Poprzedni artykuł: Jak aplikować perfumy? Mini poradnik dla początkujących Następny artykuł: Jak pielęgnować skórę pod pachami?

Pielęgnacja skóry zależy od pory dnia. Co robisz źle?

Nie jest tajemnicą, że kondycja skóry zmienia się w zależności od trwającej pory roku. Jej rutynowa pielęgnacja wszak nie bez powodu dostosowywana jest do zmieniających się warunków atmosferycznych.

Nasza cera zmienia się jednak każdego dnia i nie chodzi tu bynajmniej o to, że każdego dnia jest inna. Wręcz przeciwnie – zmiany zachodzą o różnych porach. Według zespołów badawczych firmy Neutrogena przechodzi ona szereg przemian, co wymusza na nas rozwiązywanie jej przeróżnych potrzeb. Zobaczcie, jak dostosować się do jej cyklu i wprowadzić, jak najbardziej kompleksową codzienną pielęgnację skóry.

Rano

Jak już pewnie sama zauważyłaś, kiedy się budzisz, skóra jest zwykle sucha i odwodniona. To wszystko z powodu zachodzącej w nocy transepidermalnej utraty wody. Co więcej, rankiem zamiast ją minimalizować, często jeszcze bardziej ją nasilamy. W jaki sposób? Biorąc poranny, gorący prysznic, ryzykujemy, że para wodna zaszkodzi barierze ochronnej skóry. Innymi słowy, powinnyśmy stosować kremy uszczelniające płaszcz lipidowy, który chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Pamiętajcie też o stosowaniu kosmetyków z filtrami SPF – rano skóra ma zmniejszoną zdolność do regeneracji, co oznacza, że jest bardziej podatna na uszkodzenia.

Popołudnie

Przed południem skupiamy się zwykle na pracy. Jak to w życiu bywa, bombardowane e-mailami czy przeróżnymi zadaniami do wykonania marzymy wyłącznie o kawie, która mogłaby chociaż na moment zredukować ból głowy. Tempo naszego działania ma jednak przełożenie na stan skóry. Wzrost poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu, prowadzi do nadprodukcji sebum.

Efekty? Spływający makijaż i wypryski, o świecącej się twarzy nie wspominając. Skóra jest wówczas bardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych, a więc m.in. promieniowania słonecznego. Jeśli więc wychodzimy na zewnątrz, dobrze pamiętać o tym, by nakładanie produktu z SPF powtarzać także w ciągu dnia.

Noc

Jeśli dzień lubimy zakończyć wizytą na siłowni, nie zapominajmy, że pot obniża zawartość lipidów w skórze, a spocone ubrania są siedliskiem bakterii. Nie bez znaczenia są też inne wieczorne aktywności. Jeśli po prysznicu ograniczymy się do siedzenia przed telewizorem i zabawy telefonem komórkowym, możemy tego później pożałować. Dlaczego? Otóż wydzielane przez nie światło jest przyczyną niespokojnego snu, a to właśnie nocą skóra regeneruje się najintensywniej.

Czytaj też: HIT! 10 kosmetyków nawilżających do twarzy

zdjęcia: Fotolia

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

18 marca 2019, 18:32

Zobacz także

Nasze propozycje