Poprzedni artykuł: Fanom nie spodobał się sposób, w jaki Kim Kardashian poradziła sobie z... Następny artykuł: Tesco znika z Polski. Kosmetyki wyprzedawane są za bezcen

Skończyłaś 30. rok życia? Sprawdź, jakie składniki powinny się znaleźć w twoich kosmetykach!

Około 30. roku życia powinno się wprowadzić do swojej pielęgnacji między innymi cenne antyoksydanty, retinol i kwasy. Tylko w ten sposób można opóźnić przyspieszające wtedy starzenie się skóry!

Te urodziny są wyjątkowe nie tylko dlatego, że kończą okres młodości i rozpoczynają prawdziwą dojrzałość. Po 30-ce nasza skóra wymaga od nas więcej uwagi i jeżeli jej nie zapewnimy, szybciej i boleśniej zostaniemy za to zaniechanie ukarane. Za to odpowiednia pielęgnacja 30-letniej cery zostanie nagrodzona dłużej gładkim czołem, płytszymi zmarszczkami i bruzdami oraz jednolitym kolorytem.

Fot.: iStock

Jak pielęgnować skórę po 30-ce?

Z czasem wszystko ulega zmianie, można jednak sprawić, że te zmiany nie będą zbyt wyraźnie widoczne na naszej twarzy. Skóra młodego człowieka odnawia się mniej więcej co dwa tygodnie, ale gdy zbliżamy się do 30. urodzin jej procesy regeneracyjne zaczynają spowalniać. Na dodatek około 25. roku życia zaczynamy tracić kolagen, któremu nasza skóra zawdzięcza swoją elastyczność i sprężystość. Dlatego właśnie ze zmianą rytuału pielęgnacyjnego nie trzeba wcale czekać do 30-tki i jeszcze przed tymi ważnymi urodzinami warto stopniowo zmieniać kosmetyki, szukając w nich konkretnych, opóźniających starzenie się skóry składników.

Stawiaj opór wolnym rodnikom

Jedną z głównych przyczyn starzenia się skóry jest tak zwany stres oksydacyjny, czyli zakłócony stan równowagi między produktami przemian metabolicznych a zdolnością organizmu do ich usuwania. Z czasem ciału coraz trudniej bronić się przed naturalnie występującymi w nim wolnymi rodnikami. Jeśli nie zostaną "zneutralizowane", reaktywne formy tleny niszczą komórki i powodują tak zwane rodnikowe starzenie się skóry. Ich destrukcyjnemu działaniu możemy przeciwdziałać stosując kosmetyki zawierające antyoksdanty:

  • witaminę E, która neutralizuje wolne rodniki, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, chroni przed zniszczeniem lipidy naskórka oraz włókna kolagenowe i elastynowe,
  • koenzym Q10 zwiększa zdolność komórek skóry do regeneracji i chroni ich mitochondria przed wolnymi rodnikami,
  • polifenole (np. resweratrol), które nie tylko chronią skórę przed działaniem wolnych rodników, ale też działają przeciwzapalnie i poprawiają mikrocyrkulację naczyń krwionośnych oraz
  • witaminę C, która wykazuje właściwości antyoksydacyjne w połączeniu z witaminą E.

Pokochaj witaminę C

Witamina C jest nie tylko silnym przeciwutleniaczem, ale też na kilka innych sposób chroni skórę przed brzydkim wyglądem. Przede wszystkim poprawia koloryt cery, delikatnie ją rozjaśniając. Ponadto działa przeciwzapalnie, co czyni ją składnikiem szczególnie poszukiwanym przez tych, którzy borykają się z tak zwanym trądzikiem osób dorosłych. Witamina C stymuluje też syntezę kolagenu, zmniejszając tym samym widoczność zmarszczek.

Zaufaj kwasom

Kwasy (stopniowo) warto wprowadzić do swojej codziennej pielęgnacji, żeby poprawić gęstość skóry, wygładzić ją i uczynić bardziej sprężystą. Dobrze jest używać peelingów kwasowych w postaci toników, którymi (w zależności od składu i stężenia) przeciera twarz kilka razy w tygodniu lub codziennie. Polecamy zwłaszcza:

  • kwas glikolowy, który rozjaśnia pojawiające się z wiekiem przebarwienia, czyni skórę bardziej elastyczną i spłyca zmarszczki,
  • nawilżający i złuszczający kwas mlekowy,
  • rozjaśniający przebarwienia i działający antyoksydacyjnie kwas azelainowy oraz
  • znany ze swoich właściwości antyoksydacyjnych kwas ferulowy, który także stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, zmniejszając widoczność zmarszczek.

Zobacz także: Te cuda likwidują trądzik i... zmarszczki. Sprawdź, czego szukać w drogerii!

Zostań fanką retinolu

Retinol to jeden z najskuteczniejszych składników przeciwstarzeniowych. Witamina A i jej pochodne stymulują wytwarzanie elastyny i kolagenu oraz powstawanie w skórze nowych naczyń krwionośnych. Ponadto hamują naturalne procesy degeneracyjne kolagenu. Tym samym retinol i jego pochodne nie tylko spłycają istniejące zmarszczki, ale też zapobiegają powstawaniu nowych.

Nie rozstawaj się z filtrami

O regularnym stosowaniu kremów z filtrem SPF powinno się pamiętać zawsze i na długo przed 30. urodzinami. Ale po 30-ce ich używanie to absolutny mus! Dlaczego? Ze względu na tak zwane fotostrzenie się skóry. Wytwarzane przez słońce promieniowanie ultrafioletowe przyczynia się do powstawania większej ilości wolnych rodników, które przyspieszają starzenie się skóry. Ponadto, promieniom słonecznym "zawdzięczamy" zaburzenia pigmentacji, w tym kojarzone ze starością przebarwienia. Intensywne wystawianie się na słońce powoduje także zmianę jakości skóry, która staje się sucha, mniej sprężysta i elastyczna oraz ma poszerzone pory i naczynia krwionośne.

Kosmetyki z wymienionymi przez nas aktywnymi składnikami oraz ochrona przeciwsłoneczna powinny nie tylko opóźnić starzenie się skóry, ale też poprawić jej wygląd i zdrowie.

Zobacz także: Ten składnik kosmetyków sprawi, że twoja skóra nie będzie się przetłuszczać, ani marszczyć!

Zdjęcie główne: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

4 sierpnia 2020, 22:52

Nasze propozycje