Poprzedni artykuł: Produkty Glov do kupienia w katalogach Avon! Na czym polega ta współpr... Następny artykuł: Pielęgnacja brody krok po kroku i w jakie kosmetyki warto zainwestować

Retinoidy – jak działają i jak ich używać?

Pielęgnacja,
,
, tagi: retinoidy
Retinoidy są niezwykle skuteczne w leczeniu trądziku i usuwania oznak starzenia się skóry. Jednak ich nakładanie może być niebezpieczne. Jak działają i w jaki sposób stosować retinoidy?

Retinoidy to pochodne witaminy A, które posiadają właściwości regeneracyjne, odżywcze i ujędrniające. Kosmetyki z retinoidami polecane są przede wszystkim do cery tłustej, trądzikowej i dojrzałej. Sprawdzają się zarówno w leczeniu trądziku i zmian skórnych, jak i w niwelowaniu oznak starzenia się skóry, takich jak zmarszczki i przebarwienia. Niezwykle łatwo podrażnić nimi skórę, dlatego warto trzymać się kilku ważnych zasad podczas stosowania retinoidów.

retinoidy na skórę

Retinoidy - jak działają?

Retinoidy to grupa związków chemicznych, będących pochodną witaminy A. Odgrywają one istotne funkcje w organizmie człowieka, biorą udział na przykład w procesie widzenia czy rozwoju komórek. Retinoidy niezwykle korzystnie wpływają na stan i kondycję skóry.

Retinoidy na zmarszczki i trądzik

Są wykorzystywane między innymi w zwalczaniu łuszczycy oraz trądziku, lecz nie tylko. Świetnie sprawdzają się w przypadku problemów skórnych, gdyż działają regenerująco na skórę, dogłębnie ją nawilżają oraz łagodzą stany zapalne. Dodatkowo przyspieszają odnawianie się warstw naskórka i wpływają na złuszczanie się jego martwych komórek. Ponadto regularne stosowanie produktów z retinoidami reguluje produkcję sebum.

Retinoidy równie często dodawane są do kosmetyków do cery dojrzałej. Wpływają one na spowolnienie starzenia się skóry i usuwają jej pierwsze oznaki, takie jak:

Zobacz także:Czy warto stosować retinol?

Jak używać retinoidów?

Samodzielne stosowanie retinoidów nie jest prostą sprawą. Nieprawidłowe ich wykorzystanie może przynieść negatywne skutki, zamiast pięknej, wygładzonej cery bez trądziku. Przed stosowaniem retinoidów na skórę warto zasięgnąć opinii dermatologa lub kosmetologa. W domu polecane jest używanie bardzo małych stężeń pochodnej witaminy A.

Retinoidy tylko na suchą skórę

Po pierwsze retinoidów nigdy nie można stosować na mokrą skórę. Woda uaktywnia je co może prowadzić do silnego podrażnienia skóry. Jakikolwiek produkt chcemy użyć, najpierw myjemy skórę, a następnie dokładnie ją suszymy. Najlepiej odczekać również kilka minut po myciu i dopiero nakładamy produkt z retinoidem. Dodatkowo na retinoidy nie stosujemy już żadnych innych preparatów czy kosmetyków. Po pierwsze zawierają one wodę, po drugie ich składniki mogą w różny sposób reagować z pochodnymi witaminy A.

Jak często stosować kosmetyki z retinoidami?

Na początku warto stosować retinoidy co kilka dni. Mają one wyjątkowe silne działanie, a skóra musi się do nich przyzwyczaić. Podrażnienia i poparzenia po retinoidach mogą się pojawić dopiero tydzień po rozpoczęciu stosowania, dlatego nawet jeśli początkowo nie mamy objawów, nie warto z nimi przesadzać. Jeśli po jakimś czasie nie zauważymy niepokojących oznak, możemy stosować retinoidy częściej, nawet codziennie.

Jak długo może trwać kuracja?

Stosowanie retinoidów prowadzi do naruszenia płaszcza hydrolipidowego skóry. Mimo, iż są one bardzo skuteczne, nie powinno się ich stosować dłużej niż 6 miesięcy. Może to bowiem prowadzić do stałego uszkodzenia warstwy ochronnej skóry, która nie będzie już odporna na czynniki zewnętrzne.

Jak nie podrażnić skóry retinoidami?

Podczas stosowania kuracji konieczne jest nakładanie kremów z wysokim filtrem minimum 30 SPF. Pochodne witaminy A bardzo uwrażliwiają skórę i łatwo o silne poparzenia słoneczne. Ponieważ skórą jest wtedy niezwykle delikatna, nie można również jednocześnie używać kwasów na twarz. Aby złagodzić nadwrażliwość skóry, warto 1-2 razy w tygodniu stosować maseczki kojące i nawilżające.

Przeczytaj również:Te cuda zlikwidują trądzik i zmarszczki! Sprawdź, czego szukać w drogerii.

Retinoidy - przeciwwskazania do stosowania

Najważniejszym przeciwwskazaniem do stosowania retinoidów jest ciąża i okres karmienia piersią. Substancje te mogę mieć bardzo negatywny wpływ na płód i doprowadzić do poważnych zaburzeń w jego rozwoju. Podczas stosowania retinoidów doustnie zalecane jest stosowanie antykoncepcji, a przed wprowadzeniem terapii wykonanie testu ciążowego.

Stosując retinoidy na skórę należy unikać promieniowania UV, czyli silnego słońca. Może ono powodować nie tylko podrażnienie, ale silne poparzenia skóry i jej uszkodzenie.

Skutki uboczne, które mogę wystąpić przy stosowaniu retinoidów na skórę:

  • nadwrażliwość,
  • przesuszenie i zaczerwienienie skóry oraz błon śluzowych,
  • świąd skóry,
  • podrażnienie skóry,
  • rumień,
  • wysypka.
zdjęcia: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

29 lutego 2020, 14:01

Nasze propozycje