Poprzedni artykuł: Uda szczuplejsze o 2 cm? Zobacz, jak Julia Kamińska błyskawicznie odch... Następny artykuł: Absolutny hit lata! Ty też musisz mieć ten kosmetyk

Żaden podkład nie pokrywa twoich rozszerzonych porów? Sprawdź, czy możesz je zmniejszyć

Gdy pory skóry stają się widoczne, trzeba się nieźle napracować, żeby znów przestały rzucać się w oczy. Dlatego lepiej ich poszerzaniu się zapobiegać. Sprawdź, jak to zrobić!

Choć tak przez nas nielubiane, są nam i naszej skórze bardzo potrzebne. Pory są ujściem dla włosów oraz otworami, przez które z organizmu wydostaje się regulujący jego temperaturę pot, nawilżający skórę łój oraz szkodliwe produkt przemiany materii. Pomimo wszystkich tych ich zasług, nie ma chyba osoby, która nie chciałaby, żeby pory na jej twarzy zniknęły lub chociaż stały się prawie niewidoczne. I do pewnego stopnia można tę potrzebę zrealizować...

Fot.: iStock

Zobacz także: To dzięki temu zabiegowi Natalia Siwiec ma skórę z niewidocznymi porami i bez zaskórników!

Dlaczego pory skóry są widoczne?

Prawie niewidoczne pory mają zwykle osoby o cerze normalnej i suchej. Za to widoczne pory towarzyszą skórze mieszanej i tłustej. Ich widoczność to skutek poszerzenia ujść gruczołów łojowych i efekt uboczny nadmiernego wydzielania sebum. Poszerzone pory towarzyszą często trądzikowi, są efektem nieprawidłowej pielęgnacji oraz wystawiania skóry na działanie wysokich temperatur lub promieni słonecznych. Jak temu zapobiec?

Jak pielęgnować skórę, by pory nie poszerzały się?

Do poszerzenia się porów skóry możemy doprowadzić nie dość dokładnie ją oczyszczając i obciążając ją zbyt tłustymi kosmetykami. Dlatego osoby z cerą mieszaną i tłustą powinny regularnie myć i złuszczać skórę oraz stosować lekkie kosmetyki nawilżające - najlepiej w postaci żelu.

Mycie twarzy gorącą wodą może nie tylko spowodować naruszenie naturalnej bariery wodno-lipidowej skóry, ale także przyczynić się do poszerzenia jej porów. Za to promienie słoneczne powodują poszerzenie ujść gruczołów łojowych i czynią pory bardziej widocznymi. Ponadto, wolne rodniki powstające w wyniku działania promieni UV uszkadzają włókna kolagenowe i elastynę, zmniejszając sprężystość i elastyczność skóry, i tym samym także powodując poszerzenie się jej porów.

Porom nie pomagają też nerwy. Stres i wydzielane w związku z nim hormony przyczynią się do zwiększonej produkcji łoju i co za tym idzie poszerzenia ujść gruczołów łojowych oraz samych porów.

Kosmetyki na rozszerzone pory

Por skóry, który się poszerzy, sam z siebie raczej nie wróci do poprzedniego stanu. Nie zwęzimy go też trwale za pomocą kosmetyków. Możemy jednak uczynić pory mniej widocznymi, regularnie stosując produkty pielęgnacyjne zawierające zmniejszające wydzielanie sebum:

Dobrze też dwa razy w tygodniu robić sobie maseczki z naturalnymi glinkami, które oczyszczają pory skóry i lekko je ściągają. Trzeba też przyzwyczaić się do kremów z filtrami UV, a twarz myć letnią lub wręcz chłodną wodą.

Zabieg i na rozszerzone pory

Jeśli chodzi o zwężanie porów, najlepszy i najbardziej trwały efekt uzyskamy poddając się profesjonalnym zabiegom pielęgnacyjnym. Specjaliści polecają zwłaszcza peelingi chemiczne z kwasem glikolowym, migdałowym, salicylowym i mlekowym lub Cosmelan, mikrodermabrazję, która oczyszcza pory i usuwa zapychające je zrogowaciałe komórki naskórka oraz laser frakcyjny.

Zdjęcie główne: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

17 sierpnia 2019, 12:34

Nasze propozycje