Poprzedni artykuł: Tatuaż dla kobiety – najładniejsze wzory i najlepsze miejsca Następny artykuł: Maseczka na trądzik - jak wykonać i jak działa domowa maska z bazylii?

Pielęgnacja twarzy – jak dbać o cerę

Pielęgnacja twarzy powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb i rodzaju skóry. Niezależnie jednak od tego, jaką mamy cerę, by była ona zadbana, musimy ją regularnie oczyszczać, nawilżać i zabezpieczać przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

Skóra składa się z trzech warstw (naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej) i ma grubość od 0,5 mm do 5 mm. Najgrubsza jest na piętach, a najcieńsza na powiekach. Skóra twarzy wymaga szczególnej troski przede wszystkim dlatego, że jest ona mocno wyeksponowana i solidnie eksploatowana. Skóra pokrywająca pozostałe części naszego ciała jest zazwyczaj osłonięta i tym samym chociaż częściowo zabezpieczona przed szkodliwymi działaniem czynników środowiskowych. 

Pod skórą twarzy znajduje się także blisko 70 bardzo aktywnych mięśni odpowiedzialnych między innymi za mruganie oczami, żucie czy mimikę. Ich aktywność oraz postępujące z czasem wiotczenie przyczynia się do starzenia się twarzy – pojawiania się na niej zmarszczek, zmiany jej owalu. Odpowiednia pielęgnacja twarzy sprawi, że nasza skóra będzie zdrowsza, a oznaki upływu czasu pojawią się na niej później.

Jak pielęgnować twarz?

Żeby twarz wyglądała dobrze, trzeba o nią dbać regularnie, dostosowując rutynę pielęgnacyjną i kosmetyki do potrzeb i rodzaju naszej cery. Inaczej będziemy zajmować się cerą suchą lub odwodnioną, a inaczej mieszaną. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na prostą pielęgnację, czy też złożony rytuał w stylu koreańskim, zawsze musimy:

  • oczyszczać twarz,
  • nawilżać skórę,
  • złuszczać ją oraz
  • zabezpieczać przed promieniowaniem ultrafioletowym.

To na jaką zdecydujemy się metodę oczyszczania cery oraz kosmetyki do jej nawilżania czy złuszczaniauzależniamy od indywidualnych cech i potrzeb naszej skóry. To ze względu na nie będziemy wybierać produkty z mniej lub bardziej aktywnymi składnikami oraz cięższą lub lżejszą konsystencją.

Wraz z upływem czasu lub w związku z problemami, z jakimi boryka się nasza skóra, możemy wzbogacić pielęgnację twarzy o zabiegi wykonywane w domu lub w salonie kosmetycznym. My szczególnie polecamy nawet samodzielnie wykonywane:

Dzięki tym dodatkowym zabiegom poprawimy elastyczność i sprężystość mięśni twarzy oraz pokrywającej je skóry. Regularne wykonywanie takich zabiegów, wraz z wprowadzeniem do rytuału pielęgnacyjnego kosmetyków zawierających antyoksydanty i retinol, pozwoli twarzy na dłużej zachować młodość. 

Zobacz także: K-Beauty czy J-Beauty? Sprawdź, na czym polega japońska pielęgnacja!

Pielęgnacja twarzy przynosi rezultaty tylko wtedy, gdy jest odpowiednia dla naszej cery oraz regularna. Nie wolno jednak zapominać o tym, że równie ważne jak wszystkie czynności pielęgnacyjne są styl życia i dieta. Przewlekły stres, zarwane noce, nieodpowiednie jedzenie, zbyt małe ilości wypijanej wody oraz używki – to wszystko pojawia się na naszych twarzach pod postacią poszarzałej lub przesuszonej cery, stanów zapalnych, zmarszczek.

Zdjęcie główne: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

10 lipca 2020, 10:57

Nasze propozycje