Poprzedni artykuł: Retinoidy – jak działają i jak ich używać? Następny artykuł: Tabletki na trądzik – czy są skuteczne i bezpieczne?

Pielęgnacja brody krok po kroku i w jakie kosmetyki warto zainwestować

Pielęgnacja,
,
, tagi: broda
Pielęgnacja brody dla początkujących. Sprawdź, jak brodacz powinien dbać o włosy i skórę.

Chcąc zapuścić dłuższą brodę, nie musisz wyposażać swojej kosmetyczki we wszystkie produkty do tego typu włosów z barber shopów. Czasami wystarczą drogeryjne (najlepiej naturalne) kosmetyki. Niezbędne w pielęgnacji brody są jednak dwie rzeczy olejki i kartacz, które uzupełnić można o balsam lub wosk do stylizacji.

Zobacz także:Najlepsze wcierki na porost włosów

Codzienna pielęgnacja brody

Mycie brody

Pielęgnacja brody oparta na myciu włosów może być przeprowadzana z użyciem zwykłego szamponu, który stosujemy na co dzień, a który nie zawiera SLS, czy parabenów. Produkty tego typu nie powinny jej wysuszać, ani też znacząco puszyć. Zdecydowanie odradza się mycia brody zwykłym mydłem (wyjątkiem są produkty z przeznaczeniem do brody). Choć sprawia ono, że broda jest bardziej matowa i nie błyszczy, to wysusza również skórę i powoduje osypywanie się jej i osadzanie na włosach. Te problematyczne zmuszają jednak do sięgnięcia po inne środki.

Kręcone włosy, puszące się, nieukładające, ale też oklapnięta broda potrzebuje wsparcia w kosmetykach dla brodaczy - szamponie, żelu lub mydle. Jeśli włosy są grube, zwykły szampon może nie poradzić sobie z ich oczyszczeniem i pielęgnacją brody. Niezależnie jednak od rodzaju stosowanych środków, po każdym myciu należy brodę osuszyć ręcznikiem i rozczesać. Choć nie każdy zgadza się ze słusznością tej zasady, to wyszczotkowanie włosów przyczynia się do pobudzania mieszków włosowych, a co za tym idzie sprawniejszego ich wzrostu, dodatkowo oczyszcza brodę i sprawia, że łatwiej się układa.

Skóra brody

Skóra brody ma tendencję do przesuszania się i tworzenia efektu śniegu na włosach. Niezależnie od rodzaju cery, powinna więc być dobrze nawilżana. W niektórych przypadkach radzą sobie z tym szampony i odżywki, niekiedy potrzebne są jednak oleje. Gęstsza konsystencja pozwoli na lepsze nawilżenie, jednak wiosną lepiej postawić na lekką formę, która nie przeciąży skóry i nie przyczyni się do jej nadmiernego przetłuszczania się. Oprócz produktów z przeznaczeniem do brody, można sięgnąć po oleje do twarzy, czy włosów, jak arganowy, rycynowy, kokosowy, lniany lub konopny. Nakłada się je na oczyszczoną skórę, suchą lub lekko wilgotną. Kluczem do rozwiązania problemów jest również systematyczne wyczesywanie brody kartaczem, czyli gęstą szczotką.

Szczotkowanie i układanie brody

Przed rozpoczęciem układania brody należy po pierwsze dobrze ją wyszczotkować. Kiedy już to zrobimy, dobrze jest zamienić ją na grzebień, który pomoże ułożyć włosy. Do pielęgnacji brody należy też włączyć balsamy, które to ułatwią, ale też ograniczą odstawanie i kręcenie się twardych włosów. Silniejsze od nich są już tylko woski.

Jeśli włosy pomimo stosowania kosmetyków do brody nie dają się ułożyć, warto namoczyć je ponownie i wysuszyć suszarką. Taki zabieg pozwoli opanować odstające, pojedyncze włosy.

Kartacz do brody

Kartacz pozwala usunąć martwy naskórek ze skóry brody i wyczesać go z twardych i gęstych włosów. Idealnie sprawdza się w rozprowadzaniu olejów do brody i pomaga w absorbowaniu ich przez skórę. Masuje i pobudza krążenie, przyczyniając się do wzrostu włosa. Gęste włosie sprawia, że grube, twarde włosy brody łatwiej się rozczesują, nie pusząc się i nie niszcząc. Kartacz nie zastąpi jednak grzebienia, służy tutaj jako swojego rodzaju akcesorium do pielęgnacji brody.

Cena kartacza Cyrulicy ze szczeciny dzika: 99 zł

Źródło zdjęcia głównego: Pinterest

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

17 lutego 2020, 18:22

Nasze propozycje