Poprzedni artykuł: Płatki owsiane – maseczka na trądzik Następny artykuł: Zmarszczki pod oczami – jak się ich pozbyć?

Rozszerzone pory na twarzy – przyczyny, domowe sposoby, zabiegi

Rozszerzone pory to problem towarzyszący nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry. Dlatego, chcąc zapobiec widoczności porów, musimy przede wszystkim zapanować nad łojotokiem.

Rozszerzone pory to defekt kosmetyczny dotyczący głównie osób z cerą tłustą i mieszaną. Tymczasem u posiadaczek skóry suchej w zasadzie porów nie widać. Widoczność porów zależy w dużej mierze od aktywności gruczołów łojowych produkujących sebum – naturalny nawilżacz skóry, który zabezpiecza ją przed wysychaniem i czyni ją elastyczną. Gdy gruczoły łojowe pracują zbyt intensywnie, skóra nie tylko przetłuszcza się i nieestetycznie błyszczy, ale jej pory poszerzają się. 

Fot.: iStock

Rozszerzony pory – przyczyny

Gruczoły łojowe pracujące na pełnych obrotach są wręcz napęczniałe. Łojotokowi towarzyszy także zmieniona postać sebum, które staje się bardziej gęste. A taki produkowany w dużych ilościach i na dodatek gęstszy łój powoduje stopniowe i – uwaga! – trwałe poszerzenie porów.

Dlatego właśnie osoby, które zaobserwują u siebie nadmierne przetłuszczanie się skóry, powinny jak najszybciej spróbować nad nim zapanować. Konsekwencją zignorowania łojotoku będą bowiem nie tylko pojawiające się częściej zaskórniki czy pryszcze, ale coraz bardziej widoczne pory.

Jak zapobiegać rozszerzonym porom na twarzy?

Żeby uniknąć trwałego rozszerzenia porów skóry trzeba ją przede wszystkim odpowiednio pielęgnować. Najważniejsze, to powstrzymać się od stosowania kosmetyków czy zabiegów, które prowadziłyby do naruszenia naturalnej bariery ochronnej skóry.

Powinno się także zrezygnować z opalania, bo promieniowanie UV nie tylko intensyfikuje produkcję łoju. Uszkadza ono także włókna kolagenowe, w konsekwencji czego skóra staje się mniej elastyczna i sprężysta, a jej pory bardziej widoczne.

Chcąc zapobiec rozszerzaniu się porów warto także w odpowiednim momencie zgłosić się do dermatologa lub endokrynologa. Specjalista przede wszystkim określi przyczyny nadmiernego przetłuszczania się skóry (np. zaburzenia hormonalne) i zaproponuje metody zmniejszenia łojotoku (suplementację, leki hormonalne). A konsekwencją uregulowania pracy gruczołów łojowych, będzie zatrzymanie procesu rozszerzania się porów skóry.

Pielęgnacja skóry z rozszerzonymi porami

Walcząc z łojotokiem często nadużywamy kosmetyków usuwających ze skóry łój, stosujemy produkty zawierające alkohol lub sięgamy po żele do mycia twarzy z detergentami, które mogą podrażniać skórę (np. Ammonium Laureth Sulfate).

Pierwszym sygnałem, że sposób w jaki pielęgnujemy cerę nie tylko długotrwale nie zmniejszy jej łojotoku, ale wręcz może go zintensyfikować oraz przyczynić się do jej odwodnienia i chorób, jest uczucie napięcia po oczyszczeniu twarzy

Cerę przetłuszczającą się trzeba pielęgnować ostrożnie i delikatnie sięgając po kosmetyki zawierające sprawdzone, ale nie agresywne składniki ściągające oraz zmniejszające wydzielanie łoju:

Rozszerzone pory – zabiegi 

Chcąc zmniejszyć widoczność porów warto także skorzystać z usług kosmetyczki lub dermatologa. W walce z rozszerzonymi porami stosuje się:

Zobacz także: To jedzenie sprawi, że twoja skóra zacznie się mniej przetłuszczać!

Zdjęcie główne: iStock

Polecany film


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

7 kwietnia 2020, 15:07

Nasze propozycje