Poprzedni artykuł: Maseczka z węgla - najlepsze przepisy Następny artykuł: Miód na twarz - jak działa, jak stosować

Pieprzyki – jak je usunąć?

Pielęgnacja, , tagi: pieprzyki
Pieprzyki mogą być wycinane, usuwane laserem lub "wypalane" prądem. Metodę usuwania pieprzyków wybiera lekarz dermatolog po badaniu dermatoskopowym.

Pieprzyki, czyli wrodzone lub nabyte zmiany barwnikowe na skórze, mogą być zarówno problemem estetycznym, jak i zdrowotnym. Można je usuwać, a czasami wręcz trzeba. Usunięcie pieprzyka powinna poprzedzić konsultacja dermatologiczna, a w niektórych wypadkach po zabiegu konieczne jest także badanie histopatologiczne i regularne wizyty kontrolne. 

Fot.: iStock

Kiedy można, a kiedy trzeba usunąć pieprzyk?

W większości pieprzyki to niegroźne zmiany powstałe na skutek nadprodukcji i nagromadzenia w jednym miejscu melaniny – barwnika, który odpowiada za kolor naszej skóry. Ma je każdy, z niektórymi się rodzimy, a inne nabywamy z czasem, głównie na skutek wystawiania się na działanie promieni słonecznych.

Jeżeli pieprzyk nam się nie podoba, można go usunąć. Ale są sytuacje, w których pozbycie się znamiona barwnikowego jest wręcz konieczne. Profilaktycznie usuwa się te pieprzyki, które są narażone na regularne drażnienie (np. przez ramiączko stanika). Istnieje bowiem ryzyko, że po pewnym czasie mogą one zrakowieć, czyli zamienić się w nowotwór złośliwy. 

Usuwa się również pieprzyki, które zdaniem dermatologa wyglądają i "zachowują" się podejrzanie. Do usunięcia pieprzyka kwalifikuje:

  • jego asymetryczny kształt, 
  • nierówna, postrzępiona krawędź,
  • nierównomierny lub zbyt ciemny (prawie czarny) kolor,
  • wielkość, a konkretnie średnica powyżej 6 mm,
  • jego powiększenie się.

Koniecznie trzeba pokazać dermatologowi pieprzyk, który:

  • swędzi,
  • jest otoczony czerwoną obwódką,
  • rośnie,
  • zmienia swój kształt, 
  • krwawi.

W jaki sposób usunąć pieprzyki?

Wybór metody usuwania pieprzyka zależy od jego rodzaju. Jeżeli jest to znamię łagodne i wypukłe, którego chcemy się pozbyć ze względów estetycznych lub profilaktycznie, używany jest do tego laser. 

Wtedy wiązka światła powoduje odparowywanie zmiany. Zabieg jest mało inwazyjny, nie dochodzi w trakcie niego do krwawienia i nie ma konieczności zakładania szwów. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym i nie zostaje po nim blizna.

Pieprzyki atypowe, które mogą rozwinąć się w nowotwór złośliwy, są wycinane. Zabieg poprzedza znieczulenie miejscowe, zmiana jest wycinana z marginesem zdrowej skóry wokół niej, a powstała ranka zaszywana. Wycięty pieprzyk jest badany przez lekarza patomorfologa, który sprawdza, czy nie był on nowotworem złośliwym. Po takim usunięciu pieprzyka może zostać blizna. Wycinane są także pieprzyki płaskie.

Szczególnym rodzajem zmian są tak zwane pieprzyki czerwone, które najczęściej są naczyniakami. Je usuwa się laserowo lub podczas zabiegu elektrokoagulacji, czyli wypalania tkanki prądem o wysokiej częstotliwosci.  

Zobacz także: Kurzajki to nieestetyczne brodawki pojawiające się najczęściej na dłoniach i stopach. Sprawdź, skąd się biorą i jak się ich pozbyć!

Zdjęcie główne: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

30 maja 2020, 11:32

Nasze propozycje