Poprzedni artykuł: Ten SZARY krem nawilżający sprawi, że z twojej skóry znikną krostki i... Następny artykuł: Letnie nawilżanie z Hidraderm Hyal! Jak krem wypadł w testach Wizażane...

Sprawdź, co to jest mydło potasowe i dlaczego powinnaś go używać!

Ten szczególny rodzaj mydła szarego powinien znaleźć się zwłaszcza w łazienkach osób, które borykają się z trądzikiem. Bo właściwości antybakteryjne mydła potasowego czynią z niego doskonałego sojusznika w walce z niedoskonałościami skóry.

Historia mydła potasowego jest długa, a lista składników konkretna i dość krótka. Ta mieszanina soli potasowych wyższych kwasów tłuszczowych to preparat farmakologiczny. Nie jest łatwo go znaleźć, zwłaszcza, że wiele marek niezgodnie z prawdą utrzymuje, że ma je w sprzedaży. Jeśli jednak uda się już trafić na prawdziwe mydło potasowe, możemy liczyć na to, że dzięki niemu nasza skóra będzie nie tylko dokładnie i delikatnie umyta, ale też zacznie pojawiać się na niej zdecydowanie mniej wyprysków.

Fot.: iStock

Zobacz także: Przed tym kosmetykiem nie uchroni się żaden pryszcz! Oto TOP 6 czarnych mydeł

Mydło potasowe - co to takiego?

Mydło szare w pielęgnacji włosów czy cery to stale powracający temat. Tymczasem niewielu wie, że prawdziwym szarym mydłem można nazwać tylko mydło potasowe, i tylko jemu można przypisywać doskonałe działanie pielęgnacyjne. Różnicę miedzy mydłem potasowym a pozostałymi mydłami widać już na pierwszy rzut oka - jest ono bowiem miękkie i zwykle sprzedawane jest w postaci zamkniętej w plastikowym lub szklanym opakowaniu pasty. Wbrew nazwie nie jest ono też szare, a raczej żółto-brązowe.

Inną istotną różnicą jest też skład. Mydło potasowe to mieszanina soli potasowych wyższych kwasów tłuszczowych, gliceryny, kwasu cytrynowego, chlorku sodu i inne substancji (np. olejów i olejków eterycznych). Tymczasem pozostałe mydła - zamiast wodorotlenku potasu - zawierają wodorotlenek sodu. A nazwę - "mydło szare" - otrzymują zwykle w związku ze swoim stosunkowo prostym i naturalnym składem, kojarzonym tradycyjnie z tym produktem.

Właściwości mydła potasowego

Mydło potasowe nieźle się pieni, ale myjąc skórę, przy okazji jej nie wysusza. Nie uczula, a w związku ze swoimi właściwościami antybakteryjnymi doskonale sprawdza się w walce z trądzikiem. Jest też polecane osobom z atopowym zapaleniem skóry. Można nim myć zarówno twarz, jak i całe ciało.

Zdjęcie główne: iStock


Komentarze

Ładowanie komentarzy...

Dodaj komentarz

Użytkownik niezalogowany

23 sierpnia 2019, 20:06

Nasze propozycje