Poprzedni artykuł: Dzięki temu lekkiemu kosmetykowi nie musisz się martwić suchymi skórka... Następny artykuł: Popularny składnik kosmetyków może szkodzić twojej cerze. Sprawdź, jak...

Masz skórę wrażliwą? Lepiej tego nie rób

Pielęgnacja, , tagi: skóra wrażliwa, dermokosmetyki, Cetaphil
Jeżeli masz skórę wrażliwą, z pewnością wiesz, jak niewdzięczna potrafi być w pielęgnacji. Co należy, a czego nie wolno nam robić, aby nie nasilić problemu?

Pieczenie, swędzenie, zaczerwienienia – to tylko niektóre z wielu możliwych reakcji skóry wrażliwej na nowy kosmetyk czy zmiany temperatury. Ten typ skóry wymaga specjalnej ochrony i wyrobienia pewnych nawyków pielęgnacyjnych. I choć powinny różnić się w zależności od konkretnego przypadku, jest kilka ogólnych zasad, których warto przestrzegać.

Do występowania kolejnych podrażnień przyczynia się na pewno:

Niedostateczne nawilżanie

Każdy, kto ma skórę wrażliwą, bez wątpienia zgodzi się z tym, że już niewielka ilość kosmetyku nawilżającego przynosi podrażnionej skórze natychmiastową ulgę. Robiąc to regularnie redukujemy objawy wrażliwości i zapobiegamy ich ponownemu pojawieniu się. Należy nawilżać ją od wewnątrz (nie zapominajmy o piciu wody), jak i z zewnątrz, w czym pomogą nam np. odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji. Odpowiednie, czyli jakie? To zależny od danego przypadku, ale zaleca się stosowanie produktów aptecznych. Wizażanki bardzo przychylnie wypowiadają się m.in. na temat dermokosmetyków Cetaphil:

Cetaphil MD zaczęłam używać z polecenia mojej dermatolog w trakcie kuracji retinoidami. Przez całą kurację nie miałam ŻADNYCH suchych skórek czy uczucia ściągnięcia. Bardzo wydajny, pierwsze opakowanie stosowałam tylko na twarz i zużycie go zajęło mi 9 miesięcy (tyle ile trwała moja kuracja retinoidami), a nie żałowałam sobie go na twarz, zwłaszcza wieczorem. Aktualnie kupiłam drugie opakowanie i jak na razie nie zamierzam zmieniać go na inny krem. Twarz jest gładka, nawilżona. Dodatkowo jest świetny pod minerały – pisze Bjutifullovesong.

Dermokosmetyki Cetaphil są delikatne dla skóry i jej nie obciążają. Sprawiają, że wygląda zdrowo i promiennie, a także jest mniej podatna na uszkodzenia.

Są dedykowane skórze wrażliwej oraz uszkodzonej w przebiegu różnych schorzeń dermatologicznych, a preparat Cetaphil PS Lipoaktywny sprawdza się nawet po zabiegach kosmetycznych. Produkty Cetaphil można też oczywiście stosować do codziennej pielęgnacji - nawet, jeżeli nie występują problemy skórne. 

Lekceważenie porad dermatologa

Zamiast testować po kolei wszystkie dostępne opcje kosmetyczne, umów się na konsultację dermatologiczną. Dzięki zdiagnozowaniu potencjalnych przyczyn problemu i wdrożeniu odpowiedniego leczenia, będziemy w stanie mu zapobiec. Kto wie, może nieświadomie same robimy sobie krzywdę. 

Stosowanie przypadkowych kosmetyków

Nikt z nas nie powinien sięgać po pierwsze lepsze kosmetyki, ale dla osób ze skórą wrażliwą konsekwencje używania przypadkowych produktów mogą być naprawdę poważne. Oprócz porad dermatologa, podczas swoich wyborów zawsze kieruj się zasadą „less is more” – im mniej kosmetyków, za to dobrze dobranych do rodzaju cery i wzajemnie się uzupełniających, tym mniejsze ryzyko powstania niepożądanych reakcji. 

Brak systematyczności w pielęgnacji

Stosowane kosmetyki nigdy nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, jeżeli nie będziemy używać ich tak jak należy. Regularna pielęgnacja uodparnia skórę na szkodliwe czynniki, przed kontaktem z którymi nie zawsze jesteśmy w stanie się uchronić.

Zbyt intensywne oczyszczanie

Osoby borykające się z objawami wrażliwości powinny stawiać na delikatne preparaty myjące, które koją skórę i jej nie podrażniają. Do takich produktów należy m.in. emulsja micelarna Cetaphil EM - dzięki zawartości miceli, skutecznie oczyszcza, a równocześnie nie narusza naturalnej bariery ochronnej skóry. Do tego uelastycznia skórę i zwiększa jej odporność.

Ze szczególną rozwagą należy podchodzić do peelingów – dotyczy to przede wszystkim przypadków, w których wrażliwość objawia się tendencją do wyprysków. Kosmetyki ścierające mogą naruszyć warstwę ochronną skóry, a przez to zaostrzyć stan zapalny i spowodować wysyp krostek.

Nie najlepsze jest także przecieranie twarzy ręcznikiem – gromadzą się w nim baterie, które mogą pogorszyć kondycję skóry.

A ty jak radzisz sobie ze skórą wrażliwą? Trzymasz się powyższych zasad?

materiał powstał we współpracy z marką Cetaphil

zdjęcia: mat. prasowe, iStock


Zobacz także

Nasze propozycje