Poprzedni artykuł: Depilacja laserowa - efekty po pierwszym zabiegu, po serii i po latach Następny artykuł: Maseczki oczyszczające cerę z zaskórników

Rozdwajające się paznokcie – przyczyny i 4 domowe sposoby

Pielęgnacja,
,
, tagi: rozdwajanie paznokci
Rozdwajające się paznokcie sprawiają, że manicure jest mniej trwały, a płytka nie należy do najbardziej estetycznych. Z tych częstym problemem można sobie jednak w łatwy sposób poradzić.

Rozdwajające się paznokcie to problem, który sprawia, że na jakiś czas musimy zrezygnować z manicure hybrydowego, żelowego i akrylu. Odżywki zwykle zdają egzamin i szybko przywracają zdrowy wygląd płytce paznokcia, jednak nie są jedynym rozwiązaniem. Istnieją również domowe sposoby, które mogą wzbogacić lub przyspieszyć proces leczenia rozdwajających się paznokci. Są tanie i równie efektowne. Ich dobór powinien zależeć jednak od przyczyny takiego stanu rzeczy.

Rozdwajające się paznokcie – przyczyny

Do najczęstszych przyczyn rozdwajających się paznokci należą niedobory witamin. To właśnie z powodu ich braku płytka staje się łamliwa i krucha. Dzieje się tak w przypadku obniżonego poziomu witamin A, E, cynku oraz witamin z grupy B w naszym organizmie. Bezpośrednim powodem osłabienia i rozdwajania się paznokci może być jednak również zbyt częste i nieprawidłowe wykonywanie manicure oraz używanie zmywacza do paznokci (w tym na bazie acetonu). Jeśli dotąd problemy z paznokciami nie miały miejsca, przyczyną może okazać się również ich niewłaściwa ochrona podczas używania detergentów lub niewystarczające nawilżenie, a także gwałtowne zmiany temperatur i długie moczenie płytki paznokcia.

Rozdwajające się paznokcie mogą mieć również podłoże chorobowe i być efektem łuszczycy, anemii, odwodnienia, zapalenia skóry, zmian hormonalnych, czy grzybiczych. W sytuacji, kiedy oprócz łamliwej płytki pojawiają się dodatkowe objawy, konieczne jest zgłoszenie się do lekarza specjalisty.

Rozdwajające się paznokcie – domowe sposoby

Płukanka regenerująca na rozdwajające się paznokcie

Paznokcie, które mają tendencję do rozdwajania się warto moczyć w płukance z oliwy z oliwek oraz cytryny. Kąpiel w ciepłej oliwce może przyspieszyć regenerację płytki, nawilżyć ją i odżywić skórki wokół paznokci. Żeby ją wykonać należy wymieszać odrobinę lekko podgrzanej (ale nie gorącej) oliwy z oliwek z kilkoma kroplami soku z cytryny. Paznokcie powinny być w niej moczone przez ok. 5 min. Po wyjęciu paznokci z kąpieli oliwkowej, należy zostawić je pokryte pozostałością mieszanki na kolejne 5 min do wchłonięcia, następnie zmyć resztki ciepłą wodą z mydłem.

Kuracje z rękawiczkami na rozdwajające się paznokcie

Weź stare, bawełniane rękawiczki i z ich użyciem przeprowadź nocną kurację odżywiającą. W tym celu gruszą warstwą kremu do rąk i paznokci z witaminą A, E lub oliwką dla dzieci pokryj dłonie ze szczególnym uwzględnieniem paznokci. W ten sposób zapewnisz im odpowiednie nawilżenie i przyspieszysz proces wchłaniania witamin.

Wcieranie olejków na rozdwajające się paznokcie

Olejowanie paznokci jest równie ważne jak odżywki, dieta, czy zapewnienie im odpowiedniego nawilżenia. Do masażu płytki paznokci możesz użyć olejów roślinnych, jak olej ze słodkich migdałów o wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych, witaminy E, czy olej arganowy bogaty w kwasy omega-3 i omega-6.

Działania ochronne i prewencyjne na rozdwajające się paznokcie

Żeby ograniczyć ryzyko pojawienia się problemu rozdwajających się paznokci należy zastosować się do kilku łatwych do wdrożenia zasad w codziennym funkcjonowaniu. Należą do nich:

  • zakładanie rękawic (podczas sprzątania i zimą),
  • stosowanie szklanego lub papierowego pilnika i rezygnacja z metalowego oraz ograniczenie frezarki z metodą piłowania w jedną stronę,
  • uzupełnienie diety o marchew, szpinak (witamina A), orzechy i pestki dyni (witamina E) i cytrusy (witamina C).
  • systematyczne przerwy w wykonywaniu manicure hybrydowego, żelowego itp.

Odżywki na rozdwajające się paznokcie

Pirolam odżywka do paznokci z ceramidami

Ceramidy zawarte w odżywce do paznokci pozwalają odpowiednio nawilżyć płytkę paznokcia i uzupełnić braki keratynowe. Budują więc paznokieć i zapobiegają rozdwajaniu się.

Cena: ok. 13 zł

L'biotica Biovax - odżywcze serum do paznokci

Serum poprawiające stan rozdwojonych paznokci jest bogate w proteiny jedwabiu, keratynę, witaminy oraz olej z soi i oliwę z oliwek. Jego składniki sprawiają, że płytka paznokcia jest nie tylko wzmocniona, ale też nawilżona.

Cena: ok. 12 zł

Ziaja Oliwkowa - maska do rąk i paznokci

Maska zawierająca oliwę z oliwek, witaminy A i E oraz panthenol. Trzyma się ją na paznokciach przez 20 min i stosuje regularnie dla nawilżenia i wzmocnienia płytki.

Cena: ok. 7 zł

Źródło zdjęcia głównego: Pinterest

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

21 lutego 2020, 18:22

Nasze propozycje