Poprzedni artykuł: Moc oczyszczania bez podrażniania Następny artykuł: Laureaci KWC na przestrzeni lat: kosmetyki do cery tłustej i trądzikow...

Przedłużanie rzęs wcale nie jest bezpieczne! Inne zabiegi też szkodzą

Wyzbycie się złych nawyków może być trudne do wykonania. Jak to niektórzy mawiają, nie ma jednak rzeczy niemożliwych. Sama świadomość tego, że niektóre złe nawyki kosmetyczne mogą siać spustoszenie w zdrowiu, działa na wyobraźnię, a wreszcie i motywację. Które przyzwyczajenia lepiej porzucić, jeśli na sercu leży nam dobro nas samych?

Korzystanie ze starych produktów do makijażu

Konieczność rozstania się ze swoim ulubionym kosmetykiem może być bolesna, ale po pewnym czasie jest niestety nieunikniona. To, że nie wykorzystało się całej zawartości, nie zmienia faktu, że przechowywane zbyt długo produkty stają się pożywką dla bakterii powodujących wypryski, infekcje i zaczerwienienie oczu. Trwałość podkładu po otwarciu opakowania wynosi od 6 miesięcy do roku, kosmetyku do ust i ołówka do brwi rok, tuszu do rzęs trzy miesiące, a cienia do powiek – od trzech do sześciu miesięcy. Zaskoczone?

Wyrywanie wrastających włosków

Jeśli ktoś sięga po pęsetę jak tylko zauważy oznaki wrastania włosków, może sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc. Niestety, samodzielne próby ich wyrywania, zwłaszcza w obszarach, gdzie skóra jest bardzo delikatna, mogą prowadzić do powstawania blizn, a nawet do infekcji. Zamiast ryzykować pojawieniem się problemu i nieumiejętnymi staraniami jego rozwiązania, lepiej spróbować prewencji. Aby ograniczyć ryzyko wrastania włosków, przed depilacją należy stosować peelingi bądź preparat z kwasem glikolowym lub salicylowym.

Przedłużanie rzęs

Długie, podkręcone rzęsy raczej nigdy nie wyjdą z mody, ale to jeszcze nie powód, by nadawać im charakteru za wszelką cenę. Czasami zdecydowanie lepiej ograniczyć się do dobrego tuszu. Według niedawno opublikowanego badania przeprowadzonego przez brytyjski College of Optometrists wielokrotne przedłużanie rzęs może powodować łysienie trakcyjne, czyli stan, w którym włosy wypadają wskutek powtarzanego, nadmiernego nacisku na mieszki włosowe. Jeśli jednak ktoś preferuje przedłużanie, niech co kilka miesięcy zrobi sobie przerwę i da swoim rzęsom nieco odetchnąć. Powstałe już szkody można wówczas skorygować za pomocą odżywki.


Żelowy manicure

Manicure żelowy i hybrydowy jest bardzo wygodny, jednak nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Nie od dziś wiadomo, że promieniowanie UV jest rakotwórcze i lampa, która przyspiesza schnięcie lakieru oraz przedłuża jego trwałość nie jest tu żadnym wyjątkiem. Według Skin Cancer Foundation ryzyko zachorowania na raka skóry spowodowanego z promieniowaniem ultrafioletowym emitowanym przez lampę do paznokci jest bardzo niskie, ale to nie znaczy, że nie istnieje ono w ogóle.

Wyrywanie skórek

Jeśli ktoś ma nerwowy nawyk skubania skórek wokół paznokci, powinien wziąć na wstrzymanie. Wyrywanie skórek prowadzi nie tylko do niszczenia łożyska paznokcia. Skórki chronią zatokę paznokcia przed infekcją, więc ich uporczywe zdzieranie zwiększa ryzyko np. zakażenia paznokci pałeczką ropy błękitnej. Tak jak skaleczenie może być przyczyną zakażenia, tak i może do niego doprowadzić ranka w okolicach paznokci.

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

22 stycznia 2019, 23:43

Zobacz także

Nasze propozycje