Poprzedni artykuł: Julia Wieniawa zdradziła, jak przygotowuje cerę do sesji zdjęciowej! Następny artykuł: Francuskie nowości w azjatyckim stylu. Twoja skóra je pokocha!

Hiperhydroza to wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość... Sprawdź, czy jej nie masz i jak ją leczyć!

Nadpotliwość to wyjątkowo uciążliwa dolegliwość. Warto jest traktować ją poważnie nie tylko ze względu na dyskomfort swój i otoczenia...

Pocenie, choć tak uciążliwe dla nas i czasami też otaczających nas ludzi, jest nam bardzo potrzebne. Wydzielające pot gruczoły regulują ciepłotę ciała i to dzięki nim nie dochodzi do przegrzania organizmu i udaru. Ale gdy gruczoły potowe pracują zbyt intensywnie, zaczynamy pocić się bardziej niż powinniśmy i - co za tym idzie - brzydko pachnieć. Jednak nieprzyjemny zapach to nie największe zagrożenie związane z hiperhydrozą! Czasami ta dolegliwość jest skutkiem ubocznym poważnej choroby.

Fot.: iStock

Zobacz także: Antyperspirant czy bloker pocenia się? Podpowiadamy, co wybrać!

Jak radzić sobie z nadpotliwością?

Każdy człowiek posiada od dwóch do czterech milionów gruczołów potowych. Z efektami ich normalnej pracy, czyli umiarkowanym i uzasadnionym zwykle warunkami pogodowymi poceniem się możemy sobie poradzić za pomocą antyperspirantów. Jeśli jednak wydzielają one nadmierną ilość potu i pocimy się zdecydowanie bardziej niż inni ludzie, to cierpimy na hiperhydrozę. Zwykle pierwsze objawy nadpotliwości pojawiają się w okresie dojrzewania, a ich największe nasilenie przypada między 20. a 30. rokiem życia.

Nadmierne pocenie może mieć podłoże genetyczne lub być efektem chorób, zaburzeń metabolicznych lub wynikiem niepożądanego działania pewnych leków. Nadpotliwość może pojawić się przy:

  • chorobie hormonalnej (np. nadczynności tarczycy),
  • metabolicznej (np. cukrzycy),
  • neurologicznej (np. chorobie Parkinsona),
  • infekcjach wirusowych lub bakteryjnych (np. gruźlicy).

Dezodoranty i nawet najlepsze antyperspiranty mogą nie poradzić sobie z hiperhydrozą. Rozwiązaniem mogą być dobrane przez dermatologa dermokosmetyki lub specjalny zabieg wykonany w gabinecie medycyny estetycznej. Rozwiązaniem dla osób cierpiących na nadpotliwość może być:

  • jontoforeza (jonoforezy) polegająca na wprowadzeniu do skóry ładunku elektrycznego (jonu), który powoduje w niej zmiany chemiczne,
  • ostrzykiwanie toksyną botulinową (botoks), która blokuje nerwy odpowiadające za stymulowanie pocenia się,
  • laseroterapia, w trakcie której gruczoły potowe zostają zniszczone za pomocą energii cieplnej.

Zdjęcie główne: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

23 sierpnia 2019, 19:20

Nasze propozycje