Poprzedni artykuł: Co pryszcze mówią o twoim zdrowiu? Miejsce pojawienia się krostki ma z... Następny artykuł: Instagram podbija nowy trend - Januhairy. Kobiety dumnie prezentują ni...

Twoje wargi są popękane? Możliwe, że to przez... pomadkę pielęgnacyjną!

Nieodpowiednia pomadka pielęgnacyjna, zamiast ochronić twoje usta, przyczyni się do ich pękania. Sprawdź, jakimi kosmetykami skutecznie ochronisz wargi przed mrozem!

Ciągle smarujesz usta pomadką pielęgnacyjną lub balsamem, a one nie przestają pękać? Zanim zwalisz winę na bezlitosną zimę, uważnie przyjrzyj się używanym przez siebie kosmetykom. Możliwe, że pomadka ochronna, którą wybrałaś, zamiast chronić twoje wargi, przyczynia się do ich pękania. Kosmetyki zawierające w swoim składzie głównie humektanty nie sprawdzą się w trudnych warunkach pogodowych (i nie tylko!). Bez tłustego dodatku, zamiast nawilżyć usta, spowodują ich przesuszenie i niejednokrotnie bolesne pękanie.

Zobacz także: Masz suche, spękane usta? Nie ma lepszego ratunku niż ten hit za około 10 zł!

Które pomadki pielęgnacyjne mogą zaszkodzić wargom?

Nie przysłużą się ustom pomadki i balsamy pielęgnacyjne, w których składzie humektantom nie towarzyszą w dużej ilości tłuste składniki. Dlaczego? Bo humektanty, czyli na przykład kwas hialuronowy, gliceryna czy glikol, pozostawione same sobie zamiast dostarczać skórze wodę, będą ją z niej wyciągać. Substancje higroskopijne, a tym właśnie są humektanty, wiążą cząsteczki wody ze swojego otoczenia. Nałożone na skórę, magazynują w niej tę pobraną wilgoć - ale tylko pod warunkiem, że nie pozwoli się jej odparować!

Taką funkcję pełnią substancje okluzyjne, tworzące na powierzchni skóry tak zwany film hydrofobowy, zapobiegający odparowywaniu z niej wody. Jeżeli tego filmu zabraknie i wilgoć odparuje, "spragnione" wody humektanty pobiorą ją ze skóry, powodując jej przesuszenie.

Zobacz także: Mity na temat pielęgnacji skóry zimą! Na pewno wierzysz w kilka z nich...

Chcąc pomóc, a nie zaszkodzić swoim wargom, szukaj pomadek ochronnych, w których - obok kwasu hialuronowego czy gliceryny - na wysokich pozycjach w składzie znajdować będą się substancje tworzące tłustawy film - wosk pszczeli, lanolina, jojoba, wosk caranuba, parafina, olej mineralny, palmitynian cetylu czy mirystynian izopropylu.

zdjęcia: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

20 kwietnia 2019, 00:22

Zobacz także

Nasze propozycje