Poprzedni artykuł: Mity na temat pielęgnacji skóry zimą! Na pewno wierzysz w kilka z nich... Następny artykuł: Hity do 15 zł! Krem do oczyszczania cery - jak zaliczył redakcyjny tes...

W twoim mieście rośnie stężenie smogu i nie wiesz, jak teraz dbać o skórę? Powinnaś odstawić krem... przeciwzmarszczkowy!

Smog jest szkodliwy dla zdrowia, a więc także dla skóry. Jak chronić naszą urodę, gdy poziom zanieczyszczenia powietrza niebezpiecznie rośnie?

Co smog robi ze skórą?

W ostatnich dniach dużo mówi się o rosnącym problemie ze smogiem, który utrzymuje się w wielu polskich miastach. Chemiczny koktajl szkodliwych substancji ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie - m.in. upośledza funkcje obronne dróg oddechowych, zwiększając ryzyko infekcji. Wobec smogu nie pozostaje obojętna też nasza skóra - zanieczyszczenia są jednym z przyczyn stresu oksydacyjnego, który wydatnie przyspiesza jej starzenie!

Badania jednoznacznie stwierdzają, że skóra osób żyjących w zanieczyszczonym środowisku jest w gorszym stanie, niż tych, którzy zamieszkują na mniej zanieczyszczonych obszarach, nawet jeśli stosują oni podobną pielęgnację. Długofalowo oznacza to jedno, że skóra, która żyje w smogu szybciej się starzeje - mówi dr Joanna Suseł specjalista dermatolog i ekspert medycyny estetycznej z Centrum WellDerm.

Obecna sytuacja jest jeszcze trudniejsza ze względu na panujące warunki atmosferyczne - niskie temperatury dodatkowo uszkadzają warstwę ochronną skóry, zwiększając utratę wilgoci i ryzyko wystąpienia podrażnień. Tak osłabiona skóra jest jeszcze bardziej podatna na wpływ szkodliwych substancji zawartych w smogu. W efekcie możemy spodziewać się takich objawów, jak nadwrażliwość, szorstkość, brzydki koloryt a nawet wzrost liczby niedoskonałości i reakcje alergiczne.

Jak możemy się chronić?

W okresie zwiększonego zanieczyszczenia powietrza eksperci zalecają połączenie pielęgnacji antyoksydacyjnej z działaniami ochronnymi. Na oczyszczoną skórę nakładamy serum z antyoksydantami np. witaminą C, E, kwasem ferulowym, floretyną. Następnie sięgamy po krem typu cold cream, który odbuduje i wzmocni barierę ochronną skóry, a przy okazji zapobiegnie parowaniu wody z naskórka – radzi Justyna Szostak, kosmetolog z Centrum WellDerm. Co ciekawe, poleca się też rezygnację z dotychczas stosowanych kremów przeciwzmarszczkowych, zastępując je wspominanymi wyżej produktami. Dlaczego?

Mianem "cold cream" (przykładowe kosmetyki znajdziecie na dole artykułu) określamy emulsje o tłustej, półprzepuszczalnej konsystencji. Nazwa pochodzi od uczucia chwilowego chłodu, jakie wywołują takie produkty podczas kontaktu ze skórą. Cechą charakterystyczną cold cream jest bogata formuła, gwarantująca silne odżywienie i zarazem ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak mróz czy smog. Stosując tego typu krem dostarczamy skórze dostateczną porcję nawilżenia - dodatkowe preparaty przeciwzmarszczkowe stają się po prostu zbędne.

Dodatkowym wsparciem dla skóry narażonej na działanie smogu będą też zabiegi w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. Eksperci rekomendują zabiegi wieloetapowe, podczas których skóra jest poddawana zintensyfikowanemu działaniu preparatów antyoksydacyjnych oraz mezoterapię.

Czy w Waszym mieście występuje problem smogu? Jak sobie z nim radzicie?

Zobacz też: Butelka wody gazowanej uratuje skórę. I wcale nie musisz jej pić :)

Zobacz wysoko oceniane cold cream z KWC:

Polecany film


Zobacz także

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

24 marca 2019, 07:49

Zobacz także

Nasze propozycje