Poprzedni artykuł: Chcesz skutecznie oczyścić skórę z zaskórników? Szukaj kosmetyków z ty... Następny artykuł: Powstała mgiełka dla strefy intymnej. Jak ona działa?

Uwaga na acne mechanica! Sprawdź, jak uniknąć trądziku mechanicznego

Acne mechanica najczęściej uprzykrza życie osobom regularnie uprawiającym sport. Na szczęście nie trzeba rezygnować z fitness klubu, żeby się go pozbyć!

Mają go najczęściej piłkarze, skrzypkowie, dzieci chodzące do szkoły i osoby otyłe. Acne mechanica można się też nabawić regularnie chodząc na siłownię lub do fitness klubu. Od razu jednak uprzedzamy – trądzik mechaniczny nie jest zaraźliwy! Nabywa się go na skutek pocierania skóry, a pozbyć się go można zwykle łatwiej niż innych form trądziku.

Co to jest trądzik mechaniczny?

Acne mechanica to odmiana trądziku pospolitego. Charakterystyczne dla trądziku mechanicznego gródki, krostki i zaskórniki mogą pojawiać się pojedynczo lub w dużych skupiskach. Powstają na skutek pocierania skóry i zatykania ujść gruczołów łojowych. A pojawiają się zwykle na plecach, udach, ramionach... 

Skrzypek może mieć krostki na brodzie i przy obojczyku, czyli w miejscach, gdzie przyciska do ciała skrzypce. Piłkarzowi trądzik mechaniczny może pojawić się na piszczelach, czyli tam, gdzie pod getrami ma ochraniacze. Osoba, która dźwiga ciężary, leżąc na ławeczce na siłowni ryzykuje, że wypryski pojawiają się jej na plecach. Pryszcze na ramionach może mieć dziecko noszące regularnie plecak. A na zaskórniki na wnętrzach ud najbardziej narażone są osoby otyłe, które chodząc, ocierają nogę o nogę.

Jak leczyć acne mechanica?

Trądzik mechaniczny – jak niektóre inne odmiany trądziku – jest często efektem złych nawyków. Nie znaczy to jednak, że aby uniknąć problemów ze skórą, powinno się zrezygnować z uprawiania sportu czy zamienić plecak na torbę! Wystarczy stosować się do kilku zasad:

  • regularnie zmieniać odzież sportową,
  • myć się zaraz po ćwiczeniach,
  • pielęgnować miejsca zagrożone trądzikiem mechanicznym odpowiednimi kosmetykami zawierającymi na przykład olejek z drzewa herbacianego lub kwas salicylowy,
  • na co dzień nosić ubrania z naturalnych tkanin (np. bawełny).

Leczenie acne mechanica, tak jak na przykład leczenie trądziku grzybiczego, wymaga odpowiedniego podejścia i często także wsparcia specjalisty. Jeśli stosowanie kosmetyków z działającymi antybakteryjnie kwasem salicylowym, olejkiem z drzewa herbacianego czy nadtlenkiem benzoilu nie pomaga, konieczna jest wizyta u dermatologa. A ten może do leczenia trądziku mechanicznego zalecić nawet antybiotykoterapię

Zobacz także: Nowe podejście do leczenia trądziku! W jego zwalczaniu mają pomagać drożdże i bakterie. 

Zdjęcie główne: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

21 listopada 2019, 22:43

Nasze propozycje