równolegle w funkcji perfum. Dzięki markom niszowych także na Zachodzie kadzidło nie kojarzy już się wyłącznie z kościołem. Polecam na początek dwa zapachy Oliviera Durbano: Rock Crystal to czyste i jasne kadzidło, Black Tourmaline to jego ciemna, dymna i ziemista natura.

Kolejnym niszowym składnikiem jest oud, inaczej żywica agarowa, pozyskiwany z południowo-azjatyckiego drzewa aloesowego (nie mylić z doniczkowym aloesem). Od ośmiu lat bardzo modny składnik. Pachnie specyficznie, dla jednych aptecznie, dla innych zwierzęco. Zacząć warto od klasyków gatunku Aoud marki M. Micallef i Black Aoud od Montale.

Kadzidło i oud to esencja niszy. Dalej warto pójść za własnym nosem, może w stronę kwiatów aby przekonać się, że róża, jaśmin i irys mają wiele twarzy. A może w stronę orientalnych przypraw, których w perfumach niszowych jest nie mniej niż na arabskim suku. W kierunku paczuli aby odkryć, że może pachnąć ziemią, morzem albo… czekoladą (czekoladowych zapachów też trochę odnajdziemy).

Ostatnio zresztą pojawia się coraz więcej zapachów gourmand, czyli takich do zjedzenia, z migdałami i wanilią albo aromatycznych ziołowych z piołunem lub białą szałwią. Kiedy nos nam się „zmęczy” możemy powąchać ziarna kawy albo… jeden z kawowych zapachów.

Michał Missala, współwłaściciel Perfumerii Quality Missala
Perfumy niszowe – od jakich zacząć?

Od lewej: M. Micallef Aoud Man, 335zł/30ml; Olivier Durbano Rock Crystal 645zł/100ml; Montale Paris Black Aoud 270zł/50ml; Olivier Durbano Black Tourmaline, 645zł/100ml

Macie swój ulubiony niszowy zapach?

Czy wiesz, że perfumy nie muszą być drogie? Zobacz najlepsze okazje na stronie Douglas promocje.
zdjęcia: Fotolia, materiały PR

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

24 sierpnia 2019, 13:29

Nasze propozycje